Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

O Wilku, który obchodził urodziny

Orianne Lallemand

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Adamada
Data wydania: 2015-10-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7420-601-3
Liczba stron: 32
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Prawdziwych przyjaciół poznajemy nie tylko w biedzie

Urodziny. Ów dzień w roku, kiedy nagle spodziewanie przybywa nam lat. Dzień radosny - zwłaszcza wtedy, kiedy blisko nas są ci, których bardzo kochamy. Kiedy składają nam życzenia, udowadniając, że o nas pamiętają. Trudno dziwić się zatem Wilkowi, że sytuacja, w której się znalazł, zdenerwowała go i wytrąciła z równowagi. Otóż zaprosił swoich przyjaciół na przyjęcie urodzinowe, a oni, no cóż... zaczęli się wymawiać innymi bardzo ważnymi sprawami. Przykro zrobiło się Wilkowi, słyszącemu wymówki z ust przyjaciół. Kiedy więc przypadkowo wywołał Dżina ukrytego w tajemniczej butelce, nie miał wątpliwości, jakie życzenia złożyć. Bo trzy życzenia do spełnienia ze strony owej magicznej istoty okazały się atrakcyjną rzeczywistością - przynajmniej w tym momencie. Pierwsze życzenie zostało spełnione zbyt dosłownie, drugie - pozornie o wiele lepiej, a trzecie... O tym możemy dowiedzieć się z książeczki O Wilku, który obchodził urodziny.

Oto pełna uroku i ciepłego humoru historia z życia pewnego wilka. Krótka, treściwa opowiastka z morałem o przyjaźni, która - czasami uciekając się do kłamstewek - może sprawić przykrość. Opowieść o tym, że bez przyjaciół życie byłoby bardzo smutne i trudne. Że przyjaciele są nam niezbędni, byśmy mogli być szczęśliwi.

W książce zwracają uwagę pełne żywych barw dynamiczne ilustracje. To one dominują nad tekstem, który je uzupełnia. Kreska jest przyjemna dla oka, estetyczna, trochę komiksowa w charakterze. Rysunki - pełne humoru. Na każdym z nich można odszukać drobny element, mający urozmaicić obrazek. Ilustracje są ciekawie rozplanowane, nie są natomiast przeładowane treścią.

Świat książeczki O Wilku, który obchodził urodziny to świat zwierząt, mocno przypominający świat ludzi. Przykład ciekawej antropomorfizacji. Świat odrealniony, bajkowy, ale zarazem przypominający rzeczywisty. Tekst jest prosty, oszczędny i powinien być zrozumiały dla dziecka w wieku przedszkolnym, zwłaszcza starszaka. Książeczka jest ładnie, starannie wydana, na dobrej jakości papierze. Wydaje się dobrą propozycją dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas podstawówki. To książka do czytania wspólnie ze starszymi lub do samodzielnej lektury, wedle potrzeb. Jest niebanalna pod względem graficznym i kolorystycznym. No i niesie morał. To jedna z kilku opowieści o przygodach sympatycznego Wilka. Niezły pomysł i świetne wykonanie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
luimig plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,książki dla dzieci 2016,
Po ogłoszeniu plebiscytu sięgnęłam do sieci by zapoznać się z opisami książek wydawnictwa Adamada i przeczytać specjalnie z tej okazji :) Bo każda okazja jest dobra by kupić kolejne książki.. :)
Książeczka po przeczytaniu tytułu oczywiście (czego się spodziewałam) wywołała reakcję obronną u córki i niezadowolenie z faktu, że to wilk jest głównym bohaterem. (Od dziecka Mała ma mu za złe historię z trzema małymi świnkami ;)
Jednak to co spotkało nas w środku stanowiło miłą niespodziankę :) Przede wszystkim piękne barwne ilustracje odpowiadające temu co dzieje się w książeczce. Rysuneczki są super kolorowe i proste dzięki czemu podobały się mojej małej czytelniczce.
To nasza pierwsza książeczka z serii o przygodach Wilka. Mnie (jak zwykle) ujęło to, że historyjka ma sens i morał. Otóż Wilk postanowił urządzić swoje urodziny, jednak nikt nie chciał do niego przyjść usprawiedliwiając się innymi zajęciami. Obrażony i smutny bohater wywołuje zaś magicznego dżina z butelki i zaczyna poniekąd spełniać swoje marzenia teleportując się daleko od domu. Jednak wszędzie nie spotyka tego czego oczekiwał - bo brak mu najważniejszego - przyjaciół - dlatego w ramach spełniania ostatniego z życzeń wraca do domu - do Baśniowego lasu. I nareszcie w domu rozwiązuje swój problem związany z urodzinami... a co dzieje się dalej lepiej nie zdradzać w krótkiej recenzji by nie psuć niespodzianki. :)
Jeżeli wasze dzieci lubią Wilki spokojnie można przyznać więcej punktów. Dla mnie 4 bo moja księżniczka podeszła do książeczki z dystansem. O wiele chętniej by do niej wracała gdyby bohaterem było jakiekolwiek inne zwierzątko.
katarzynakulawik plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Wilk zdobył kilku wiernych przyjaciół i razem z nimi fantastycznie spędzał czas. Kiedy zbliżał się dzień jego urodzin, postanowił zaprosić przyjaciół na przyjęcie. Jednak okazało się, że każdy z nich miał już plany na ten dzień i nikt nie miał dla niego czasu! Wilk poczuł się bardzo zawiedziony i było mu przykro. Aby tego było mało, bardzo, ale to bardzo się na nich zezłościł i stwierdził, że wcale ich nie potrzebuje! Kiedy tak szedł, wściekły i obrażony, znalazł dziwaczną butelkę. Była ona bardzo brudna, dlatego Wilk ją wyczyścił i okazało się, że ... uwolnił mieszkającego w niej Dżina! Dżin, zupełnie jak ten bajkowy, obiecał mu spełnić jego trzy życzenia. Czego zażyczył sobie Wilk? Czy wymyślając życzenia pomyślał o swoich przyjaciołach? W jaki sposób zakończyła się historia z wilczymi urodzinami? Zapraszam do lektury kolejnej przygody Wilka "O Wilku, który obchodził urodziny", a uzyskacie odpowiedzi na każde z pytań ;-)

Kolejna opowieść o Wilku zapewnia mnóstwo dobrej zabawy, ale i nauki. Wilk przeżywa trudne emocje, a są one trudne, bo przez nie bardzo się złości i traci wiarę w wiernych przyjaciół. Każdemu małemu Czytelnikowi (ale myślę, że i dużemu również) zdarzyło się takie emocje przeżywać, dlatego historia Wilka jest tym bardziej realistyczna i edukacyjna.

Przygody Wilka są przepięknie zilustrowane przez Eleonore Thuillier. Ilustracje są kolorowe, przyjemne i radosne, a także momentami niezwykle dowcipne. Odnajdziemy na nich mnóstwo szczegółów, co może być fantastycznym ćwiczeniem percepcji wzrokowej. Wszystkie emocje, które przeżywa Wilczek są genialnie odmalowane na jego pyszczku i to również może być wykorzystane do ćwiczeń, tym razem inteligencji emocjonalnej.

Zarówno ja, jak i moje przedszkolaki jesteśmy zachwyceni przygodami Wilka i często do nich wracamy, gdyż Wilk się nie nudzi!
Bardzo gorąco polecam książkę "O Wilku, który obchodził urodziny! " To świetny prezent urodzinowy (i nie tylko) ;-)
www.ksiazkowelove.wordpress.com
Kasiaaa Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów