Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Ojciec odchodzi

Piotr Czerski

Ocena ( 1 osoba )
3.0
Wydawnictwo: Korporacja Ha!Art
Data wydania: 2006
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 83-89-91138-8
Liczba stron: 144
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mh

Relatywny punkt widzenia

Kiedy czytam jednozdaniowe, zawarte na czwartej stronie okładki, streszczenie książki Piotra Czerskiego „Ojciec odchodzi” – przypomina mi się akcja T-shirt dla głupoty, zwanej na potrzeby tego przedsięwzięcia „wolnością”. Hucpa ta sprowadza się – przypomnijmy – do umieszczania na bawełnianych koszulkach rozmaitych napisów. Całość jest tyle głupia, co niebezpieczna, bo do mianownika „wolność” sprowadza rzeczy rozmaite, także wstydliwe lub plugawe. Mieszała je z rzeczami normalnymi, promując moralny relatywizm. „Mam okres” (biologiczna oczywistość), „Byłem w więzieniu” (takim ludziom należy pomóc powrócić do normalnego życia – jeśli chcą do niego wrócić), „Jestem chory psychicznie” (komentarz jak przed chwilą, o pomocy chorym i więźniom mówił nawet Jezus w ośmiu błogosławieństwach). A tuż obok: „Przerwałam ciążę” (nawet zwolennicy aborcji twierdzą, że jest ona sama w sobie zła, popierają jednak prawo wyboru pomiędzy dobrem a złem połączone z dostępnością i niekaralnością zła), „Mam dwóch tatusiów” (promocja adoptowania przez homoseksualistów dzieci). A więc ulubione przez lewicę majstrowanie przy regułach świata: ich relatywizacja.

 

Co mają jednak T-shirty głupoty („wolności”) wspólnego z książką Czerskiego? Otóż na jednej z bawełnianych koszulek umieszczono ostentacyjną deklarację: „Nie płakałem po papieżu”. Autor minipowieści „Ojciec odchodzi” napisał swoją książkę właśnie z pozycji tych, którzy „nie płakali po papieżu”. I to dosłownie: w czasie, kiedy Jan Paweł II umierał i gdy trwała świeża po nim żałoba – pili wódkę, piwo i wino, balangowali, a zmierzając na kolejną imprezę – szli pod prąd (literalnie) białych marszy pamięci Ojca Świętego.

 

Całą książkę zgrabnie streszcza owo jedno zdanie na wspomnianej IV stronie okładki: 1 kwietnia 2005 (w wigilię śmierci papieża) główny bohater – ateista – przyjeżdża na stypendium do ukochanego miasta największego z Polaków i niczym Odyseusz wędruje po krakowskich mieszkaniach i przepełnionych knajpach, konsumując alkohole i prowadząc z przedstawicielami miejscowej młodej inteligencji i obcokrajowcami rozmowy o Papieżu, rzeczach ostatecznych i tych zupełnie błahych. Dodajmy tutaj, iż ateizm głównego bohatera jest – jak wynika to z treści książki – „niewiarą nabytą”, gdyż jak czytamy już na wstępie: Ostatecznie jestem ochrzczony, komunikowany i bierzmowany. To jakoś zobowiązuje. Na tym oparł (nie bez racji) swoje odczytanie powieści krytyk Dariusz Nowacki, twierdząc, że w gruncie rzeczy książka jawi się dość bezradną próbą odszukania wiary dzieciństwa.

 

Tę książkę łatwo „zjechać”. Bo obrazoburcza i prowokacyjna, tyle że prowokacje są kiepskiego stylu (Rozumiesz, polskim patriotą [jestem], to znaczy, że budzę się rano, patrzę przez okno i chce mi się rzygać... etc.), chwilami niesmaczna. Jednak – mimo wszystko – ma sens jej czytanie, choć to typowa „jednorazówka”, wręcz „gazetówka”. Nie tylko dlatego (warto przeczytać), że autora stać na jakąś formę dystansu wobec siebie, a nawet – choć stara się wypełnić wszelkie wymogi poprawności politycznej – niepoprawne politycznie żarty ([...] zawsze mnie ciekawiło, dlaczego o prawo do aborcji najgłośniej drą mordy te wszystkie baby, które na oko sądząc, nie powinny mieć żadnego problemu z niechcianymi ciążami.). Czerskiemu przy okazji udaje się zadać ważniejsze pytanie: o powierzchowność polskiego katolicyzmu. Tak jak jego mnie również nurtuje pytanie: dlaczego mamy w ojczyźnie ponad 95 procent osób deklarujących się jako katolicy, a tak mało katolickich fundamentalistów? Czyli takich, dla których prawdy wiary są fundamentem, a nie zaproszeniem do dyskusji, lub meblami, które łatwo przesuwać (i usuwać). Tak naprawdę bowiem katolicyzm to nie klub dyskusyjny; nie można być „trochę w ciąży”, tak samo jak nie można być „trochę” katolikiem – i równocześnie negować indywidualną spowiedź, opowiadać się za dopuszczalnością aborcji i eutanazją „w niektórych sytuacjach”. W minipowieści „Ojciec odchodzi” – paradoksalnie – jedynym sojusznikiem kleryka (w dyskusji z młodzieżą na temat stosunku do pederastii) okazuje się świadomy narrator-ateista: „Słuchajcie, on ma rację, zrozumcie to, on nie może inaczej. Trzecia księga Mojżeszowa, list świętego Pawła; zakazane są wszelkie stosunki uniemożliwiające prokreację, jak jesteście katolikami to musicie to przyjmować i nie ma miejsce na dyskusje. Oczywiście w zdaniu tym tkwi błąd, czyli słowo „musicie”, bo katolicyzm nie jest co prawda klubem dyskusyjnym, ale też nie jest systemem przymuszającym kogokolwiek do czegokolwiek.

 

Fałszywy ton książki Czerskiego wynika jednak z innych powodów: pokazał młodych, którzy odrzucają katolicyzm i ludzi, którzy są katolikami „letnimi” lub jeszcze chłodniejszymi. Tych, którzy wierzą naprawdę pisarz już nie zarejestrował, lub tylko napomknął o nich w prześmiewczym tonie. Pointując lekturę trzeba stwierdzić tak: Na wszystko można patrzeć z relatywnych punktów widzenia. Piotr Czerski czyni to nawet literacko sprawnie. Tyle, że w sferze diagnoz i przesłań w ostatecznym rozrachunku będzie mógł zaproponować jedynie stwierdzenia typu (cytując Asnyka): „Kościuszko to był wariat, co buntował proletariat”, „A król Herod dobroczyńcą był dla sierot”.

MARCIN HAŁAŚ

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-17, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki - 2014,
Młody człowiek jedzie do Krakowa, spotyka się z przyjaciółmi, pije z nimi i bawi się. Jest to ten czas, kiedy umiera papież, a doniesienia o jego agonii absorbują każdego, kto chce trzymać rękę na pulsie.
Takie to nijakie. Tu jakaś knajpa, tam picie, trochę muzyki, nieco grzebania w komputerze. Właściwie nie wiadomo, po co i dla kogo ta powieść została napisana. Że niby umiera człowiek, uważany przez niektórych za wielkiego, i świat powinien zastygnąć w niemej rozpaczy. Hm, chyba coś tu nie wyszło albo zamysł autora jest trudny do odgadnięcia, bo nie wiem, czemu miało służyć napisanie tego ,,dzieła". Dobrze, że przynajmniej napisane jest to znośnie.
(Ocena: 3/6)
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów