Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - O zakochanych psach i zazdrosnych małpach
Kup Teraz

O zakochanych psach i zazdrosnych małpach

Mark Bekoff

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2010
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-240-1310-4
Liczba stron: 224
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

O tym, że emocje są cechą nie tylko ludzi, próbuje przekonać czytelnika Mark Bekoff w swojej książce „O zakochanych psach i zazdrosnych małpach”. Jak przyznaje autor, zwierzęta także potrafią obdarzać swoich „partnerów” uczuciami – wiele z nich wiąże się przecież ze sobą na całe życie. Jednak przedmiotem książki Marka Bekoffa są nie tylko pozytywne uczucia i emocje. Zwierzęta potrafią się na siebie złościć, obrażać, dokuczać sobie, a nawet być o swoich partnerów zazdrosne!

Książka Marka Bekoffa ma na celu przede wszystkim zapoznanie czytelnika z założeniami i najważniejszymi hasłami etologii poznawczej. Nauka ta stawia sobie za cel zrozumienie i wyjaśnienie zagadnień związanych z procesami myślowymi, interakcjami oraz psychiką i psychologią zwierząt. Terminy te, dość specyficzne i niejasne, wydają się pierwotnie zrozumiałe jedynie dla pewnego grona „wtajemniczonych” i obytych z tematem osób. Mark Bekoff dość prostym, choć nie stroniącym od naukowej terminologii językiem próbuje zagadnienia te przybliżyć, wytłumaczyć w prosty i „ludzki” sposób zwyczajnym czytelnikom. Pomagają mu w tym liczne opisy poczynionych na przestrzeni lat wśród zwierząt obserwacji. Autor pod uwagę bierze nie tylko domowych pupili – psy i koty, choć tych jest w książce wiele – ale także dzikie zwierzęta, a wśród nich niedźwiedzie, drapieżne koty, a nawet zwierzęta zamieszkujące morskie głębiny.

Oprócz typowo naukowych wywodów, garści zwierzęcej psychologii i dość drobiazgowej analizy emocjonalnego życia zwierząt, Mark Bekoff wplata w swoją publikację liczne aspekty ekologiczne. Jest to zrozumiałe tym bardziej, że autor jest emerytowanym profesorem ekologii, współtwórcą i wciąż aktywnym działaczem wielu organizacji ekologicznych. Jedynym zgrzytem, jaki poczuje czytelnik podczas lektury publikacji Bekoffa, jest otwarte nawoływanie autora do wegetarianizmu. Jako argumentów autor używa przykładów bestialskiego zabijania zwierząt w rzeźniach, koszmarnych warunków transportowych oraz towarzyszącego zwierzętom stresu. 

„O zakochanych psach i zazdrosnych małpach” to nie tylko tradycyjna, popularyzująca naukę publikacja. To także wzruszająca opowieść o emocjach towarzyszących zwierzętom podczas różnych, życiowych sytuacji. Jak dowodzi autor, zwierzęta nie kierują się tylko instynktem, ale uwzględniają także pojawiające się wśród nich uczucia. Choć trudno to naukowo udowodnić, Mark Bekoff podkreśla, że wieloletnie obserwacje zachowań zwierząt potwierdzają dzielone przez coraz większą rzeszę naukowców przypuszczenia. Trudno w emocje zwierząt wątpić, zwłaszcza patrząc na mimikę proszących o zabawę czy kęs jedzenia psów, co z pewnością potwierdzą właściciele tych wspaniałych czworonogów.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2016-09-11, Na półkach: Przeczytałem,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
piotr-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów