Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Odkrycia i wynalazki, które zmieniły świat

Peter Riley

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Debit
Data wydania: 2011-12-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7167-770-0
Liczba stron: 14
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Świat nie poszedłby ani o krok dalej, gdyby nie genialne i innowacyjne wynalazki. Potrzeby militarne i wojskowe, realizacja nietypowych i - często - graniczących z marzeniami pomysłów w konsekwencji owocowały dziwnie wyglądającymi sprzętami, które jednak w ogólnym rozrachunku usprawniły życie i uczyniły je łatwiejszym bądź też tańszym. To jednak tylko część powodów, dla których tysiące wynalazców sięgnęło do swych pełnych pomysłów umysłów. Odkrycia i wynalazki, które zmieniły świat to kierowana do najmłodszych czytelników, fantastyczna pod względem „interaktywnej” szaty graficznej publikacja, która obudzi w niejednym czytelniku pragnienie wynajdywania rozmaitych urządzeń.

 

Teoria heliocentryczna zrewolucjonizowała myśl ludzką i postrzeganie świata, za sprawą nie kogo innego, tylko Mikołaja Kopernika. Obserwacje i badania astronoma wykazały, że w centrum Układu leży Słońce, a nie - jak powszechnie od wielu stuleci uważano – Ziemia. Kolejnym człowiekiem, którego wynalazek opisano w publikacji, a który okazał się kluczem do rozpowszechnienia i popularyzacji czytelnictwa, był oczywiście Jan Gutenberg. Jego przesławna maszyna drukarska na stałe wpisała się w kanon wynalazków wszech czasów. Sam konstruktor nie doczekał jednak momentu, w którym pierwszy drukowany egzemplarz książki wyszedł spod prasy. Zadłużony, zmuszony był sprzedać swoją nowoczesną jak na ówczesne czasy maszynę. Silnik parowy, który udoskonalony został przez Jamesa Watta, to wynalazek, który usprawnił pracę w wielu gałęziach rodzącego się przemysłu oraz z czasem okazał się niezastąpiony w wielu dziedzinach codziennego życia. Błyskotliwy umysł, kreatywność i zdolności Watta sprawiły, że stał się on konstruktorem znacznie wyprzedzającym swoje czasy. Wysyłanie wiadomości na dalekie odległości od wielu wieków zaprzątało umysły ludzi. Dopiero Guglielmo Marconi dopracował system radiotelegrafii i udoskonalił go w taki sposób, że możliwe okazało się przesyłanie wiadomości z Europy do Ameryki. Na kartach publikacji wydawnictwa Debit czytelnik znajdzie też rozdziały poświęcone braciom Lumiere i ich kinematografowi oraz historię wynalezienia żarówki.

 

Powszechnie wiadomo, że aby w młodym człowieku zaszczepić potrzebę i chęć zdobywania wiedzy, należy tę wiedzę w ciekawy sposób przekazywać. Odkrycia i wynalazki, które zmieniły świat to z pewnością jedna z najlepszych metod, która nie tylko zainteresuje, ale także zainspiruje młodych czytelników do poszukiwania własnej drogi realizowania się – być może właśnie w ścisłych gałęziach nauki. Zatem walory edukacyjne książki są wręcz nieocenione. Oprócz ciekawego i przystępnego tekstu, na kartach publikacji dominują ilustracje, rysunki i schematy przypominające stare ryciny. To jednak nie wszystko. Najciekawszym elementem publikacji są trójwymiarowe, wychodzące poza obręb książki elementy. Dzięki nim czytelnik może poznać w bardzo uproszczony sposób działanie opisywanych wynalazków. W szczególnie interesujący sposób zaprezentowano silnik parowy i maszynę drukarską.

 

Odkrycia i wynalazki, które zmieniły świat to książka, która liczy niewiele stron, jednak zawarta na nich treść i ciekawy sposób prezentowania informacji sprawiają, że czytelnik z niesłabnącym zachwytem wgłębia się w tajemnice działania kolejnych wynalazków. Publikacja wydawnictwa Debit jest elegancka, wysmakowana i pełna kunsztu propozycja, która przypadnie do gustu zwłaszcza kolekcjonerom nietypowych, ale wspaniale wydanych publikacji.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów