Recenzja czytelnika granice.pl

Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2009-04-15
ISBN: 978-83-7437-342-5
Dodał/a recenzję: DB

Odjazdowy Zwierzyniec to zbiór czterech popularnych i po raz kolejny wznawianych bajek autorstwa Wiesława Drabika. Wszystkie rymowane bajeczki są pełne błyskotliwego humoru i zwieńczone zaskakującą puentą. Pierwsza z czterech opowieści – „Awantura na podwórku” to dowcipna rymowanka przedstawiająca zwierzęta mieszkające na jednym z gospodarstw.

Drabik ukazuje ich cechy, przywary, całość trafnie pointując przysłowiem: „Zgoda buduje – niezgoda rujnuje". „Awantura na podwórku” w sposób prosty pomaga dzieciom poznać większość najbardziej popularnych zwierząt hodowlanych zamieszkujących przydomowe podwórko i charakterystyczne, wydawane przez nie odgłosy. Kolejne dwa opowiadania „Z tatą w cyrku” i „Z tatą w zoo” przedstawiają postać ojca jako wspaniałego kompana do wszelkich zabaw i przygód, z którym nigdy nie można się nudzić. Ponadto dzieciom przybliżony zostaje zawód cyrkowca. Z kolei opowieść o wyprawie do zoo pomaga młodemu czytelnikowi znaleźć różnice i charakterystyczne cechy pomiędzy egzotycznymi zwierzętami mieszkającymi w ogrodzie zoologicznym. Ostatnia zamieszczona w książce historyjka, „Nowy domek wiewiórki” – opowiada o perypetiach zwierzątka, które straciło swój domek i o tym, jak znalazło schronienie.

Autor tym razem zapoznaje dzieci z różnymi zwierzętami leśnymi, które bardzo chciałyby pomóc wiewiórce. Mimo ich szczerych zamiarów, nie zawsze ich starania kończą się sukcesem, ponieważ każde zwierzę ma swoje specyficzne środowisko i warunki, w których może żyć. Wspaniałe ilustracje, których autorem jest Marek Szal, stanowią nieodłączną, integralną część książki. Są głównym motywem przewodnim książki, zajmują też często bardzo dużą powierzchnię. Piękne, barwne, szczegółowe obrazy i wyraźnie zarysowane konkury postaci pozwalają na bardzo łatwą identyfikację wszystkich bohaterów książki nawet przez najmłodszych czytelników.

Pięknie wydany zbiór czterech krótkich opowiastek na pewno spodoba się dzieciom, a ponadto będzie bardzo mocno oddziaływać na ich wyobraźnię. Prosty język oraz łatwe rymy szybko zapadają w pamięć i pozwalają dzieciom uczestniczyć w aktywnym czytaniu razem z rodzicami, dając im wiele radości. Szczególnie ważny jest aspekt poznawczy – dzięki książeczce Wiesława Drabika dzieci mają szansę poznać świat zwierząt gospodarskich oraz leśnych, ich warunki życia oraz zwyczaje. Spore znaczenie ma również poczucie humoru autora – dzięki wplatanym w tekst żartom można być pewnym, że te pełne fantazji historie zawsze rozweselą!