Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Ofiara Polikseny

Marta Guzowska

Ocena ( 6 osób )
4.5
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2012-01-11
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7747-646-8
Liczba stron: 432
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Jeden mały, pieprzony guzik.

Na początku książka potrafi zirytować. Pot, gorąco, niekończące się marudzenie niektórych postaci. Główny bohater, Mario o Bardzo-Dziwnym-Nazwisku-Trudnym-Do-Wymówienia-i-Zapamiętania (Ybl), nieustannie mamroczący o tym, jak mu źle i jak bardzo chciałby się napić, a potem - jak mu źle i jak bardzo cierpi z powodu kaca. Po jakimś czasie przyzwyczajamy się jednak do tej konwencji, jak organizm przyzwyczaja się do dawki kofeiny - było już lepiej. Aż do końcówki, która sprawia wrażenie naciąganej jak stara, niewszywana guma do majtek. Nie znaczy to, że książka jest słaba. Ma swój charakter, klimat, koloryt - można je polubić lub nie. Jest sprawnie napisana i przyjemna w lekturze, o ile nie koncentrujemy się na szczegółach i o ile logika nie jest tym, co cenimy ponad barwną fabułę.

Mamy zatem kryminał. Kryminał archeologiczny. Były już psychologiczne, czarne, historyczne, z drugim dnem, z szerokim tłem społecznym, medyczne, prawnicze, może więc być archeologiczny. Mamy zwłoki, emocje, tureckie i naukowe tło, skrzące się ironią i złośliwością dialogi. Drepczemy w upale i pyle współczesnej Troi, wśród archeologów z gasnącym zapałem grzebiących w ziemi, by wydobyć z niej szczątki Historii. Mario Ybl nie jest archeologiem. To naukowiec z najwyższej półki, profesor, antropolog. A również, co nie mniej ważne: pijak, cynik, błazen, nyktofobik (panicznie boi się ciemności, jak detektyw Monk mleka), złośliwiec, detektyw-amator drugiego sortu. Łajdak. Taki, których - przynajmniej według twórców literackich i filmowych - uwielbiają interesujące kobiety.

W czasie wykopalisk na cmentarzysku Achajów zostaje odkryty szkielet kobiety. Pojawia się hipoteza, że mogą to być kości mitycznej Polikseny. Dawna miłość Mario, Pola Mor, chce pozytywnie zweryfikować tę tezę. Czas jednak nie sprzyja pracom grupy archeologów. W miejscu, w którym je prowadzą ma powstać osiedle i nieznani, wpływowi biznesmeni naciskają, by prace jak najszybciej zakończyć. Niespodziewanie pojawiają się kolejne zwłoki, tym razem jak najbardziej współczesne - zwłoki jednej z dziewczyn pracujących przy wykopaliskach. Niepokojące jest to, że zostają znalezione w miejscu, w którym kiedyś składano ofiary z ludzi, a sposób ich okaleczenia przywodzi na myśl antyczny rytuał. Mamy dwie ofiary z odniesieniami do historii. Czy to na pewno koniec?

Atmosfera staje się coraz bardziej gorąca, jeśli można tak powiedzieć o klimacie, w którym nawet noc nie przynosi chwili wytchnienia od żaru, wilgoci i wszechobecnych owadów. Turecka policja prowadzi śledztwo w co najmniej dziwny sposób - poprzez nieobecność w miejscu zdarzenia. Mario stara się uprzykrzać wszystkim życie swoim profesorskim, dosadnym językiem. Wśród grupy archeologów i ich współpracowników kwitną przyjaźnie, romanse, animozje. Wszystko idzie źle, a wydaje się, że może być tylko gorzej.

Marta Guzowska z pewnością napisała nietypowy kryminał. Nakreśliła w nim ciekawy obraz środowiska archeologów, który niejednego może zaskoczyć. Ukazuje ich nie jako poświęcających się w imię nauki idealistów, ale jako żądnych sławy, pieniędzy, zawistnych, małostkowych, samolubnych, często znerwicowanych manipulatorów i kombinatorów. Archeologia przez nią opisana jest nudna - tak jak jej adepci prawie zupełnie pozbawieni są poczucia humoru. Turcja, miejsce wykopalisk, to kraj tyleż fascynujący, co dziwny i skomplikowany: wszechobecna korupcja, podejrzane interesy, niechęć do wysiłku (można to zrozumieć, czytając opisy uciążliwych upałów), zaściankowość, beznadziejne zalatujące drożdżami piwo, ledwie dający się przełknąć alkohol.

Do najciekawszych fragmentów powieści należą przede wszystkim fachowe opisy z dwóch dziedzin: archeologii i antropologii. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na wykład o procesach gnilnych. Mogą się też podobać - w sumie trochę monotonne - pełne kąśliwości wypowiedzi i awantury w wykonaniu tak skomplikowanego mężczyzny, na jakiego pozuje Mario. Jako kryminał książka nie jest specjalnie emocjonująca czy zaskakująca. Nie ma w niej praktycznie śledztwa, Mario rzuca oskarżeniami na prawo i lewo, policja ukrywa się nie wiadomo gdzie. Sytuacja sama w sobie jest lekko absurdalna, mało wiarygodna - przynajmniej jeśli chodzi o warunki europejskie. Atmosfera jest miejscami bardziej groteskowa niż niepokojąca. Marta Guzowska kreuje wyraziste, trochę chyba zbyt jednoznaczne postaci. Głównym bohaterem czyni mężczyznę, choć czuć, że mocniej identyfikuje się z kobietą, Polą Mor. Do grona ważniejszych, zwracających na siebie uwagę osób pojawiających się w książce zaliczyć można jeszcze biznesmena Howarda Griffina i turecką (oby nie wzorcową!) urzędniczkę Gulsun.

Język pełen jest barwnych, soczystych porównań, nagminnych przerysowań, co miejscami przeszkadza. Przesada rzuca się w oczy jak głodny kot na tuńczyka w oleju. Humor - prześmiewczy, ironiczny, z lubością sięgający po „najpiękniejsze” zwroty ulicznej łaciny, może być odbierany zarówno jako siła, jak i słabość książki. Metodą na stworzenie klimatu jest swoisty słowotok głównego bohatera, częste powtórzenia, zapętlenia. Dzięki odpowiednim opisom każdy z czytelników może nieomal poczuć wszechobecne zapachy, a to stęchlizny czy kocich szczyn, a to jakiegoś środka konserwującego, a to potu czy mysich odchodów. Trochę bliżej tej powieści do stylu austriackiego pisarza Wolfa Haasa niż do twórców klasycznego kryminału, takich jak Agatha Christie czy Chandler. Choć humor jest tu zdecydowanie mniej wysublimowany.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
martucha180 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - książki dla młodzieży 2016,
Na stanowisku archeologicznym w Troi w Turcji pracuje grupa archeologów pod kierownictwem profesora Franka Hubera. Upał jest niemiłosierny, muchy obsiadają wszystko i wszystkich, kurz i piach wgryzają się w każdą wolną przestrzeń, a do tego wszędobylscy turyści. Na terenie archaicznego cmentarzyska ekipa archeologów pod kierownictwem Poli Mor dokonuje spektakularnego odkrycia!
Kobieta. Pochówek szkieletowy. Na samym środku cmentarzyska ciałopalnego. Cmentarzyska, na którym do tej pory znajdowaliśmy samych mężczyzn. (s. 28)
Po bliższym przyjrzeniu się opis jest dokładniejszy:
Szkielet młodej kobiety, prawdopodobnie z końca epoki brązu, pochowanej tuż obok achajskich wojowników. Z poderżniętym gardłem. I obsypanej złotymi blaszkami. (s. 32)
Wiele danych wskazuje na to, że mogą to być szczątki mitologicznej Polikseny - najmłodszej córka mitycznego króla Priama, branki mitycznego wodza Achillesa, złożonej w ofierze na jego grobie przez równie mitycznego Neoptolemosa. Frank przestrzega Polę:
Nie możesz traktować mitów dosłownie. To niewybaczalny błąd naukowy. (s. 53)
Sensacja archeologiczna wisi w powietrzu, ale raptownie zostaje ona zepchnięta na boczny tor przez współczesne zwłoki! Ktoś zamordował Nadię z zespołu archeologicznego i złożył ją w ofierze na starożytnym ołtarzu. A to dopiero początek...
Współczesne wydarzenia mieszają się ze starożytnymi - mitologia staje się rzeczywistością. Pytania się mnożą, pojawiają się kolejne hipotezy i kolejni podejrzani. W dodatku cała ekipa archeologiczna ma związane ręce, nie może pracować, bowiem do akcji wkroczyła inspektor okręgowego urzędu starożytności Gülsün Ozalan i zakazała prowadzenia wykopalisk. A szkoda, bo niedawno pojawił się sponsor, wielki pasjonat archeologii i biznesmen w jednym - Howard Griffin.
Akcja powieści toczy się bardzo dynamicznie i nie brakuje jej nagłych zwrotów akcji. Tu nic nie jest pewne ani oczywiste, jakby się wydawało. Zagadka kryminalna jest ciekawie skonstruowana i zaskakuje rozwiązaniem. Wydarzenia rozgrywają się w ciągu kilku dni i nocy. Dzień niezauważenie zmienia się w noc (w Turcji latem szybko robi się ciemno), a noce w tej powieści są bardzo ważne, gdyż wtedy ekipa i bawi się, i pracuje. A w dodatku jeden z członków ekipy cierpi na nyktofobię - chorobliwy lęk przed ciemnością.
Tą osobą jest znany i ceniony antropolog, wybitny specjalista, ekspert od ludzkich szczątków - Mario Ybl. Jest on również pijakiem i degeneratem życiowym o irytującym sposobie bycia, o ile nie użyć dosadniejszego słowa. Działa innym na nerwy, ale jego wiedza jest potrzebna archeologom w ich pracy, dlatego go tolerują. Mario ma swoje podejrzenia co do mordercy, wysuwa hipotezy, ale nikt ich i jego nie traktuje poważnie...
Jego postać najbardziej mi się spodobała spośród wszystkich, choć była negatywna. Mario ujął mnie swoją impertynencją i bezpośredniością, sposobem rozmawiania (ach ten cięty język!), narzucania się innym czy sposobem działania. Z uwagą śledziłam jego mini wykłady o antropologii, gdyż w prostych i barwnych słowach potrafił przedstawić różne naukowe zagadnienia. Denerwowało mnie jedno - jego alkoholizm. A dzięki wiarygodnym opisom jego zachowania się w ciemnościach, obezwładniającego go lęku sama mogłam poczuć się jak ofiara nyktofobii.
Autorka stworzyła barwne postacie zarówno wśród archeologów, jak i miejscowej ludności. W powieści można odnaleźć wiele informacji o Turkach i ich zwyczajach oraz poznać brutalną prawdę o środowisku archeologów i samych wykopaliskach, bowiem autorka jest czynnym archeologiem i wiedziała, o czym pisze. Jak się okazuje, archeologowie to zróżnicowana grupa osób o różnych celach i motywach działania. Nieważne, kto coś odkryje pod ziemią, chwała i tak przypadnie kierownikowi wykopalisk. Rywalizacja jest wszędzie. W dodatku jak słusznie zauważa Mario:
Nauka, moja ślicznotko, ma strasznie mało kalorii wyżywić się nią nie da. W nauce też trzeba walczyć o pozycję i uznanie, chociażby po to, żeby dostawać pieniądze na dalsze badania. (s. 75)
Mam tylko jeden duży zarzut (pomijam jednego znalezionego orta i śladowy udział tureckiej policji w śledztwie) i to bardziej do redaktora niż autorki. Zabrakło mi tłumaczeń tureckich dialogów, a nie zawsze z kontekstu dało się wszystko zrozumieć i wywnioskować. Turecki to nie angielski, by każdy miał o nim 'blade' pojęcie. Aczkolwiek wiele daje w trakcie lektury fakt, że ktoś był w Turcji, poznał choć trochę ten kraj i widział stanowisko archeologiczne w Troi.
Powieść ,,Ofiara Polikseny" polecam wszystkim, którzy mają ochotę grzebać w ziemi w upale i z muchami do wtóru, którzy ze szkieletami i trupami są za pan brat, którzy chcą się osobiście spotkać z irytującym bohaterem oraz doświadczyć nyktofobii na własnej skórze. Naprawdę warto! A najlepiej chyba o tym zaświadczy otrzymana nagroda Wielkiego Kalibru w 2013 roku!

mag-maggie plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiązki 2015,
Narratorem jest Mario- antropolog o dziwnym zachowaniu i rzadkiej fobii, ale przez to ludzki i niekonwencjonalny. Akcja osadzona w realiach wyprawy archeologicznej w okolicach Troi. Czyta się dobrze.
Domi__T plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,Mam,
Dość niesympatyczny antropolog - Mario Ybl trafia na wykopaliska w Turcji - w starożytnej Troi. Ekipa odkrywa szkielet, który mógłby należeć do Polikseny. Pracę archeologów zakłóca następne znalezisko - współczesne zwłoki kobiety. Na dodatek to nie koniec morderstw. Mario rozpoczyna śledztwo na własną rękę.
"Ofiara Polikseny" bardzo przypadła mi do gustu, a w szczególności postać głównego bohatera. Jest on ekscentryczny, arogancki, ironiczny, ale też inteligentny i zabawny. Ma niesamowitą zdolność do zrażania do siebie ludzi oraz jedną uciążliwą fobię - strach przed ciemnością.
Czytałam również drugą książkę Guzowskiej, w której głównym bohaterem jest Mario Ybl - "Głowa Niobe" i mam szczerą nadzieję, że powstaną następne.
gabigor plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Bardzo fajna.
Główny bohater odrzuca; nie lubię go od początku do końca - doskonała kreacja!
Intryga może się wydawać oklepana i bardzo łatwo można było wpaść w znany schemat, ale autorka się wybroniła - ciekawe rozwiązania.
Warta przeczytania
Sil plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-01-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Troja, miasto, ku…, wolności!*

„Ofiara Polikseny” Marta Guzowska
wyd. W.A.B.
rok: 2012
str. 432
Ocena: 4,5/6

Ofiara Polikseny jest debiutancką powieścią doktor Marty Guzowskiej, pani archeolog, pracującej dla Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka obecnie mieszka w Wiedniu i od dwunastu lat jest członkiem ekipy wykopaliskowej w Troi. Książka, którą właśnie miałam okazję przeczytać, jest pierwszą częścią cyklu kryminalno-archeologicznego, którego głównym bohaterem jest Mario Ybl.

Przyznam szczerze, że wyczekiwałam tej pozycji z niecierpliwością. Niezmiernie zaintrygował mnie opis tej powieści, przede wszystkim zaś fakt, iż jej clue miało dotykać kwestii związanych z archeologią i antropologią. Jak się można domyślić są to tematy, które w jakiś tam sposób mnie fascynują i o których lubię od czasu do czasu dowiedzieć się odrobinę więcej. Książka trafiła do mnie akurat w czasie zwolnienia lekarskiego, co normalnie uznałabym za niezwykle pozytywne zrządzenie losu. Niestety nie tym razem. Choroba rozłożyła mnie na łopatki i uniemożliwiała osiągnięcie wysokiego poziomu skupienia, który niezbędny jest przy tego typu literaturze. I tak właśnie do mojej listy niewątpliwych „sukcesów” zaliczyć muszę czytanie powieści przez siedem dni, z czego cztery miałam wolne (przynajmniej teoretycznie). Nie żałuję jednak ani jednej minuty poświęconej tej pozycji. Każde przeczytane zdanie, każdy akapit, ba, każda strona, przenosiły mnie do niezwykłego świata tureckiego wybrzeża, na którym, jak się okazuje, nie ma rzeczy niemożliwych.

Trwa upalne lato, które w Turcji jest wyjątkowo uciążliwą porą roku. Wokół panoszą się tysiące, jeśli nie setki tysięcy much, które uparcie próbujących zaatakować i podbić każdy odsłonięty skrawek ciała człowieka. Gdy zaczyna brakować takich fragmentów w ludzkiej przestrzeni cielesnej – uparte muchy dobierają się do trudnodostępnych zakątków. Wówczas to dopiero rozpoczynają się ich prawdziwe harce, które, zdawałoby się, mają tylko jeden cel – doprowadzić przeciwnika – człowieka, do szewskiej pasji. Jak się jednak okazuje, te przeklęte owady to nie jedyny szkopuł dokuczający nowoprzybyłym w te rejony. Kolejnym problemem jest niesamowita wilgotność, która doprowadza ludzi na skraj wytrzymałości. Połączenie tych trzech przesłanek: temperatury, owadów i wilgotności daje wybuchową mieszankę, której w zasadzie z niczym nie da się porównać. Już po dwóch tygodniach prac wykopaliskowych, antropolog – Mario Ybl wie, że przyjazd do Troi, a w zasadzie do tego, co zostało po tym archaicznym mieście, nie miał większego sensu. Jego związek z Polą Mor to już zamierzchła przeszłość. Do tego brakuje widoków na inne, bardziej udane relacje. Wokół panoszą się znienawidzone insekty, a ilość tlenu w powietrzu jest znikoma. Prace w terenie trwają od bladego świtu do późnej nocy i nikt nie jest w stanie stwierdzić, po co to wszystko. Rejon Besik, w którym odkryto całopalne cmentarzysko, podejrzewany jest o noszenie w swych ziemiach przez tysiące lat ciał Achajów. Niestety, dokonane dotychczas odkrycia nie potwierdzają tej tezy. Jakby tego było mało, piwo sprzedawane w miejscowych barach i sklepach jest ciepłe i ohydne. Wszystko wskazuje na to, że może być tylko gorzej. Niespodziewanie jednak ekipa Maria dokopuje się do zachowanych w całości kobiecych szczątków. Już pobieżne oględziny przynoszą szokujące wyniki – kobieta najprawdopodobniej została zamordowana. Dodatkowo jej ciało obłożone zostało czysto złotymi blaszkami, istnieje więc prawdopodobieństwo, iż była to bardzo ważna w okolicy osoba. Postawiona zostaje hipoteza, iż odnaleziono ciało mitycznej Polikseny, najmłodszej córki Priama będącej branką Achillesa. Czy to możliwe? Jeśli to ona, to kto i dlaczego ją zamordował? Czy to wyjątkowe znalezisko może uratować całe wykopaliska? Te, i wiele innych pytań, zaczynają nurtować grupę archeologów. Nie jest im jednak dane szybkie rozwikłanie tych zagadek. Niedługo po sensacyjnym znalezisku, na jednym z ołtarzy archaicznego cmentarzyska odkryte zostaje kolejne ciało. Tym razem jest to jednak „świeży trup”, w dodatku należący do znanej wszystkim osoby. Czyżby miejsce wykopalisk obciążone było jakąś klątwą? Okazuje się to całkiem prawdopodobne, bo tureckie władze cofają ekipie pozwolenie na wykopaliska. Czy te wydarzenia są ze sobą powiązane? Kto posiada klucz do rozwiązania piętrzących się zagadek? Czy morderca uderzy ponownie i będzie więcej ofiar? Czy zdecydowanie szalony i bardzo bezpośredni główny bohater znajdzie odpowiedź na którekolwiek z tych pytań? Jeśli tak, to czy kogoś one zainteresują, nim zrazi on do siebie całą grupę? By się tego przekonać musicie sięgnąć po debiutancką powieść Marty Guzowskiej, zatytułowaną Ofiara Polikseny.

Jeszcze przed rozpoczęciem lektury byłam tą pozycją zaintrygowana, a później, każda przeczytana strona jedynie pogłębiała mój stan. Autorka znalazła idealną równowagę między przekazywanymi informacjami z dziedziny archeologii i antropologii a częścią kryminalną powieści. Dzięki temu czytelnik rozwiązuje zagadkę kawałek po kawałku, napięcie jest dozowane stopniowo, tak samo jak przekazywane przez autora informacje. Przyznam szczerze, że wytypowałam mordercę zaraz na początku, ale powątpiewałam, by mój typ okazał się trafiony. Pod koniec byłam mile zaskoczona, ponieważ okazało się, że nic nie jest takie, jakie się początkowo wydawało. Każdy ma ukryte pobudki, nikt nie mówi całej prawdy, nikogo nie interesuje to, co się dzieje naokoło. Archeolodzy okazują się bardzo egoistycznymi materialistami. Jeśli zaś chodzi o głównego bohatera, to muszę przyznać, że nie miałam okazji wcześniej spotkać się z tego typu kreacją człowieka. Po trochu przypomina mi on bohatera, którego w swych powieściach wykreował Marek Harny, przy czym jest on dużo bardziej prześmiewczy, bezpośredni i sarkastyczny. Nie ma dla niego tematów tabu, nie ma działań, których nie byłby w stanie się podjąć, by dopiąć swego. Koniec końców okazuje się jednak, że są osoby, dla których jest w stanie zrobić wszystko, nawet pokonać trawiącą go od lat chorobę.

Całość czyta się bardzo sprawnie. Każda strona dostarcza nowych wrażeń. Wszystkie informacje są istotne i umożliwiają rozwiązanie stworzonej przez autorkę łamigłówki. Jak sama Marta Guzowska stwierdziła, powieść zawiera wiele odchyleń od rzeczywistości, mnie jednak ta fikcja literacka nie przeszkadzała. Wręcz przeciwnie, przecież nie czytam tylko po to, by poznawać fakty historyczne. Książkę przeczytałam z wielką przyjemnością i chętnie sięgnę po kolejne części tej tworzącej się właśnie serii. Zachęcam do tego również Was. Warto.

*383
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
slk Linia koment
Przeczytane:2015-08-01, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Do zrecenzowania,Moje ebooki,
mapi Linia koment
Przeczytane:2015-08-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
MayaK Linia koment
Przeczytane:2015-04-21, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Ofiara Polikseny Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Ofiara Polikseny Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Ofiara Polikseny Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Ofiara Polikseny Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Ofiara Polikseny Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów