Okładka książki - Dom na Skarpie

Data wydania: 2013-06-19
Kategoria: Romans
ISBN: 978-83-7778-488-4
Dodał/a recenzje: Justyna Gul

Miłość skryta w szumie fal

Mówi się, że w każdej plotce tkwi ziarenko prawdy. Podobnie jest ze starymi legendami, z opowieściami przekazywanymi przez pokolenia z ust do ust. Duchy, strzygi, upiory – niegdyś wierzono w to, że istnieją, zaś historie o nich przetrwały do dnia dzisiejszego, mimo powszechnego negowania istnienia zjawisk paranormalnych. A jak jest z podaniami dotyczącymi skarbów? Czy w ich prawdziwość powątpiewamy, czy raczej łudzimy się, że pewnego dnia to właśnie my trafimy na zakopane skrzynie, pełne klejnotów czy też dzbany z monetami?

O skarbach, a dokładnie o legendarnym Posagu Esmeraldy, czyli bezcennym łupie ukrytym przez pirata w Whiskey Beach, mógłby co nieco powiedzieć Eli Landon, bohater porywającej powieści Nory Roberts. Opublikowana przez wydawnictwo Burda Książki powieść Dom na Skarpie to kolejna z szeregu wspaniałych historii autorki, w których miłość jest tylko jednym z wątków, ukazujących całe spectrum ludzkich zachowań.

I tym razem w książce znajdziemy nie tylko dziką namiętność, ale też zdradę, chciwość i bezwzględność. Przede wszystkim znajdziemy jednak człowieka, bowiem bohaterowie Roberts są utkani z emocji, popędów i bynajmniej nie odgrywają roli statystów w teatrze życia. Żyją, kochają i nienawidzą, popełniają błędy, upadają, ale i podnoszą się. Być może właśnie ten fakt przyczynił się do spektakularnych sukcesów pisarki – czytelnicy mogą identyfikować się z postaciami występującymi na kartach powieści, wzorować się na nich, dodawać sobie sił, czerpiąc z ich siły.

Lektura Domu na Skarpie przenosi nas do malowniczego Whiskey Beach, a właściwie do dominującego nad miasteczkiem domu, będącego od lat w posiadaniu rodziny Landonów. Tu właśnie ukojenia w szumie fal poszukuje Eli, dla którego ostatni rok był niekończącym się koszmarem. Podejrzewany o zamordowanie żony, zaszczuty przez policję i opinię publiczną, stracił nie tylko pracę w kancelarii prawniczej, ale także wiarę w ludzi. Propozycja opieki nad domem babki przyszła w doskonałym momencie, choć była związana z wypadkiem staruszki. Teraz dobiegająca osiemdziesiątki Hawkin  London przebywa na rekonwalescencji w domu rodziców Eli`ego, zaś on sam przenosi się do domu przy plaży, gdzie ma zamiar pisać swoją powieść. Pasja do tworzenia historii, choć wyszydzana przez zmarłą żonę, zaowocowała już kilkoma publikacjami. Do tej pory Eli był twórcą opowiadań, jednak teraz dojrzał do innej formy twórczości.

Eli ma opiekować się domem, zaś mężczyzną zająć się ma charyzmatyczna Abra Walsh, kobieta o stu twarzach i stu zawodach. Jest lokalnym „dobrym duchem” – sprząta w domach mieszkańców miasteczka, robi im zakupy, gotuje, prowadzi lekcję jogi i zumby, zajmuje się też rękodziełem, tworząc piękną biżuterię. Jest przy tym kobietą nie tylko interesującą, ale i piękną, obdarzoną dużym poczuciem humoru i ogromnym dystansem do samej siebie. To właśnie dzięki jej trosce Eli szybko wraca do formy, nabierając nie tylko tężyzny fizycznej i sprawności, ale również równowagi.

Choć o spokój nie jest łatwo - szczególnie, że policja wciąż jeszcze nie odnalazła sprawcy morderstwa, zaś teściowie obstają przy winie mężczyzny. Na dodatek w miasteczku pojawia się prywatny detektyw, który wypytuje o Landona, śledzi go, nie odstępując niemal na krok. W Domu na Skarpie pojawia się też włamywacz, który najwyraźniej poszukuje czegoś w piwnicach i nie waha się zaatakować w obliczu zagrożenia. Traf chciał, że to Abra wpada na niego w nocy, choć na szczęście – jako instruktorka samoobrony  – uwalnia się z rąk bandyty.

Wtargnięcie do domu nie porusza Eli`ego tak bardzo jak świadomość, że życie dziewczyny było zagrożone. Zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że szarogęsząca się i despotyczna Abra jest szczególnie bliska jego sercu. Dlatego też podwaja wysiłki, aby ukończyć powieść i odciąć się od przeszłości, a także rozwiązać zagadkę wykopalisk prowadzonych pod jego domem najwyraźniej już od pewnego czasu. Jak to jednak w książkach Nory Roberts bywa, na nadejście szczęśliwego końca będziemy musieli poczekać. Oto bowiem zostaje znalezione ciało detektywa, który tropił Landona, a komuś wyraźnie zależy, żeby to Eli ponownie stał się głównym podejrzanym.

Czy morderstwo żony Eli`ego, seria włamań do domu i zabójstwo detektywa są ze sobą w jakikolwiek sposób powiązane? Czy mężczyźnie uda się udowodnić swoją niewinność? Co kryje się za włamaniami i czy poszukiwania prowadzone w piwnicach mają coś wspólnego z legendą mówiącą o skarbie ukrytym przez pirata? Na te wszystkie pytania wyczerpująco odpowiada Nora Roberts, gwarantując kilkugodzinną, fascynującą lekturę, a czas ten z pewnością nie będzie czasem straconym. Do książki przyciąga już sama okładka, ale to fabuła jest tu prawdziwym przejawem talentu autorki do poruszania ludzkich serc i sterowania emocjami.

Dom na Skarpie, oprócz wątku kryminalnego, kryje w sobie doskonałą powieść obyczajową, a także romans, bowiem bez miłości książki Roberts nie były przecież tak popularne. Czytając historię Eli`ego, a także poznając bolesną przeszłość Abry, przekonujemy się, że człowiek jest w stanie znieść bardzo wiele. Ważne jest jednak, aby nigdy nie rezygnować z siebie, by kierować się wpojonymi wartościami i zasadami oraz… by pokochać życie. Przepełnieni wiarą w lepszą przyszłość, z łatwością odnajdziemy spokój i równowagę oraz własny kąt. Kto wie, może nawet znajdziemy nasz własny dom na skarpie?

Kup książkę

Avatar użytkownika - chabrowacczyteln
chabrowacczyteln
Przeczytane:2015-01-21, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Sama nie wiedziałam czego mam się po tej książce spodziewać. Zawsze czytałam mini powieści tej autorki, w których to zawsze mi czegoś brakowało. Ucieszyłam się, gdy doczytałam, że tu mam przyjemność z tak rozbudowaną powieścią. Nory Roberts chyba nie muszę nikomu przedstawiać. Napisała mnóstwo książek, nie wiem skąd czerpie taką ilość pomysłów. Eli Landon, potomek bogatego rodu zostaje oskarżony o zabójstwo swojej żony. Dopuścił się tego czynu czy znalazł się w złym miejscu o złym czasie? Koniecznie musi wyjechać na parę dni do rodzinnego Domu Na Skarpie w miasteczku Whiskey Beach. Tam poznaje piękną Abrę, która zajmuje się domem. Czy morderstwo jego żony może mieć coś wspólnego z rodzinną legendą? Co odnajdzie Eli? Długi mi dzisiaj wyszedł opis. To wszystko dlatego, że ta książka jest wielowątkowa. Nie spodziewałam się tego po autorce romansów. Słyszałam jednak, że Nora Roberts pisze też kryminały i to było tu widać. Na pierwszym miejscu otrzymałam tu opowieść o rodzinie Landonów, legendach i wypadkach, o których każdy członek rodzony wolałby zapomnieć. Wciągnęłam się w tę historię. Kolejne strony przepływały mi przez palce, a przecież książka trochę sobie tych kartek liczy. Kolejnym wątkiem był wątek kryminalny, dziejący się współcześnie. Do końca nie wiedziałam kto stoi za morderstwem żony Elego. Bardzo się zdziwiłam, że autorka postanowiła właśnie tak to zakończyć. Koniecznie będę musiała sięgnąć po jej jakiś kryminał, potrafi stworzyć idealny klimat. Trzecim wątkiem ...
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-07-03, Ocena: 6, Przeczytałem,
Eli London - adwokat i początkujący pisarz, w jednej chwili z szanowanego obywatela staję się wyrzutkiem społecznym. Traci pracę, przyjaciół a także żonę, gdyż to właśnie o jej zabicie zostaje oskarżony. Przeprowadzając się do rodzinnej posiadłości (o której krążą legendy, w tym ta o tajemniczym spadku) - tytułowego "Domu na skarpie", gdzie poznaje jego "opiekunkę" Abrę Walsh. To właśnie ta kobieta jest jego siłą napędową do znalezienia prawdziwego mordercy żony i zaczęcia wszystkiego od nowa. Gra jest niebezpieczna, ale warta świeczki. Kolejna świetna powieść Nory Roberts (której nie da się nie lubić), łącząca w sobie elementy kryminału, sensacji a także romansu, co nie znaczy, że jest jakaś mdła i nieciekawa.
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2015-01-21, Ocena: 6, Przeczytałem, z_52 książki 2015 (181),
Nora Roberts po raz kolejny serwuje dawkę dobrego romansu z elementami thrillera i historii o zaginionym skarbie sprzed około 200 lat. Głównym bohaterem jest mężczyzna o złożonej osobowości, podejrzany o zabójstwo żony przenosi się do domu babci i pisze swoją powieść. Poznaje gospodynię Abrę - kobietę o złotym sercu, zaradną i po przejściach. Wkrótce rozkwita między nimi uczucie, a oni zdają się do siebie pasować niczym dwie połówki jabłka. Chyba bardziej niż morderstwo żony Elego fascynowała mnie historia skarbu. Dodatkowym plusem tej książki jest pies o imieniu... Barbie! Nie jest to typowe ckliwe romansidło, tylko książka przemyślana i z dobrze wykreowanymi postaciami. Mimo tylu napisanych książek Nora Roberts wciąż potrafi mnie pozytywnie zaskoczyć, a każda jej kolejna książka jest niepowtarzalna. Polecam :)
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2013-07-12, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2013, Empik :),
Książka znanej pisarki, jednak dla mnie jest to pierwsze spotkanie z tą autorką. Sięgając po nią spodziewałam się ckliwego romansu jednak książka pozytywnie mnie zaskoczyła. Książkę czytało mi się dość szybko a to dzięki odpowiedniej wielkości czcionki oraz toczącej się akcji. Morderstwo żony poniekąd komplikuje życie bohatera, znanego adwokata. Jest on podejrzany o popełnienie tego czynu, jednak z braku dowodów zostaje uniewinniony. Po wszystkich przykrych przejściach trafia do domu na skarpie, domu jego babki aby lizać rany ubiegłego roku. Tam poznaje kobietę która pod nieobecność gospodyni opiekuje się domem i co tu dużo kryć wpakuje się w życie bohatera. Pod jej wpływem młody prawnik rozpoczyna prywatne śledztwo w sprawie śmierci żony.
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-07-12, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 (190) książek w 2013, E-booki, Mam, Romanse,
Parusetletni dom nad morzem, były prawnik oskarżony o morderstwo i kobieta po przejsciach z byłym. Nad tym wszystkim wisi niewyjasniona zbrodnia, która pociaga za sobą następną. Nora Roberts nie pisze zwykłych romansów. W każdym z nich musie się dziać coś jeszcze, a to nadprzyrodzone zjawiska, a to tło historyczne, tym razem powstał kryminał, który trzyma w niepewności czytelnika praktycznie do samego konca. No i mała dawka humoru w postaci psa o wdzięczym imieniu BARBIE.
Avatar użytkownika - dona
Przeczytane:2015-02-15, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki 2015,
Świadek
Nora Roberts0
Okładka ksiązki - Świadek

Nora Roberts bezkonkurencyjnie łączy sensację w najlepszym wydaniu z namiętnym romansem Booklist Elizabeth Fitch, niezwykle inteligentna, posłuszna...

Sztuka mistyfikacji
Nora Roberts0
Okładka ksiązki - Sztuka mistyfikacji

Możliwe, że znany i ceniony malarz Adam Haines naprawdę potrzebuje chwili spokoju i tylko tego poszukuje w rodzinnej posiadłości Fairchildów. Lecz Kirby...