Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

O Karolku, który zadziwił świat

Magdalena Kuczyńska

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2011-01-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7516-370-4
Liczba stron: 40
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

O pasterskiej działalności Jana Pawła II wiedzą wszyscy. Zawołanie „Santo subito!” jest najlepszym przykładem powodzenia, jakim cieszyło się papieskie nauczanie. Poprzez ów zwrot już pierwsi chrześcijanie wyrażali swoje przekonanie o świętości zmarłej osoby. Zapalczywość towarzysząca słowom wypowiadanym przez obecnych na Placu Świętego Piotra i uczestniczących w pogrzebie wiernych, wskazuje na głębokie i autentyczne przeświadczenie o słuszności powtarzanego zawołania.

 

Magdalena Kuczyńska w swojej książce zwraca się do dzieci, które z racji młodego wieku nie miały możliwości spotkać się z Janem Pawłem II, a także do tych nieco starszych, aby utrwaliła się w nich pamięć o wciąż podkreślanych przez Papieża zasadach chrześcijańskiego życia. Zawarte w książce teksty napisane są językiem jasnym i przystępnym, co sprawia, że informacje dotyczące życia i działalności Karola Wojtyły łatwo wpadają w dziecięce ucho, nie stwarzając żadnych trudności w zrozumieniu i zapamiętaniu.

 

Autorka przybliżając młodemu czytelnikowi postać Papieża Polaka, uczy właściwych postaw i zachowań. Śledząc losy „Karolka, który zadziwił świat”, dziecko poznaje szczegóły jego beztroskiego dzieciństwa i wczesnej młodości, pracowite lata studenckie oraz dramat wojny. Jest świadkiem dojrzewania młodego Wojtyły do stanu kapłańskiego, a także cieszy się z jego wyboru na Stolicę Piotrową. Przekonuje się również, że od tamtej chwili imię Jan Paweł II stało się dla świata widzialnym i rozpoznawalnym znakiem Bożej miłości i łaski. Pojawiająca się w książce wielość nazw polskich i zagranicznych miast, jest wyrazem otwartości na potrzeby ludzi zamieszkujących różne kraje i kontynenty. 

 

Podane przez autorkę informacje w formie rymowanej przyrównane są do życia współczesnego dziecka. Dzięki temu rozbudzona zostaje chęć naśladowania. To, co w codzienności Papieża zasługuje na uznanie, zostaje przejęte przez młodego czytelnika. Dobro czynione przez Jana Pawła II zaowocuje podobnym działaniem w „wykonaniu” dzieci.

 

Wszystkim opisanym wydarzeniom przyporządkowane są kolorowe ilustracje autorstwa Stanisława Barbackiego, które swoją prostotą i starannością przyciągają wzrok. Wyrażenia i zwroty warte zaakcentowania napisane są czcionką różnobarwną i powiększoną, co ułatwia zapamiętanie przeczytanego tekstu. Miękka w dotyku, ale zarazem wzmocniona okładka, stanowi dodatkową ochronę przed zniszczeniem, co pozwala dziecku na nieograniczone korzystanie z proponowanej pozycji. Wszystkie te elementy są czynnikami przemawiającymi na korzyść książki. Jej lektura z pewnością przyczyni się do duchowego wzrostu czytelnika. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - O Karolku, który zadziwił świat Bogu się mówi - TAK
ks. Jan Twardowski
Okładka - O Karolku, który zadziwił świat Ziemia utracona
Matteo Spicuglia
Okładka - O Karolku, który zadziwił świat Frunze w meczecie
Cezary Kościelniak
Okładka - O Karolku, który zadziwił świat Królowa Saby
Tosca Lee
Okładka - O Karolku, który zadziwił świat Bajkomat i jego bajki plasterki na dziecięce rozterki
Joanna Winiecka-Nowak
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów