Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - O Taju, Jasiu i rowerku
Kup Teraz

O Taju, Jasiu i rowerku

Alicja Ungeheuer-Gołąb

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2009
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7437-354-8
Liczba stron: 168
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Taj, Jaś, Sroka, Znajda i spełnione marzenia


Taj przyszedł do Tutaj z Tam. Przez Zieloną Łąkę od strony Zagadkowego Lasu. Z walizką w której niósł wszystko co potrzeba i trochę samorobiącego się złota. Dlaczego Taj przeszedł Tutaj? Bo lubi ciepłe powietrze, truskawki i czereśnie, które są w Tutaj. Nie lubi za to alergii na to co było w Tam. To kurz wygonił Taja z Tam.

Za samorobiące się złoto Taj kupił mieszkanie i urządził je tak jak lubi. Postanowił też codziennie zamiatać kurz, aby nie zagnieździli się w nim Nieproszeni Goście, którzy wygnali go z Tam. Miał tam ich zdecydowanie za wielu. Taj przyniósł też ze sobą wyobraźnię i cudowną zdolność do stworzenia czegoś z niczego. Wymyślił zatem w miasteczku coś interesującego, coś o czym marzyły dzieci tu mieszkające: sklep z kolorowymi rowerkami. Kiedy mały Jaś ujrzał w nim mały niebieski rowerek to bardzo go zapragnął. I to marzenie - co bardzo dziwne - narysowane na kartce, która zaginęła, po prostu nagle się spełniło. Mocą Taja, mocą jego życzliwej wyobraźni i mocą pragnienia Jasia. Takie marzenia i ich spełnienia potrafią zmieniać czyjeś życie, i tak też się zdarza tym razem.

Czysta fantazja z solidną domieszką realizmu. Z nutką filozoficznego zamyślenia, z gejzerami świeżych pomysłów, pełnych dziwnego wdzięku. W tym świecie wiele się może zdarzyć. Mama może na chwilę przemienić się w małą dziewczynkę i pomknąć w dal na dziecięcym rowerku. W wymyślonym sklepie wymyślony sprzedawca sprzedaje bajecznie kolorowe wymyślone rowery. W świecie zawieszonym pomiędzy tym co jest, a tym co do pomyślenia.

To ciekawe, jak codzienność można ubrać w inne szaty. Jak dosypując do niej łyżkę fantazji stworzyć można na poły bajkową, fantastyczną krainę. Świat, w którym inaczej patrzy się na zwykłe sprawy i zwykłe problemy.

Takie po prostu są bajki. Nie zawsze wprost, za to barwnie i ciekawie opowiadają o życiu. O tym, co w nim jest ważne. Uczą i bawią, rozweselają i smucą, pozwalają poznać, doświadczyć różnorakich uczuć i emocji. Dzieciom o wiele łatwiej identyfikować się z wymyślonymi postaciami i zdarzeniami. Z rzeczami, które potrafią myśleć, mówić i czuć. Dzieci nie raz uciekają do kolorowej krainy fantazji.

Jest to książeczka odpowiednia dla starszych przedszkolaków lub dzieci pierwszych klas podstawówki. Ładnie napisana i ciekawie zilustrowana. Rysunki są kolorowe, miłe i ciepłe. W przyjemnych, pastelowych kolorach. Historia tu opowiedziana jest zaś bardzo pozytywnie zakręcona.

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
konstancja18 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
ciekawa książeczka
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów