Wielki Gatsby. Powieść graficzna

"Tak oto dążymy naprzód, kierując łodzie pod prąd, który nieustannie znosi nas w przeszłość."
Myślę, że o książce Francisa Scotta Fitzgeralda "Wielki Gatsby" słyszał każdy. Myślę, że nawet te osoby, które nie czytały. Część osób pewnie oglądała film.
Ja tę piękną i tragiczną oraz zmysłową historię o epoce jazzu, o ideałach istniejących w głowie, o nieszczęśliwej miłości i prawdziwej przyjaźni, czytałam już wiele lat temu, już wtedy wydała mi się bardzo dobra i w pełni zasługująca na miano klasyka, a teraz postanowiłam obejrzeć i przeczytać te powieść w komiksie. Lubię czytać komiksy, co prawda teraz nie czytam ich tak dużo jak w czasach młodości, ale mając więcej czasu poświęcam go na inne rodzaje literatury. Właściwie to sama nie wiem, czy literatura klasyczna przedstawiona w formie komiksu to dobry wybór, lecz myślę, że w tym przypadku książka broni się sama. Bo bardzo dobrze wypadła adaptacja oryginału, dobrze zilustrowana i oddaje klimat pierwowzoru.
Biorąc tę ilustrowaną książkę do ręki miałam pewne obawy, być może ci co nie czytali oryginału nie mają takiego dylematu.
Powieść graficzna "Wielki Gatsby" ma bardzo ładną kreskę w pastelowych kolorach, które ogląda się z przyjemnością i bardzo pasują do tamtego okresu.
Bardzo trafnie został pokazany panujący przepych, bogactwo przedstawionych okazałych posiadłości i ich pomieszczeń oraz wystawnych przyjęć. Tylko mam wrażenie, że twarze nie zostały zbyt dopracowane, gdyż jakby są zbyt podobne do siebie. Różnią się co prawda kolorem włosów czy fryzurą, ale takie szczegóły jak nos, oczy czy usta są niemal identyczne. Być może taki był zamysł, ale ja bym to trochę zróżnicowała. Poza tym to bardzo ładne wydanie.
Nie będę opisywać treści tej klasycznej amerykańskiej powieści, gdyż myślę, że nie ma takiej potrzeby. Wspomnę tylko na skróty, że jest to historia intrygującego Gatsby'ego, szalenie bogatego człowieka i jego miłości do pięknej Daisy. A prawnuczka autora opatrzyła te graficzną powieść wstępem.
Na koniec powiem tylko, że adaptacja tej klasycznej powieści jaką jest "Wilki Gatsby", w formie komiksu podobała mi się. Z pewnością znajdzie wielu fanów, nie tylko wśród osób, które znają oryginał, ale także i wśród tych co pierwszy raz ją przeczytają.
Myślę, że dzięki takim właśnie wydaniom więcej osób sięgnie po klasyczne utwory, bo forma komiksu nie wymaga zbyt dużo poświęconego czasu na lekturę i jednocześnie jest dobrą rozrywką.

Dla mnie to był dobrze spędzony czas.

Informacje dodatkowe o Wielki Gatsby. Powieść graficzna:

Wydawnictwo: Jaguar