Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Ona i on

Marc Levy

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2016-02-03
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7985-724-1
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Kasia Pessel

Jak zaczyna się miłość? Może od przypadkowego spotkanie, które wcale do końca takim nie jest? Ale to już jest ciut później, najpierw ona i on żyją w całkiem różnych światach. W jej są światła reflektorów, sława, splendor i ich ciemniejsza strona, w której głośno nie mówi się o byciu nieszczęśliwym i przede wszystkim liczą się pozory. Magia kina opiera się przecież na iluzji, a ta nie lubi prawdziwych łez i szczerego bólu. W jego egzystencji dominują słowa pisane, im podporządkował swoją egzystencję, ale znalazła w niej miejsce również nadzieja na uczucie, ale na razie to kilka chwil skradzionych raz na jakiś czas. Obydwoje uwikłani są w skomplikowany układy emocjonalne, mają nadzieję na szczęście, ale czy nie karmią się złudzeniami? Jaki plan ma dla nich los?

Paryż to miasto miłości, ale Mia i Paul nie szukają jej, ona chociaż na chwilę chce ukryć się, stać się anonimową, no a on? On twierdzi, że jest szczęśliwy kocha to czym się zajmuje i niczego nie brak mu. Spotkają się dzięki podstępowi i splotowi okoliczności, to co wiedzą o sobie to naprawdę bardzo mała garść informacji i spora dawka tajemnicy. Początkowo nic nie zapowiada, że będzie ciąg dalszy, nic ich nie łączy, a oszustwo, nawet te z kategorii dobrych chęci, wcale nie wróży niczego dobrego. Jednak spotykają się po raz drugi i kolejny, przed otoczeniem nie chwalą się swoją znajomością, ukrywają ją przed innymi, a może też przed sobą? Mają przecież do rozwiązania życiowe dylematy, te wymagają odwagi, której dotąd nie czuli w sobie, czy będą w stanie zmienić się? Przyszłość wydaje się jedną wielką niewiadomą, każdy krok wydaje się olbrzymim wysiłkiem, obecny status quo już dał się mocno im we znaki, lecz czy wystarczy chęci do rewolucyjnych zmian w ich życiu? Mia niedawno pozwoliła sobie na cały ciąg spontanicznych działań, przestało się liczyć jutro, ważny jest dzień dzisiejszy, ale Paul nie przywykł do kierowania się impulsami, chociaż w przeszłości dał jednemu ponieść i raczej nie żałuje tego. Jak potoczy się znajomość jego i jej, jeżeli oboje chcą tego samego, ale nie chcą się do tego przyznać? Nowa miłość wydaje się im ostatnią rzeczą jaka im się przydarzy, czy da się jej uniknąć jeśli już stanie na drodze dwojga ludzi?

Pochodzą z różnych światów, mają odmienne cele życiowe, spotkali się w Paryżu, ona ma przed sobą wspaniałą karierę jeśli podporządkuje się regułom magii kina, on obawia się tego co na niego czeka poza Paryżem. Mia i Paul, dwoje na życiowej huśtawce, czy pisane jest im coś więcej niż tylko parę spotkań? A może czas by wybrać całkiem nową drogę, oderwać się od znanej codzienności i sprawdzić co kryje przyszłość?

"Ona & on" prosty tytuł złożonej opowieści o kobiecie i mężczyźnie stojących na egzystencjalnym zakręcie. Marc Levy nie po raz pierwszy pokazał świat emocji nie tylko z ogromny wyczuciem, lecz także z podwójnej perspektywy oraz połączył bohaterów, jacy wydają się początkowo z całkowicie innych "bajek". Najbardziej romantyczne miasto świata jako dekoracja dla historii o emocjach jest doskonałym tłem dla fabuły, chociaż w tej historii najważniejsi są ludzie, reszta to dalszy plan. Autor nie sięga po dramatyczne wyznania, ale spokój jest pozorny, za nim kryje się cała gama uczuć od rozpaczy i zwątpienia, przez nadzieję, aż po miłość. "Ona & on" to książka również o przyjaźni, jej sile i znaczeniu w chwilach kiedy jutro wydaje się czarną dziurą, która tylko czeka by człowieka pochłonąć.


szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Jedrulek plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016,Mam,
On - niespełniony życiowo i zawodowo kawaler. Nieprzygotowany na sukces swej pierwszej powieści, porzuca dotychczasowe życie architekta w Ameryce i decyduje się na przeprowadzkę do Paryża, gdzie nawiązuje romans ze swą tłumaczką. Czy życie złudną, wyidealizowaną miłością pozwoli mu zaznać szczęścia?

Ona - spełniona zawodowo aktorka. Sprawy prywatne jednak pozostawiają wiele do życzenia. Na skutek zdrady męża, opuszcza Anglię, by w Paryżu u boku przyjaciółki Daisy zaznać odpoczynku i spokoju.

Losy tych dwojga bohaterów splotą się nieoczekiwanie, owocując piękną przyjaźnią, jednak czy tylko?

,,Ona & On" to piękna historia, w którą z przyjemnością się zanurzamy. Choć początkowo akcja przebiega dość powoli, wręcz miałam wrażenie, iż bohaterowie zagadują siebie i czytelnika zbyt wieloma dialogami, z czasem jednak wątek się rozkręca, akcja nabiera tempa, a czytelnik z niecierpliwością oczekuje jej finału.
W powieści zachwycają relacje międzyludzkie. Piękne przyjaźnie, którymi mogą poszczycić się Paul i Mia, nie są niestety w dzisiejszych czasach na porządku dziennym. Bezinteresowność, spontaniczność, tęsknota za miłością głównych bohaterów, niespodziewane zwroty akcji, a nade wszystko porywające zakończenie sprawiają, iż nie sposób oderwać się od kart powieści.
Jedyne czego żałuję, to fakt, iż nie sięgnęłam przed lekturą tej historii po książkę ,,Jak w niebie", w której po raz pierwszy spotykają się bohaterowie powieści ,,Ona & On".
addictedtobooks plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Egzemplarze recenzenckie,Mam,
Paul jest zdobywającym sławę pisarzem, który na co dzień żyje w świecie wymyślonych przez siebie bohaterów. Mężczyzna jest z pochodzenia Amerykaninem, jednak już od kilku lat mieszka w Paryżu, w którym wydaje swoje powieści. Od jakiegoś czasu Paul jest uwikłany w dość skomplikowany związek z koreańską tłumaczką jego książek. Jednak czy to uczucie ma szansę przetrwać na odległość? Dopiero wizyta jego najlepszych przyjaciół uświadamia mu, jak bardzo samotne i puste jest jego życie. Kiedy na drodze mężczyzny staje Mia, to nagle cały jego świat wywraca się do góry nogami, a wszystko wymyka mu się spod kontroli. Czy Paul zaryzykuje i da szansę nowemu uczuciu?

,,Szczęście często znajduje się bliżej, niż myślimy."

Mia jest niezwykle znaną aktorką, która ma na już swoim koncie wiele sukcesów. Kobieta niedawno skończyła pracę na planie najnowszego filmu, w którym zagrała wraz ze swoim mężem Davidem. Ich małżeństwo choć kiedyś było szczęśliwe, teraz stoi pod znakiem zapytania. Pewnego dnia Mia odkrywa, że jej mąż nie zawsze jest z nią szczery, a to co kiedyś ich łączyło już dawno przestało istnieć. Kobieta postanawia wyjechać na pewien czas do Paryża do swojej przyjaciółki Daisy z nadzieją, że to krótkie rozstanie pomoże jej ustalić priorytety w swoim życiu. Już wkrótce Mia przekona się, że ta podróż już na zawsze zmieni jej życie...

,, - Nie chcę nigdy więcej zakochać się w wyobrażeniu, jakie się ma na temat kogoś, chcę rzeczywistości, która mi odpowiada. Chcę żyć teraźniejszością, wyłącznie teraźniejszością."

Pewnego wieczoru drogi tych dwoje przecinają się w dość niecodziennych okolicznościach. Choć na początku mogłoby się wydawać, że dzieli ich dosłownie wszystko, to jednak z czasem okazuje się, że pomimo tak wielu różnic coś zdecydowanie ciągnie ich ku sobie. Zarówno Mia, jak i Paul stoją na zakręcie życiowym i to od nich zależy, czy zechcą w końcu zmienić coś w swoim życiu. Jednak czy znajdą w sobie odwagę aby zmierzyć się ze swoimi problemami oraz zacząć wszystko od nowa? Jedno jest pewne, to spotkanie już na zawsze odmieni ich życie i sprawi, że nic nie będzie już takie jak przedtem. Jednak czy Mia oraz Paul będą w stanie zrezygnować ze wszystkiego dla nowego uczucia? Jak skończy się ich historia?

,, - Przyjaciół się nie osądza, przyjaciół się po prostu coraz głębiej poznaje."

Przeczytałam gdzieś, że tę książkę określa się mianem NOWEGO NOTTING HILL. Z jednej strony byłam bardzo zaintrygowana tą pozycją, ponieważ kocham tamten film, a z drugiej strony strasznie się bałam, że czytając tę książkę będę miała wrażenie, że wszystko to już było. Historia stworzona przez autora jest niezwykle oryginalna, a chwilami nawet lekko zwariowana. Przygody Mii oraz Paula niejednokrotnie dostarczyły mi sporej dawki dobrego humoru. Ich historia ma w sobie jakiś niesamowity urok, który od razu sprawia, że czytelnikowi robi się cieplej na sercu.

Niestety akcja dość późno nabiera tempa i przez większą część książki wszystkie wydarzenia rozgrywają się raczej wolno. Wielbicielom nagłych zwrotów akcji ta książka raczej nie przypadnie do gustu. ,,Ona i on" to idealna pozycja dla czytelników, którzy pragną choć na chwilę zrelaksować się przy nastrojowej książce. Bohaterowie są jedyni w swoim rodzaju i nieustannie dostarczają sporej ilości wrażeń. Z nimi naprawdę nie można się nudzić! Ta książka była dla mnie świetną odskocznią od rzeczywistości, dzięki której choć na chwilę mogłam przenieść się do pięknego oraz niezwykle romantycznego Paryża. Polecam :))
Alex9 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-07, Na półkach: Przeczytałem,

Jak zaczyna się miłość? Może od przypadkowego spotkanie, które wcale do końca takim nie jest? Ale to już jest ciut później, najpierw ona i on żyją w całkiem różnych światach. W jej są światła reflektorów, sława, splendor i ich ciemniejsza strona, w której głośno nie mówi się o byciu nieszczęśliwym i przede wszystkim liczą się pozory. Magia kina opiera się przecież na iluzji, a ta nie lubi prawdziwych łez i szczerego bólu. W jego egzystencji dominują słowa pisane, im podporządkował swoją egzystencję, ale znalazła w niej miejsce również nadzieja na uczucie, ale na razie to kilka chwil skradzionych raz na jakiś czas. Obydwoje uwikłani są w skomplikowany układy emocjonalne, mają nadzieję na szczęście, ale czy nie karmią się złudzeniami? Jaki plan ma dla nich los?

Paryż to miasto miłości, ale Mia i Paul nie szukają jej, ona chociaż na chwilę chce ukryć się, stać się anonimową, no a on? On twierdzi, że jest szczęśliwy kocha to czym się zajmuje i niczego nie brak mu. Spotkają się dzięki podstępowi i splotowi okoliczności, to co wiedzą o sobie to naprawdę bardzo mała garść informacji i spora dawka tajemnicy. Początkowo nic nie zapowiada, że będzie ciąg dalszy, nic ich nie łączy, a oszustwo, nawet te z kategorii dobrych chęci, wcale nie wróży niczego dobrego. Jednak spotykają się po raz drugi i kolejny, przed otoczeniem nie chwalą się swoją znajomością, ukrywają ją przed innymi, a może też przed sobą? Mają przecież do rozwiązania życiowe dylematy, te wymagają odwagi, której dotąd nie czuli w sobie, czy będą w stanie zmienić się? Przyszłość wydaje się jedną wielką niewiadomą, każdy krok wydaje się olbrzymim wysiłkiem, obecny status quo już dał się mocno im we znaki, lecz czy wystarczy chęci do rewolucyjnych zmian w ich życiu? Mia niedawno pozwoliła sobie na cały ciąg spontanicznych działań, przestało się liczyć jutro, ważny jest dzień dzisiejszy, ale Paul nie przywykł do kierowania się impulsami, chociaż w przeszłości dał jednemu ponieść i raczej nie żałuje tego. Jak potoczy się znajomość jego i jej, jeżeli oboje chcą tego samego, ale nie chcą się do tego przyznać? Nowa miłość wydaje się im ostatnią rzeczą jaka im się przydarzy, czy da się jej uniknąć jeśli już stanie na drodze dwojga ludzi?

Pochodzą z różnych światów, mają odmienne cele życiowe, spotkali się w Paryżu, ona ma przed sobą wspaniałą karierę jeśli podporządkuje się regułom magii kina, on obawia się tego co na niego czeka poza Paryżem. Mia i Paul, dwoje na życiowej huśtawce, czy pisane jest im coś więcej niż tylko parę spotkań? A może czas by wybrać całkiem nową drogę, oderwać się od znanej codzienności i sprawdzić co kryje przyszłość?

"Ona & on" prosty tytuł złożonej opowieści o kobiecie i mężczyźnie stojących na egzystencjalnym zakręcie. Marc Levy nie po raz pierwszy pokazał świat emocji nie tylko z ogromny wyczuciem, lecz także z podwójnej perspektywy oraz połączył bohaterów, jacy wydają się początkowo z całkowicie innych "bajek". Najbardziej romantyczne miasto świata jako dekoracja dla historii o emocjach jest doskonałym tłem dla fabuły, chociaż w tej historii najważniejsi są ludzie, reszta to dalszy plan. Autor nie sięga po dramatyczne wyznania, ale spokój jest pozorny, za nim kryje się cała gama uczuć od rozpaczy i zwątpienia, przez nadzieję, aż po miłość. "Ona & on" to książka również o przyjaźni, jej sile i znaczeniu w chwilach kiedy jutro wydaje się czarną dziurą, która tylko czeka by człowieka pochłonąć.


gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Ona i on Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Ona i on Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Ona i on Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Ona i on Sześć lat później
Harlan Coben
Okładka - Ona i on Zima świata
Ken Follett
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów