Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Obłęd serca

Chelsea Cain

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2008
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7469-714-9
Liczba stron: 344
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

OBSESJA

 

Przyznać muszę szczerze, że nie czytuję horrorów, ani nawet thrillerów. Kinowy serial „Piła” omijałam szerokim łukiem. Jakoś nie przyjmuję napawania się bezsensownym okrucieństwem. Ale „Obłęd serca” przeczytałam niemalże bez chwili wytchnienia. Choć zaczęło się nieciekawie od rozwalania gwoździem i młotkiem żeber detektywowi prowadzącemu śledztwo przez seryjną morderczynię… A potem było jeszcze gorzej.

 

Przez dziesięć lat detektyw Archie Sheridan prowadzi śledztwo w sprawie Wirtuoza, seryjnego mordercy porywającego niepowiązane ze sobą ofiary, by poddawać je wyszukanym torturom przez 2-3 utrzymując przy życiu, a następnie porzucać zmasakrowane zwłoki. Dodać do tego należy, że ofiar Wirtuoza było aż dwie setki. Ostatnią z nich był sam detektyw. Piękna Gretchen Lowell podszyła się pod psychologa kryminalnego mającego stworzyć portret psychologiczny nieuchwytnego mordercy, umówiła się z detektywem na spotkanie, poczęstowała zatrutą kawą, porwała i przez dziesięć dni przetrzymywała w piwnicy poddając torturom. Nie zabiła go jednak. Sama zadzwoniła na pogotowie i oddała się w ręce policji. Dlaczego? No właśnie, tego nam się nie wyjaśnia, pozostawiając niedosyt nakazujący czytać dalej. Gretchen trafia do więzienia, ale nie wytacza się jej procesu, choć przyznaje się do winy. W zamian za informacje o miejscach porzucania zwłok kolejnych ofiar, unika kary śmierci. Zza więziennych krat manipuluje dalej innymi ludźmi, sterując nawet kolejnymi zabójstwami. Typowy thriller, mrożący krew w żyłach, ze świetnie skonstruowaną morderczynią, niezwykle piękną i niebezpieczną, której nikt nie może się oprzeć, nawet jej ostatnia ofiara, detektyw Sheridan, który dla niej wyrzeka się wszystkiego, co kochał – żony, dwójki dzieci, własnej osobowości. Gretchen zrobiła z niego wrak człowieka w ciągu dziesięciodniowych tortur. Po dwóch latach rekonwalescencji detektyw nadal jest na lekach, bez których nie może funkcjonować, ale postanawia wrócić do pracy, by schwytać grasującego w mieście zabójcę licealistek.

 

Całość świetnie nadaje się na film. Amerykańscy pisarze mają niespotykany nigdzie indziej na świecie talent do pisania powieści w formie gotowych scenariuszy. Debiutancka powieść dziennikarki Chelsea Cain rozrosła się do trylogii i oczywiście stała się bestsellerem. Posiada własną stronę internetową (www.chelseacain.com) , gdzie można śledzić na bieżąco losy jakże świetnie skrojonych bohaterów. Powieść jest idealnie skomponowana pod względem formalnym. Czytelnik nieustannie chce więcej, czeka na ciąg dalszy. I oto właśnie przecież chodzi w tego typu literaturze.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
basiekgo plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Trzymajaca w napieciu akcja ,ciekawość nie pozwala nam sie oderwac od czytania.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Vanillivi Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
blackolszi Linia koment
Przeczytane:2013-05-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2013,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Obłęd serca Poradnik zdrowia kotów
Race Foster , Marty Smith
Okładka - Obłęd serca Te wszystkie następne lata
Catherine Dunne
Okładka - Obłęd serca Dowiesz się ostatnia
Melissa Hill
Okładka - Obłęd serca MaddAddam
Margaret Atwood
Okładka - Obłęd serca Malinka, Bratek i Jaś
Michalina Wisłocka
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów