Obcy

Wielu z nas wyobraża sobie inne światy, zupełnie nowe istoty je zamieszkujące, a także czasem swoją rolę w takim miejscu. Maks śnił o nieznanym terytorium, jego mieszkańcach. Bawił się w swoich snach znacznie lepiej niż w rzeczywistości. Trochę tak, jak wtedy gdy gramy w gry RPG, które przenoszą nas w tajemnicze lokacje, z równie sekretnymi rezydentami. Sęk w tym, że Maksowi udało się trafić do miejsca z jego snów. Powiodło mu się to, o czym przestał marzyć i co jednocześnie uratowało mu życie.

Zawikłane? Wręcz przeciwnie! Wyobraźcie sobie tramwaj, który z niewiele znaczącej ulicy w mieście, zabiera Was w odległe miejsca, które dotąd istniały tylko w wyobraźni autorów i scenarzystów. I choć jest to, póki co, podróż w jedną stronę – nie będziecie jej żałować. W podobnej sytuacji jest bohater książki Maksa Frei – „Obcy”. Tytułowy obcy może kojarzyć się zupełnie niepotrzebnie z serią drastycznych filmów z obrzydliwymi kosmitami w rolach głównych, nic bardziej mylnego. „The Stranger” jak brzmi angielski tytuł, mógł faktycznie zostać trafniej przetłumaczony, ale uznajmy, że słowo „obcy” oddaje charakterystykę postaci Maksa.

Maks Frei, czyli (wbrew pozorom!) Swietłana Juriewna Martynczik, to rosyjska pisarka pochodzenia ukraińskiego, która napisała już wiele tomów opowiadających o przygodach w Echo (niestety do nas trafiają dopiero teraz, a wydane zostały już w 1996 r.!). To mój pierwszy kontakt z twórczością autorki, ale po przeczytaniu „Obcego” stwierdzam, że z pewnością nie ostatni. Świetny kawał pracy wykonał tłumacz (pani Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska!), którego zadanie było dość trudne – Swietłana już w tym cyklu („Labirynty Echo”) używa wielu neologizmów, do których naprawdę trzeba się przyzwyczaić. Najtrudniejsze w podejściu do przeczytania „Obcego” jest właśnie przestawienie się na jej swoisty styl i przede wszystkim zaabsorbowanie całej złożoności totalnie nowego świata, jego niekonwencjonalnych zwyczajów i pięknej, ale nowatorskiej kultury. To może zdecydowanie utrudniać początki, ale warto!

„Obcy” Maks Frei, który jest I tomem cyklu „Labirynt Echo”, to w rzeczywistości cudowna powieść o możliwościach zmian w naszym życiu, o tym jak wiele może zdziałać zmiana podejścia do pewnych kwestii, o tym jak można się przyzwyczaić do natłoku informacji o milionach nowych rzeczy i wreszcie o tym jak człowiek może odnieść sukces, mimo że uważany był za przegranego. I to wszystko mieści się w fantastycznej części cyklu o kompletnie innym świecie!

Trafiamy do Echo – świata, w którym magia nie jest niczym dziwnym. I dzięki czarom mamy tutaj bardziej do czynienia z fantastyką, natomiast sama kreacja Tajnego Wojska Wywiadowczego i jego pracowników jest jak rodem wyjęta z nadzwyczajnych kryminałów Akunina. Poznajemy całą gamę postaci, które mają nadprzyrodzone zdolności i używają ich w imię większego dobra. Sam Sir Juffin Halley, postać najbliższa naszemu bohaterskiemu Maksowi, przypomina mi detektywa Erasta Fandorina, z powieści Akunina właśnie. Jest mentorem, a jednocześnie przyjacielem Maksa – to od niego uczy się on magii i zwyczajów całego świata (a wyobraźcie sobie, że znaleźliście się w innym świecie – sama nauka podstaw życia w nim może być iście frustrująca).

„Obcy” jest połączeniem dobrego kryminału z powieścią fantastyczną, który wciąga, jeśli przebrniemy przez natłok informacji na samym początku. Kreacja świata Echo jest świetnie dopracowana, w najmniejszych szczegółach (czasem naprawdę trzeba się „pomęczyć”, aby zrozumieć o co chodzi) – mają na przykład w Echo Dzielnicę Spotkań – w której spotykają się szukający bliskości ludzie. Mieszkańcy echo, ku rozpaczy Maksa, nie wiedzą jednak, co to kawa ani papierosy. Mają jedynie namiastki – kamrę, której biedaczysko nie umie do końca przygotowywać oraz fajkę, której smak i zapach zupełnie mu nie odpowiadają. Dlaczego zatem Maks jest szczęśliwy w tym świecie? Dowiecie się czytając „Obcego” Maksa Frei!

Informacje dodatkowe o Obcy:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka