Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Okopy Świętej Trójcy. Rozmowy o ludziach i życiu

Marek Nowakowski

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2014-05-26
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788377854792
Liczba stron: 280
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Beata Bednarz

[…] czy literatura czerpie soki z dramatów egzystencji ludzi, ich szarpania się, sukcesów i klęsk? Czy ona raczej tworzy wirtualną rzeczywistość, która - jak wiele rzeczy w tym kraju - odstaje od prawdy. Czy współczesna literatura nie służy bańkom mydlanym?

 

Marek Nowakowski, Okopy Świętej Trójcy. Rozmowy o życiu i ludziach, Zysk i S-ka, Poznań 2014, s. 90.

 

Jakże istotne są to pytania na temat kondycji współczesnej literatury, która straciła kontakt z rzeczywistością, stając się wyłącznie produktem rozrywkowym, a więc jałowym. Zebrane w jednym tomie i opublikowane już po śmierci wybitnego pisarza rozmowy, które ukazywały się na łamach „Tygodnika Solidarność” w latach 2010-2012, to nie są wywiady dziennikarskie. To są długie, często prowadzone pewnie przez wiele dni rozmowy, dotyczące nie tylko twórczości Marka Nowakowskiego, ale również jego doświadczeń biograficznych, przygód intelektualnych, fascynacji życiem, ludźmi i sztuką. To próba szukania porozumienia z artystą, dotarcia do tajemnic uprawianej przez niego sztuki, czyli literatury, oraz jego osobowości.

 

Czytając książkę, można odnieść wrażenie, że Krzysztof Świątek, który przeprowadzał rozmowy z autorem Księcia nocy w ciągu dwóch lat, obcował z nim jak z bliskim przyjacielem, dzięki czemu czytelnikowi udziela się serdeczna atmosfera ich spotkań. Bliscy przyjaciele bowiem swoim widzeniem świata i ludzi, swoją wyobraźnią i uczuciowością sprawiają, że wzbogacamy się o ich doświadczenie. Myślę, że takie poczucie nie było obce dziennikarzowi, gdy rozmawiał z Markiem Nowakowskim. Krzysztofa Świątka interesuje „całe Ja” pisarza, jego wnętrze, sposób patrzenia na siebie, otaczającą rzeczywistość, wybory, na koleje swojego losu i spotykanych ludzi.

 

Ktoś, kto dobrze zna dorobek Marka Nowakowskiego i śledził jego wcześniejsze wywiady, nie będzie zaskoczony poglądami, wizjami, interpretacjami czy decyzjami pisarza. Mimo to nawet dla takiej osoby lektura może być inspirująca i zmuszająca do refleksji. Bo każdy artysta posiada swoją wiedzę tajemną nie tylko o grozie życia, ale i o jego urodzie. Ten temat porusza każdego człowieka, bowiem każdy z nas zastanawia się czasem nad sensem egzystencji. Na takim między innymi wątku osnute są prezentowane rozmowy. Książkę, będącą swoistym testamentem, zamyka rozmowa Nowakowskiego z Grzegorzem Eberhardtem, stanowiąca alfabet autora Weseka raz jeszcze.

 

Zmarły w tym roku pisarz był nieporównanym gawędziarzem, czułym obserwatorem żywiołu ludzkiego i współczesnej Polski (w tym sceny politycznej naszego kraju) oraz niezmordowanym perypatetykiem. Te cechy jego osobowości najbardziej odsłaniają zawarte w zbiorze rozmowy. Marek Nowakowski, jak sam wyznał, wyraża konsekwencję w poglądach, choć nie dogmatyczną. Dlatego, jak mówił Krzysztofowi Świątkowi, trzeba starać się porozumieć się z każdym człowiekiem niezależnie od jego statusu społecznego, wykształcenia i zawodu, a także światopoglądu. Bo w dyskusjach, nawet jeśli interlokutorzy zahaczają o śliskie tematy, w tym polityczne, rozmówcy powinni przerzucać się argumentami, a nie obelgami. Pisarz ubolewał nad ostrą polaryzacją wśród Polaków, a przecież w wolnej, zdekomunizowanej Polsce mieliśmy być wobec siebie bardziej ludzcy, otwarci i prawdziwi. Krytykował postawę aspołeczną i egoistyczną. Niepokoiła go bierność Polaków wobec spraw państwowych, popadanie w konformizm, oportunizm. O młodym pokoleniu też nie miał najlepszego zdania, Twierdził, że rzekomo światłe, znające wszystkie czynności świata nowoczesnych technologii - staje się odmóżdżone, coś mu amputowano.

 

Walorem publikacji są soczyste, wręcz mistrzowskie portrety znajomych i przyjaciół, takich jak Stefana Kisielewskiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Janusza Szpotańskiego i Jana Józefa Szczepańskiego, a także cenionych przez niego pisarzy, między innymi Józefa Mackiewicza, Izaaka Babla i mało znanej rosyjskiej pisarski, Zinaidy Gippius. Wspomina choćby, że do Herlinga-Grudzińskiego żywił kult adepta, ale zastrzega jednocześnie, iż nie bałwochwalczy. Taki sam stosunek miał do pozostałych wymienionych ludzi pióra.

 

[…] w Paryżu odwiedzaliśmy naszego wspólnego przyjaciela, malarza Janka Lebensteina. Jakieś wina, wódki, wspólne rozmowy. Herling był świetnym kompanem do włóczęgi i gaduły. Palił też chciwie, więc razem kopciliśmy. Janek też. Kopcenie, picie i gadanie - nie ma nic lepszego, jak jest jeszcze porozumienie i każdy dowiaduje się czegoś od drugiego. Czyli rozmowa twórcza, bogata, a nie jałowy bełkot. Ale czuło się w nim ból. Że jest na pustyni jako pisarz. Porównywał się do Gombrowicza, który też z głuchej ciszy - z dalekiej Argentyny - nagle wystrzelił i zdobył zachodni świat. Pisarz chce mieć wielu odbiorców. Nie dla chóru pochwalnego, tylko by ludzie go czytali i mówili o tym, co pisze. Nieważne - krytycznie czy pochwalnie, ale żeby mówili.


W tym świetle Okopy Świętej Trójcy to przede wszystkim opowieść o literaturze jako o sposobie na życie. Proponuje ona różne wizje i wybory, jest obrazem życia w ciągłej przemianie, niepewności i sporach, buntach i zachwytach. Ukazuje kipiel ludzkich losów. Według Nowakowskiego jej obowiązkiem jest angażowanie się w rzeczywistość, boksowanie z nią i pokazywanie prawdy. Gdy w pewnym momencie rozmówcy schodzą na temat istoty dyskusji i tego, czy jest erudycja, pisarz stwierdza:

 

Erudycja - nie po to, żeby błyszczeć w gronie rozmówców, ale by karmić duszę. Sam jako szczeniak widywałem takich ludzi - dziś nazywam ich bezinteresownymi inteligentami.

 

Okopy Świętej Trójcy to zaproszenie na ubogacające spotkanie właśnie z takim bezinteresownym inteligentem.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
speedi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów