Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Obywatel Stuhr

Ewa Winnicka

Ocena ( 10 osób )
4.8
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-10-16
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-3178-8
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Karolina Mucha

Dwie powszechnie rozpoznawalne twarze. Jedno nazwisko.

 

Obydwaj, ojciec i syn, o swoim życiu, przemyśleniach, historii opowiadali już niejednokrotnie – także we własnych publikacjach. Czy mają do powiedzenia coś nowego?

 

Ewa Winnicka, doświadczona dziennikarka, związana z Polityką, uznała, że warto „przepytać” ich po raz kolejny. Tematu do rozmów dostarczyła jej przede wszystkim premiera najnowszego filmu Jerzego Stuhra. Tym bardziej, że głównego bohatera, wplątanego w ostatnie sześćdziesiąt lat historii Polski, Jana Bratka, gra tam zarówno sam reżyser, jak również Maciej.

 

A film Obywatel z pewnością potrzebuje komentarza – chociażby w postaci niniejszej książki. Uważna lektura scenariusza, zajmującego ponad połowę książki, ułatwia dokładniejsze zrozumienie jego myśli przewodnich; zachęca do ostudzenia gorączki pierwszego wrażenia. Bo film trudno uznać za lekki i przyjemny. Albo chociaż przynoszący pokrzepienie sercom… W kolejnych scenach Stuhr ukazuje oblicza Polski, jakich większość wolałaby nie znać: antysemityzm, oszustwa, obłuda,  zdeprawowanie Kościoła, egoistyczne (a nie tylko nie-patetyczne i nie-szlachetne) motywacje działania członków „Solidarności”, niemal zwierzęcy seks – odarty z miłości czy choćby szczypty romantyzmu. Czy tak ciasna, trochę ogłupiona, a może nawet prostacka jest nasza ojczyzna? Czy naprawdę podobny los spotkał wszystkich przedstawicieli pokolenia Jana Bratka (a więc i Jerzego Stuhra) -  inni też się pogubili albo wciąż plątali po ścieżkach życia, unoszeni wirem ogólnonarodowych wydarzeń, a następnie rzucani w najrozmaitszych kierunkach?

 

Może jednak ukazany w Obywatelu obraz kraju to nie tyle kwestia pewnego subiektywizmu pokoleniowego (o ile taki w ogóle istnieje). Ważniejszy wydaje się raczej indywidualny sposób odbioru świata, bazujący na osobistych, cierpkich, gorzkich i kwaśnych doświadczeniach autora scenariusza, reżysera i odtwórcy głównej roli zarazem. Nic więc dziwnego, że film nie wszędzie został dobrze przyjęty, że budzi kontrowersje.

 

Przed dokonaniem własnej oceny dzieła (a może nawet przed jego poznaniem), warto wysłuchać więc komentarza twórcy. Poczytać o zdarzeniach z życia Jerzego Stuhra, które znalazły swoje odzwierciedlenie w dziejach Bratka, o chorobie, rodzinie, pracy, inspiracjach, niezrozumieniu w środowisku twórczym i poczuciu osamotnienia towarzyszącemu powstawaniu Obywatela. Uzupełnieniem tej pierwszej rozmowy jest drugi zamieszczony w książce wywiad – przeprowadzony oddzielnie, niezależnie, a więc w żaden sposób niekontrolowany przez seniora rodu. Maciej Stuhr mówi w nim raczej o własnej karierze estradowo-sceniczno-filmowej, kłopotach z tabloidami czy pokłosiu Pokłosia, zaledwie wspominając o pracy z ojcem czy w niewielkim stopniu komentując jego najnowszy film. Jego wypowiedzi pozwalają jednak wyczuć różnice – niekiedy wprost nazywane – pomiędzy wywodzącymi się z jednej rodziny, ale reprezentującymi dwa różne pokolenia polskimi obywatelami.

 

Na szczęście Ewie Winnickiej udaje się znaleźć wspólny język z każdym z rozmówców. Można odnieść wrażenie, że wzbudza zaufanie obydwu Stuhrów. A także czytelników – bo nie pozwala swym rozmówcom pozostawać na poziomie ogólników, wciąż żądając od nich przykładów, konkretów. Szkoda tylko, że nie w pełni wyczerpuje poruszane problemy i niekiedy zbyt szybko przeskakując do kolejnych tematów, wiele kwestii pozostawiając niedopowiedzianymi.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
be_ha plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Mam,
Na książkę składają się dwie rozmowy Ewy Winnickiej, jedna z Jerzym Stuhrem druga z jego synem Maćkiem oraz scenariusz filmu. Rozmowy czyta się dużym zainteresowaniem, scenariusz w sumie też, chociaż najbardziej spodobały mi się w nim dopiski autora.
szmaragdova plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-09, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Dla wielbicieli talentu panów Stuhrów. Ja chyba jednak wolę podziwiać ich na ekranie. Ciekawostką jest scenariusz "Obywatela Bratka".
ukomans plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Ta książka stanowi dobry pretekst do poznania bliżej Jerzego i Macieja Stuhrów, którzy postaciami polskiego filmu są ważnymi i kluczowymi jak dla mnie. Zwłaszcza ojciec, który wielkimi rolami teatralnymi i filmowymi wytłumaczył wiele historycznych kontekstów, które trudno byłoby mi zrozumieć gdyby nie zostały opowiedziane humorystycznie. Taki też jest ,,Obywatel", najnowszy film Jerzego Stuhra, którego scenariusz możemy przeczytać w książce o tym samym tytule. Są tu też dwa wywiady, Jerzego i Macieja z Ewą Winnicką. Polecam.
Uratowana plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Nic mnie tak nie przekonuje w ludziach jak szczerość. A szczerości w ,,Obywatelu" nie brakuje. Panowie mówią jak odbierają rzeczywistość, opowiadają zabawne, ciekawe historie i dzielą się scenariuszem, do którego Jerzy Stuhr nakręcił film.
Gertaruda plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Obraz Polski wyłaniający się z rozmów Stuhrów z Ewą Winnicką nie jest, jak się spodziewamy, nędzny i pełen rozpaczy. Panowie szanują swój kraj, kochają go ze wszystkimi zaletami i wadami i wytrwale dążą do wyrażania się przez sztukę, często o nim. Taka postawa tworzy niezwykłą atmosferę tej książki zwieńczoną skomentowanym przez samego reżysera scenariuszem ,,Obywatela".
frolic plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
W wywiadach z Jerzym i Maciejem Stuhrem Ewa Winnicka nie waha się poruszać trudnych tematów. Mowa jest o rozsądnym podejściu do polskich mitów, o trudach bycia synem słynnego aktora, o chorobie Jerzego. Czyta się te wywiady naprawdę znakomicie, są interesujące i dają poczucie obcowania z wartościowymi ludźmi, których na co dzień znamy tylko z ekranów kin lub telewizorów. Do tego mamy też szansę przeczytać – jeszcze przed premierą filmu – scenariusz „Obywatela”, nawiązującego do słynnego „Obywatela Piszczyka”. A już wisienką na torcie jest porządne wydanie i dobra okładka ze świetnym zdjęciem.
Studentka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Rozmowy przeprowadzone w błyskotliwy sposób. Aż chce się je czytać. Brawo dla Ewy Winnickiej, której udało się szczerze i o ważnych rzeczach porozmawiać z Jerzym i Maciejem Stuhrami.
Italia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Książka to idealny pomysł na wypromowanie filmu, tym bardziej, gdy jest świetnie napisana. Po przeczytaniu „Obywatela Stuhra” mogę bez wahania polecić film „Obywatel” w reżyserii Jerzego Stuhra. Wiem, co mówię – książka oprócz wywiadów z Jerzym i Maciejem Stuhrami, zawiera scenariusz filmu.
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2014-11-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
apogeum55 Linia koment
Przeczytane:2015-10-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Nidaba Linia koment
Przeczytane:2014-12-29, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów