Recenzja książki: Od Ewangelii do życia

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Niedziela jest dniem, kiedy w sposób szczególny oddajemy cześć Bogu, dziękując za Jego niezmierzoną miłość do człowieka. Pogłębienie osobistej relacji z Tym, który oddał swe życie za każdego z nas, dokonuje się podczas każdej Mszy Świętej. Książka Od Ewangelii do życia jest zbiorem homilii, wyjaśniających usłyszane w czasie Eucharystii Słowo Boże, które - przyjęte ze zrozumieniem - zaowocuje konkretnymi czynami. Ułatwieniem jest podział na cykle liturgiczne – Rok A, B i C. W każdym z nich kolejnym niedzielom przyporządkowane są czytania zaczerpnięte z ksiąg Starego i Nowego Testamentu, niezmiennie powtarzające się co trzy lata. Wszystkie homilie zostały napisane przez wybitnego włoskiego kaznodzieję i komentatora słowa Bożego, ojca Raniero Cantalamessę. Opatrzone autorskim tytułem oraz odpowiednimi siglami biblijnymi, stanowią nieodzowną pomoc homiletyczną dla głosicieli Dobrej Nowiny o zbawieniu.

Warto pamiętać, że rok liturgiczny rozpoczyna się Adwentem, poprzedzającym Boże Narodzenie, dlatego pierwsze homilie dotyczą właśnie tego okresu. W następnej kolejności znalazł się okres Wielkiego Postu i Wielkanocy oraz okres zwykły. Zacytowane homilie przypadające na poszczególne niedziele i święta dotykają wszystkich dziedzin ludzkiego życia. Są to pouczenia mające na celu ubogacenie naszego wnętrza, a także złagodzenie powstałego na skutek codziennych przeciwności rozgoryczenia. Pomagają one przezwyciężać złudne pokusy, stanowiące niezaprzeczalne przeszkody na drodze ziemskiego pielgrzymowania. Podsycają radość, doceniają wysiłek, łagodzą cierpienia, pomagają przetrwać trudności i przeciwności dnia codziennego. Są pochwałą przyjaźni, podkreślają potrzebę dobroci, nie widzą możliwości autentycznego i pełnego życia bez miłości.

Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność książka Od Ewangelii do życia wzbogacona jest o ułożony w porządku alfabetycznym indeks tematyczny, który ułatwia odszukanie słów i zwrotów użytych w homiliach. Na dole każdej strony zamieszczono wyraźne oznakowanie, wskazujące rok, okres liturgiczny oraz konkretną niedzielę. Pomaga to bezbłędnie i szybko odnaleźć poszukiwany tekst.

Chociaż sprawowanie Eucharystii jest przynależne kapłanom, jednak nie tylko oni są odbiorcami podanych rozważań. Ponieważ trzecie przykazanie Boże: Pamiętaj, abyś dzień święty święcił obowiązuje każdego chrześcijanina bez wyjątku, wszyscy mamy okazję zastanowić się nad przemyśleniami ojca Raniero Cantalamessy. Niech jego zapiski zapadną w głębię naszych serc i pomogą dostrzec najważniejsze wartości ludzkiego życia. To z kolei uzdolni nas do dawania świadectwa Bogu, miłującemu człowieka.

Kup książkę Od Ewangelii do życia

Zobacz opinie o książce Od Ewangelii do życia
Od Ewangelii do życia
Cantalamessa Raniero
Ubóstwo
Cantalamessa Raniero0
Okładka ksiązki - Ubóstwo

Wezwanie do ubóstwa Chrystus skierował zarówno do współczesnych Mu, jak i do wszystkich ludzi pragnących iść Jego śladami. Żaden człowiek nie został wyłączony...