Recenzja redakcji granice.pl

Oczekuję życia w przyszłym świecie

Wacław Hryniewicz OMI

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2013-03-18
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7516-534-0
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Użyty po raz pierwszy w XVII wieku termin "eschatologia" skupia uwagę na życiu pośmiertnym i niezaprzeczalnym końcu widzialnego świata. Wyjaśnia w świetle wiary zagadnienia związane z ostatecznym losem człowieka, którego przeznaczeniem jest nieprzemijające szczęście w niebie. Książka Oczekuję życia w przyszłym świecie zawiera cenne przemyślenia jednego z najwybitniejszych polskich teologów ostatnich dziesięcioleci. Skierowane do ludzi o otwartych umysłach i sercach, sprawiają, że troska o przyszłość nabiera priorytetowego znaczenia.

Przemyślenia autora są szczegółowe i głębokie. Zmuszają do zastanowienia się nad istotą ludzkiego pielgrzymowania. Wacław Hryniewicz pomaga przez nie zrozumieć, że nie bez powodu Bóg obdarzył człowieka rozumem i sercem (na nic się przyda ciasny rozum i nieczułe serce). Ponieważ biorą one aktywny udział w ukierunkowaniu na Jezusa Chrystusa, zadaniem chrześcijanina jest nieustanna praca nad właściwym i odpowiedzialnym podejściem do samego siebie, bliźniego oraz świata (widzialnego i przyszłego). Dopatrując się źródła nadziei i radości w fakcie zmartwychwstania, trzeba nieustannie miłować, przebaczać, a także słowem i czynem dawać świadectwo Panu.

W swych rozważaniach autor skupia się na misterium śmierci, sądzie ostatecznym i pośmiertnym losie człowieka. Przekonuje, że powtórne przyjście Chrystusa na ziemię będzie wydarzeniem, do którego trzeba się dobrze przygotować. Rozpatruje kwestię czyśćca i związane z nim wstawiennictwo Kościoła za zmarłych, przestrzega przed piekłem jako rzeczywistą możliwością ostatecznego zatracenia oraz wzmacnia chrześcijańską nadzieję, analizując równocześnie zagadnienie początku królestwa Bożego na ziemi. Wskazuje również na sprzeczność doktryny o reinkarnacji z wiarą chrześcijańską, dowodzi eschatologicznego charakteru Eucharystii, a także kładzie nacisk na doczesne zadania tych, którzy oczekują życia w przyszłym świecie.

Publikacja Wydawnictwa Święty Wojciech to rozważania głębokie i szczegółowe. Zrozumiały język przekazu oraz interesująca tematyka sprawiają, że pomimo przynależności do literatury specjalistycznej, łatwo znajdzie odbiorców. W tekście znalazły się fragmenty biblijne wraz z siglami (zaczerpnięte z Biblii Tysiąclecia), refleksje Ojców Kościoła, filozofów i teologów. Pomocą służą również liczne przypisy, zawierające odniesienia do literatury polsko- i obcojęzycznej. Zainteresowanych ucieszy zamieszczony na końcu książki wykaz wydanych przez VERBINUM dzieł ojca Wacława Hryniewicza. Znaczenia nabiera także ilustracja na okładce: rozpościerający się za krzyżem słoneczny krajobraz zachęca do skorzystania z zaproszenia, jakie człowiek otrzymał od Boga.

Ponieważ powołaniem chrześcijanina jest tak żyć, by osiągnąć niebo, publikacja bez wątpienia okaże się pomocną. Dzięki niej czytelnikowi łatwiej będzie uwierzyć, że Panem życia i śmierci jest Jezus Chrystus a nadzieja na wieczne szczęście wcale nie są tylko iluzją.

Sumire Linia koment
esia189 Linia koment