Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Oczekuję życia w przyszłym świecie

Wacław Hryniewicz OMI

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2013-03-18
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7516-534-0
Liczba stron: 446
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Użyty po raz pierwszy w XVII wieku termin "eschatologia" skupia uwagę na życiu pośmiertnym i niezaprzeczalnym końcu widzialnego świata. Wyjaśnia w świetle wiary zagadnienia związane z ostatecznym losem człowieka, którego przeznaczeniem jest nieprzemijające szczęście w niebie. Książka Oczekuję życia w przyszłym świecie zawiera cenne przemyślenia jednego z najwybitniejszych polskich teologów ostatnich dziesięcioleci. Skierowane do ludzi o otwartych umysłach i sercach, sprawiają, że troska o przyszłość nabiera priorytetowego znaczenia.


Przemyślenia autora są szczegółowe i głębokie. Zmuszają do zastanowienia się nad istotą ludzkiego pielgrzymowania. Wacław Hryniewicz pomaga przez nie zrozumieć, że nie bez powodu Bóg obdarzył człowieka rozumem i sercem (na nic się przyda ciasny rozum i nieczułe serce). Ponieważ biorą one aktywny udział w ukierunkowaniu na Jezusa Chrystusa, zadaniem chrześcijanina jest nieustanna praca nad właściwym i odpowiedzialnym podejściem do samego siebie, bliźniego oraz świata (widzialnego i przyszłego). Dopatrując się źródła nadziei i radości w fakcie zmartwychwstania, trzeba nieustannie miłować, przebaczać, a także słowem i czynem dawać świadectwo Panu.


W swych rozważaniach autor skupia się na misterium śmierci, sądzie ostatecznym i pośmiertnym losie człowieka. Przekonuje, że powtórne przyjście Chrystusa na ziemię będzie wydarzeniem, do którego trzeba się dobrze przygotować. Rozpatruje kwestię czyśćca i związane z nim wstawiennictwo Kościoła za zmarłych, przestrzega przed piekłem jako rzeczywistą możliwością ostatecznego zatracenia oraz wzmacnia chrześcijańską nadzieję, analizując równocześnie zagadnienie początku królestwa Bożego na ziemi. Wskazuje również na sprzeczność doktryny o reinkarnacji z wiarą chrześcijańską, dowodzi eschatologicznego charakteru Eucharystii, a także kładzie nacisk na doczesne zadania tych, którzy oczekują życia w przyszłym świecie.


Publikacja Wydawnictwa Święty Wojciech to rozważania głębokie i szczegółowe. Zrozumiały język przekazu oraz interesująca tematyka sprawiają, że pomimo przynależności do literatury specjalistycznej, łatwo znajdzie odbiorców. W tekście znalazły się fragmenty biblijne wraz z siglami (zaczerpnięte z Biblii Tysiąclecia), refleksje Ojców Kościoła, filozofów i teologów. Pomocą służą również liczne przypisy, zawierające odniesienia do literatury polsko- i obcojęzycznej. Zainteresowanych ucieszy zamieszczony na końcu książki wykaz wydanych przez VERBINUM dzieł ojca Wacława Hryniewicza. Znaczenia nabiera także ilustracja na okładce: rozpościerający się za krzyżem słoneczny krajobraz zachęca do skorzystania z zaproszenia, jakie człowiek otrzymał od Boga.


Ponieważ powołaniem chrześcijanina jest tak żyć, by osiągnąć niebo, publikacja bez wątpienia okaże się pomocną. Dzięki niej czytelnikowi łatwiej będzie uwierzyć, że Panem życia i śmierci jest Jezus Chrystus a nadzieja na wieczne szczęście wcale nie są tylko iluzją.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
esia189 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katechetka Linia koment
Przeczytane:2013-07-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Oczekuję życia w przyszłym świecie Opowieść wielkanocna
Christopher Doyle
Okładka - Oczekuję życia w przyszłym świecie Effatha. Mała szkoła emocji
Anselm Grun
Okładka - Oczekuję życia w przyszłym świecie Księga Psalmów
praca zbiorowa
Okładka - Oczekuję życia w przyszłym świecie Na Osi Czasu. Świadek
Günter Krieger
Okładka - Oczekuję życia w przyszłym świecie Jezus
James Martin SJ
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów