Recenzja książki: Opowiedz mi o Panu Bogu. Modlitwa i przykazania

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Do podstawowych zasad chrześcijańskiego życia należy przestrzeganie przykazań Bożych oraz modlitwa. Jedno i drugie wymaga samozaparcia, wytrwałości, dobrych postanowień, przede wszystkim jednak - głębokiej wiary. Ta z kolei powinna być kształtowana od najmłodszych lat, na co – obok rodziców – w dużej mierze mają wpływ wychowawcy i katecheci. Właśnie do nich została skierowana książeczka Opowiedz mi o Panu Bogu. Modlitwa i przykazania, stanowiąca nieodzowną pomoc w budowaniu pozytywnych relacji, przekładających się między innymi na wzrost wiary. W trosce o najmłodszych czytelników Josef Osterwalder zamieścił w trzynastu rozdziałach trzech części trudne – ale za to przedstawione w przystępny sposób – tematy do codziennych rozmów, dzięki czemu omówienie najważniejszych elementów chrześcijańskiego życia pomoże najmłodszym uwierzyć w to, co wymyka się ludzkiemu rozumowi.

Podobnie, jak w poprzedniej książeczce z serii, podążamy śladami wrażliwego Marcinka, zagłębiając się wraz z nim w wydarzenia nie tylko trudne, ale przede wszystkim - pouczające. Każdy rozdział został napisany według stałego schematu: krótkie opowiadanie, ciekawa historia czy tekst tematyczny stanowią punkt wyjściowy do dalszych rozmów; wymiana zdań pomiędzy Marcinem a narratorem stanowi propozycję rzeczywistej rozmowy na poruszony temat; natomiast zacytowane na marginesach fragmenty tekstów biblijnych Starego i Nowego Testamentu, modlitw oraz refleksji teologicznych pełnią funkcję wspomagającą.

Ponieważ przytoczone opowiadania nawiązują do konkretnych sytuacji z codziennego życia Marcinka, młodemu czytelnikowi łatwo utożsamić się z występującymi na kartach książki bohaterami. Zbieżność wydarzeń opisanych w książeczce z tymi, które mają miejsce w rzeczywistości, ułatwia przeniesienie treści do własnego życia. Dzięki temu dziecko zrozumie, że Kościół jest wspólnotą; doceni znaczenie chrztu, słowa Bożego oraz moc Pokarmu na życie wieczne; dostrzeże w miłości klucz do wszystkiego; pozna prawdziwą mądrość i dowie się, jaka powinna być modlitwa.

Książeczka Josefa Osterwaldera napisana jest w sposób prosty i przystępny, językiem całkowicie zrozumiałym. Kolorowe, wyraźne oraz zabawne ilustracje autorstwa Renaty Krześniak doskonale wspomagają przekaz. Dodatkowym atutem publikacji jest gruba okładka i sztywne kartki, co pozwala na korzystanie z lektury bez ograniczeń. Tytułowej prośby dziecka: Opowiedz mi o Panu Bogu rodzice ani katecheci nie powinni lekceważyć. Skorzystanie z owego zaproszenia do rozmowy bez wątpienia przyniesie oczekiwane efekty: najmłodsi nie zostaną pozbawieni ufności na trudnej drodze ziemskiego pielgrzymowania, co pomoże im bardziej kochać Boga i ludzi.

Kup książkę Opowiedz mi o Panu Bogu. Modlitwa i przykazania

Zobacz opinie o książce Opowiedz mi o Panu Bogu. Modlitwa i przykazania
Opowiedz mi o Panu Bogu. Wiara
Josef Osterwalder0
Okładka ksiązki - Opowiedz mi o Panu Bogu. Wiara

Autor poczytnych tekstów religijnych dla najmłodszych, proponuje nam krótkie przypowieści, opowiadania, a czasem tematyczne teksty, które umożliwiają prowadzenie...