Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Od początku do końca
Kup Teraz

Od początku do końca

Olga i Piotr Morawscy

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: National Geographic
Data wydania: 2010
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-7596-091-4
Liczba stron: 312
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska
Mistyka gór może zauroczyć każdego. I nic dziwnego, bowiem wrażliwe wnętrze człowieka chłonie piękno otaczającego świata. Tęsknotę za tym, co niedościgłe, najlepiej odczuwają zdobywcy górskich szczytów. Dla nich wspinanie się jest jak powietrze, bez którego nie da się żyć.

Książka „Od początku do końca” to dwuwątkowa relacja, z której jasno i wyraźnie wynika, że dla himalaisty sprawą normalną jest chęć jak najszybszego przeżywania zwykłej, szarej codzienności, by znów – po raz kolejny – znaleźć się w ukochanych górach. Sytuacja taka powtarza się bez końca aż… do końca. Na zawsze w Himalajach pozostał 32-letni Piotr Morawski. Zginął tragicznie na stokach Dhaulagiri (8167m). Opisywane przez niego osobiste przeżycia stanowią pierwszy wątek owej niecodziennej relacji. Całość uzupełniają pełne tęsknoty i oczekiwania wspomnienia jego żony Olgi.

Czytelnik dowiaduje się o początkach ich miłości, która, karmiona ciągłymi rozstaniami, przetrwała do końca; o pierwszej wyprawie w Tien – szan i zdobyciu Chan Tengri (7010m); o rezygnacji z ataku szczytowego na Pik Pobiedy (7439m); o udziale w zimowej wyprawie na K2 (8611m), której efektem była amputacja odmrożonego palca prawej stopy. Jest świadkiem ciężkich warunków życia w mrozie i we mgle, w śniegu „po pachy” i w lodowatym wietrze z co najmniej dwudziestoma kilogramami bagażu na plecach. Skutkiem wspinania się w tak trudnych warunkach są odmrożenia, skurcze kończyn a także popękane wargi i wiele innych uszkodzeń ciała.

Kolejne wspomnienia dotyczą wyprawy na Shisha Pangma (8013m), zakończonej dojściem do wysokości trzystu metrów przed szczytem, a powtórzonej i zdobytej rok później. Czytelnik jest świadkiem niesamowitego trudu włożonego w zdobywanie gór himalajskich: Cho Oyu (8201m), Broad Peak (8051m), Nanga Parbat (8126m), Gasherbrum I (8068m) i Gasherbrum II (8034m). Na niektóre z wymienionych szczytów Morawski wszedł pierwszy, otwierając tym samym drogę kolejnym zdobywcom. Annapurny (8091m) będącej najgroźniejszym z ośmiotysięczników, nie udało się mu pokonać, chociaż próbował trzykrotnie.

Wspomnienia Morawskiego przeplatają się z przemyśleniami jego żony Olgi. Ta, która z utęsknieniem wyczekiwała każdego powrotu z wyprawy, z całych sił starała się zrozumieć „trudną do zrozumienia” pasję Piotra, który sam stwierdził: „Jestem w górach, w miejscu, do którego należę. I jak to inaczej nazwać? Czuję się wolny i tyle”. Spełniając codzienne obowiązki i wychowując dzieci, Olga odsuwała od siebie myśli o niebezpieczeństwie. Przestała się bać dopiero po jego śmierci. Pełna żalu i ogromnego smutku, wmurowała krzyż na Przełęczy Francuzów i wpatrując się w Dhaulagiri, rozpoczęła nowy etap życia.

Książka „Od początku do końca” uzupełniona jest o piękne zdjęcia wysokogórskich krajobrazów, co doskonale oddaje nastrój opisywanych miejsc. Zauroczeni nimi starajmy się tak żyć, by dokonywane przez nas codzienne wybory okazały się właściwe oraz by doprowadziły nas na szczyty dobra, piękna i miłości.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
elizak plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Ocalić od zapomnienia

To historia, która wydarzyła się na prawdę. Piotr Morawski - himalaista, zdobył 6 ośmiotysięczników, w tym jako pierwszy człowiek zdobył zimą Sziszapangmę, doktor nauk chemicznych.
Zginął w 2009 roku. W trakcie aklimatyzacyjnego wejścia na Dhaulagiri wpadł do 25-cio metrowej szczeliny. Na pomoc ruszyli natychmiast przebywający na miejscu TOPR-owcy. Szybko został wydobyty, jednak reanimacja była bezskuteczna i Piotra nie udało się uratować. Osierocił dwóch synów. Pozostawił żonę.
O wypadku donosiły serwisy informacyjne i gazety. Były wspomnienia znanych himalaistów, współtowarzyszy i przyjaciół. Wiedząc, jak zakończy się książka zasiadam do lektury. Poznaję Piotra i świat widziany oczami Olgi. Początek znajomości, szczęśliwy pobyt w Afryce i losy młodych małżonków. Z czasem Piotr coraz bardziej i bardziej zatraca się w fascynacji wspinaczką i górami, prowadząc życie nieco oderwane o realiów i zwykłej codzienności. Życie od wyprawy do wyprawy. Opowieść Olgi uzupełniają obszerne zapiski z dziennika Piotra. To dzięki temu możemy zrozumieć jego miłość do gór.
Książka opatrzona jest pięknymi fotografiami z wypraw autorstwa Piotra, a także prywatnymi zdjęciami z domowego archiwum.
Mimo że wiadomo, jaki los czeka Piotra, do samego końca mam nadzieję, że może jednak jest szansa na szczęśliwe zakończenie... Ta historia wzrusza, ale też tryska optymizmem.
annia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Niezwykła historia o miłości - tej do gór i do drugiego człowieka, o pasji, o tęsknocie, o walce z samym sobą. Wspomnienia Olgi - wiernie czekającej w domu żony oraz Piotra - himalaisty, dla którego góry stały się całym światem. Opisy zmagań z samym sobą, zarówno podczas samotnego siedzenia w domu, jak wyprawy po niebezpiecznych szczytach Himalajów. Czytałam ze wzruszeniem...
Więcej na moim blogu: www.pudelka-zapalek.blogspot.com
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów