Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Odjazdowy Zwierzyniec

Wiesław Drabik

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2009-04-15
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7437-342-5
Liczba stron: 60
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: DB

Odjazdowy Zwierzyniec to zbiór czterech popularnych i po raz kolejny wznawianych bajek autorstwa Wiesława Drabika. Wszystkie rymowane bajeczki są pełne błyskotliwego humoru i zwieńczone zaskakującą puentą. Pierwsza z czterech opowieści – „Awantura na podwórku” to dowcipna rymowanka przedstawiająca zwierzęta mieszkające na jednym z gospodarstw.

 

Drabik ukazuje ich cechy, przywary, całość trafnie pointując przysłowiem: „Zgoda buduje – niezgoda rujnuje". „Awantura na podwórku” w sposób prosty pomaga dzieciom poznać większość najbardziej popularnych zwierząt hodowlanych zamieszkujących przydomowe podwórko i charakterystyczne, wydawane przez nie odgłosy. Kolejne dwa opowiadania „Z tatą w cyrku” i „Z tatą w zoo” przedstawiają postać ojca jako wspaniałego kompana do wszelkich zabaw i przygód, z którym nigdy nie można się nudzić. Ponadto dzieciom przybliżony zostaje zawód cyrkowca. Z kolei opowieść o wyprawie do zoo pomaga młodemu czytelnikowi znaleźć różnice i charakterystyczne cechy pomiędzy egzotycznymi zwierzętami mieszkającymi w ogrodzie zoologicznym. Ostatnia zamieszczona w książce historyjka, „Nowy domek wiewiórki” – opowiada o perypetiach zwierzątka, które straciło swój domek i o tym, jak znalazło schronienie.

 

Autor tym razem zapoznaje dzieci z różnymi zwierzętami leśnymi, które bardzo chciałyby pomóc wiewiórce. Mimo ich szczerych zamiarów, nie zawsze ich starania kończą się sukcesem, ponieważ każde zwierzę ma swoje specyficzne środowisko i warunki, w których może żyć. Wspaniałe ilustracje, których autorem jest Marek Szal, stanowią nieodłączną, integralną część książki. Są głównym motywem przewodnim książki, zajmują też często bardzo dużą powierzchnię. Piękne, barwne, szczegółowe obrazy i wyraźnie zarysowane konkury postaci pozwalają na bardzo łatwą identyfikację wszystkich bohaterów książki nawet przez najmłodszych czytelników.

 

Pięknie wydany zbiór czterech krótkich opowiastek na pewno spodoba się dzieciom, a ponadto będzie bardzo mocno oddziaływać na ich wyobraźnię. Prosty język oraz łatwe rymy szybko zapadają w pamięć i pozwalają dzieciom uczestniczyć w aktywnym czytaniu razem z rodzicami, dając im wiele radości. Szczególnie ważny jest aspekt poznawczy – dzięki książeczce Wiesława Drabika dzieci mają szansę poznać świat zwierząt gospodarskich oraz leśnych, ich warunki życia oraz zwyczaje. Spore znaczenie ma również poczucie humoru autora – dzięki wplatanym w tekst żartom można być pewnym, że te pełne fantazji historie zawsze rozweselą!

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów