Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Ojciec i syn I

Bunsch Karol

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo:
Data wydania: 2003
Kategoria: Historyczne
ISBN: 8373660429
Liczba stron: 277
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: danutka

Tom drugi cyklu piastowskiego obejmuje lata późnego panowania Mieszka i młodości Bolesława.

 

Odwieczny konflikt między ojcem i synem nie ominął również pierwszych polskich władców. Na tle ważnych historycznych wydarzeń oni dwaj: Mieszko, twórca państwa polskiego, przewidujący mąż stanu, dojrzały mądrością, znajomością celu, który mu przyświeca, środków, jakich musi użyć do jego realizacji i ograniczeń, jakie stawiają mu na drodze cesarstwo i papiestwo, i Bolko, silny, inteligentny, krnąbrny, butny wyrostek, któremu wydaje się, że świat cały może zawojować samą siłą. I, jak to zwykle bywa, różnica wieku i pokolenia wystarcza, żeby nie umieli się od razu dogadać, mimo że obaj dążą do tego samego celu – koronacji i zjednoczenia Słowian pod wodzą polskiego króla.

 

Kniaź, ciągle zajęty podnoszeniem znaczenia kraju, wspierający Kościół, odpierający zakusy terytorialne sąsiadów, prowadzący delikatną grę polityczną i balansujący na granicy pokoju i wojny, nie ma zbyt wiele czasu na przygotowanie syna do przyszłego władania. Zwłaszcza że już świeżo postrzyżony Bolko musi zostać zakładnikiem cesarskim, gwarantującym lojalność polańskiego księcia. Kilka lat oddalenia, jakie Bolko spędził w niemieckim klasztorze, utrudniło im nawiązanie bliższych relacji. Słabą więź pogłębiła jeszcze śmierć Dobrawki i poślubienie Ody przez Mieszka kilka lat później.

 

Bolko dorasta jako syn silnego władcy. Będąc młodzikiem dowodzi w bitwie, działając nie zawsze przewidująco, tracąc niepotrzebnie ludzi, ale ucząc się i przyswajając sobie umiejętności potrzebne przyszłemu władcy. W odpowiednim czasie zdoła się też wyszumieć, by wreszcie zostać statecznym, rozsądnym mężczyzną. Na szczęście Bolko jest mądrym i roztropnym młodzieńcem, doskonale rozumiejącym szerokie zamysły ojca, potrafiącym przemyśleć i przyjąć za swoją ideę zjednoczenia Słowian, a jednocześnie dostrzegać trudności występujące przy jej realizacji. Jest trzeźwo myślącym, praktycznym człowiekiem, już w młodości potrafiącym wybrać zadanie, jakie przede wszystkim musi wykonać, i odłożyć to, które rokuje słabiej.

 

Bolko przedstawiony jest bardzo korzystnie jako przyszły wielki władca, pierwszy król Polski, a te kilka drobnych ekscesów z młodości tylko uwiarygodnia jego postać, czyniąc go bardziej ludzkim i bliskim zwyczajnym ludziom. Niezmiennie pracowitym i mądrym pozostaje też Mieszko – żmudnie i z wyczuciem panujący nad wszystkimi ziemiami, świetnie dobierający sobie ludzi, umiejętnie nimi kierujący, dostosowujący działania do zmieniających się okoliczności, podejmujący decyzje dające najwięcej korzyści. Bunsch dał nam bardzo ładny obraz pierwszych historycznych Piastów, w sam raz ku pokrzepieniu serc. Nie można jednak zapominać, że pisał te powieści podczas II wojny światowej, która miała niewątpliwie wpływ na jego nastawienie i wymagała zaspokojenia specyficznych potrzeb. Z nich między innymi wyrosły zapewne sugestywne opisy bitew i potyczek, często prowadzonych w trudnych warunkach, ale tak krwistych i pełnych zdarzeń, że często aż zapierających dech. Dużo jest scen budzących emocje, w tym i wzruszenie, grających na lepszej stronie ludzkiej duszy, nie pozostawiających obojętnymi. I uświadamiających, jak trudne było budowanie państwowości, jak ciężko było lawirować w gąszczu sojuszy i niepewnych sprzymierzeńców, ile wysiłku wymagało utrzymanie kraju z dala od łap najeźdźców.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
danutka plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,
Więcej o książce tutaj: http://www.granice.pl/recenzja,ojciec-i-syn-i,8588.
(Ocena: 5/6)
Ainka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Kiedyś dawno temu zabrałam się za cykl tzw. "Powieści Piastowskich" ale go nie ukończyłam gdyż nie miałam dostępnych wszystkich książek. Teraz mam więc wróciłam do tego pomysłu i czytam. W zeszłym roku przeczytałam "Dzikowy skarb", teraz skończyłam tom pierwszy "Ojca i syna".
Jak dla mnie nie ma lepszego sposobu na historię niż czytanie o niej w formie powieści (choć zdaję sobie sprawę iż prawda historyczna nie jest w 100% zachowana) i śledzenie losów fikcyjnych i historycznych postaci.
Książkę oceniam na 4 - jest dobra, porządnie napisana, choć nie porywająca. Kilka razy trafiają się przydługie opisy. Plus za Jaskotela i Auduna - wnoszą humor do powieści.
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
MariaR Linia koment
Przeczytane:2013-10-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Inne,Mam,
break
Okładka - Ojciec i syn I Ojciec i syn I
Bunsch Karol
Okładka - Ojciec i syn I Delphi od podstaw
Snarska Agnieszka
Okładka - Ojciec i syn I Odnowiciel
Bunsch Karol
Okładka - Ojciec i syn I Parmenion
Bunsch Karol
Okładka - Ojciec i syn I Windows XP PL
Simmons Curt
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów