Recenzja książki: O dzieciach, które kochają książki

Recenzuje: Monika Witczak

Antek i Lusia nie mieli wiele. Nie mieli samochodu, telewizora, ani nawet własnego domu. Mieszkali z rodzicami w przyczepie kempingowej. Mieli siebie. I książki. Bardzo dużo książek.

Książki zajmowały każde wolne miejsce na ich niewielkiej przestrzeni. Ale pewnego dnia musiały zniknąć z ich przyczepy i z ich życia. I nagle okazało się, że w ich rodzinie zrobiło się znacznie więcej miejsca. Teraz każdy mógł zająć się sobą. Więzi, które do tej pory ich łączyły, zaczęły słabnąć. Zrobiło się pusto i smutno. Antek i Lusia musieli zrobić coś, by książki znowu zagościły w ich przyczepie kempingowej.

Peter Carnavas to mistrz w opowiadaniu historii o ważnych sprawach za pomocą obrazów i prostych słów. Prosty styl rysowania, pastelowe kolory i połączenie akwareli oraz tuszu sprawia, że jego grafiki są bardzo charakterystyczne. Minimalna ilość tekstu pozwala skupić się na rysunkach i wyciągnąć z nich to, co kryje się „między wierszami”. A w zasadzie - między grafikami.

O dzieciach, które kochają książki to jedna z najpiękniejszych książek dla młodych czytelników. Opowieść Carnavasa dowodzi, że w gruncie rzeczy do szczęścia niewiele nam potrzeba. Wystarczą tylko książki i ukochani ludzie obok, którzy będą dzielić wspólne pasje. Carnavas pokazuje, że to właśnie książki sprawiają, że zacieśniają się więzi międzyludzkie. Wspólne czytanie - zwłaszcza rodziców i dzieci - to najlepszy sposób na zawiązanie się silnych relacji. Rodzice wprowadzają dzieci w cudowny świat wyobraźni, razem z nimi przeżywają literackie przygody, kształtują ich gusta czytelnicze.

W O dzieciach, które kochają książki to właśnie dzieci zwracają rodzicom uwagę na fakt, że odkąd zabrakło książek, również w ich życiu czegoś brakuje. Pomagają rodzicom zrozumieć ich błąd. Dla nich najważniejsza nie jest przestrzeń, w której mieszkają, ale przestrzeń wyobraźni, którą zapewniają im książki. Dzieci, które rosły otoczone literaturą, na zawsze będą już potrzebować tego intelektualnego pożywienia, aby prawidłowo funkcjonować. Wspólne czytanie to najpiękniejsze przeżycie, które umacnia rodzinę, o czym przekonują się rodzice Antka i Lusi.

Przesłanie książki Petera Carnavasa można streścić jednym, bardzo mądrym cytatem: Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy. O dzieciach, które kochają książki to lektura warta polecenia wszystkim małym i dużym dzieciom, które kochają książki - z wzajemnością!

Kup książkę O dzieciach, które kochają książki

Zobacz opinie o książce O dzieciach, które kochają książki
Ostatnie drzewo w mieście
Peter Carnavas0
Okładka ksiązki - Ostatnie drzewo w mieście

Edward mieszka w bezbarwnym mieście pełnym betonowych blokowisk i bezdusznych samochodów. Lubi bawić się w cieniu majestatycznego dębu – ostatniego...

Ważne rzeczy
Peter Carnavas0
Okładka ksiązki - Ważne rzeczy

Pęknięty kubek, z którego pił kawę.Para znoszonych, zimnych kapci.Nuty, które już nie wybrzmią. Po co nam one, skoro nie ma jego?...

Forget Me Not
Julie Soto