Recenzja książki: Obraz szkoły i nauczyciela

Recenzuje: Justyna Gul

Potrzeba reformy polskiego szkolnictwa?

Ostra krytyka szkoły i całego systemu oświaty pociągnęła za sobą ukształtowanie się trzech głównych dróg jej dalszego istnienia i ewolucji. Jedna z nich przewiduje bliski koniec szkoły, traktowanej jako instytucja edukacyjna, która nie spełnia pokładanych w niej oczekiwań, znacząco odstając od rozwoju społeczeństwa i potrzeb. Próby czasu nie wytrzymała też druga tendencja, szkoły alternatywnej, choć wciąż stanowi ona inspirację dla teorii i praktyki dydaktycznej. Obecnie szansa wydaje się stać przed koncepcją szkoły ustawicznie się doskonalącej, organizacji wiedzy, w której kluczową postacią jest charyzmatyczny, nowocześnie myślący i działający nauczyciel. To właśnie od jego kompetencji oraz motywacji do pracy zależy prawidłowo funkcjonujący system szkolny i efektywność procesu wychowawczego i nauczania.
Wyzwania stojące przed nauczycielem, refleksje edukacyjne, e- learning to tematy, które powinny być priorytetowymi w rozmowie o szkolnictwie dlatego też tak cenna jest pozycja „Obraz szkoły i nauczyciela. Egzemplifikacje teoretyczne i empiryczne”. Opracowana pod redakcją naukową Ewy Murawskiej, stanowi próbę rozwiązania istotnych problemów dotyczących szkoły i nauczyciela, a zawarte w niej rozprawy dotykają nie tylko zadań stojących przed polską szkołą i nauczycielem, ale i stanowią zestawienie wybranych problemów edukacyjnych rosyjskiego i ukraińskiego systemu szkolnego, w tym dylematów związanych z funkcjonowaniem nauczycieli w Europie Wschodniej.
Autorzy publikacji poruszają między innymi kwestię roli, jaką zajmuje nauczyciel we współczesnej szkole. Oczekuje się bowiem od niego coraz większej kreatywności i samodzielności w działaniach, a także podjęcia odpowiedzialności za czynione kroki. Encyklopedyczna wiedza i „sztywne” akademickie wykształcenie nie są już wystarczającą podstawą do pracy z uczniami, zaczynają się liczyć umiejętności społeczne i cechy osobowości. Wśród badaczy istnieje zgoda odnośnie wagi roli społecznych kompetencji nauczyciela i ich wpływu na poprawne i efektywne realizowanie funkcji dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej. Rodzą się jednak wątpliwości, czy realizacja wizji zawodowej i koncepcji szkoły doskonalącej się, ma miejsce w praktyce.
Z publikacji wyłania się obraz nauczyciela, który bezwarunkowo potrzebuje wsparcia i pomocy, by mógł lepiej wykonywać swoją pracę i sprostać rosnącym wymaganiom. Istnieje konieczność doskonalenia czy wręcz nabywania konkretnych umiejętności społecznych (m. in. asertywności i komunikacji interpersonalnej), i przeformułowania swojej roli zawodowej, aby poprawić jakość nauczania.
Podstawowym zadaniem postawionym przed całym systemem jest natomiast ujęcie swoich zadań w kontekście procesów globalizacyjnych, stawianie pytań o potrzeby współczesnych nauczycieli i granice ich intelektualnej niezależności i odpowiedzialności zawodowej.
„Obraz szkoły i nauczyciela” pod redakcją Murawskiej stanowi próbę zwrócenia uwagi na pozycję współczesnej szkoły i nauczyciela w świetle teorii i praktyki dydaktyczno- wychowawczej i miejmy nadzieję, bodziec do zmian. Książka adresowana jest zarówno do studentów pedagogiki, jak i  nauczycieli, którzy poprzez poszukiwanie sposobów podniesienia jakości pracy oraz doskonalenia własnego warsztatu pracy, mają szansę wyprowadzić polską szkołę na szerokie wody.

Kup książkę Obraz szkoły i nauczyciela

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Obraz szkoły i nauczyciela
Książka
Obraz szkoły i nauczyciela
Ewa Murawska (red. nauk.)
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy