Recenzja książki: Opowiem Ci bajkę

Recenzuje: Justyna Gul

Podróż do krainy bajek

Baśnie i bajki niezmiennie przenoszą nas do krainy dzieciństwa, głoszą powszechne prawdy, pokazują, jakimi wartościami powinniśmy się kierować, wskazują właściwe postawy i drogi. Czytanie bajek może być wspaniałym codziennym rytuałem, wstępem do krainy snu i marzeń, a także sposobem na stworzenie wyjątkowej więzi z dzieckiem.

Na rynku dostępnych jest wiele pozycji adresowanych dla dzieci, ale tylko nieliczne z nich przyciągają uwagę i zachwycają nie tylko brzmieniem słowa, ale również wspaniałą szatą graficzną. Jedną z takich właśnie książek dla najmłodszych (i nie tylko) jest zbiór Opowiem ci bajkę Wydawnictwa Jedność. Znajdziemy w nim bajki znane z dzieciństwa - ale w nowej wersji, a także kilka bajek nieznanych, które również mają szansę pozostać w pamięci na zawsze. Dzięki pięknym ilustracjom dziecko może śledzić tok opowieści nawet wówczas, kiedy nie potrafi jeszcze czytać, choć jestem przekonana, że chęć zgłębienia kolejnych historii znacznie przyspieszy naukę.

W zbiorze zostało zebranych dwadzieścia dziewięć historii różnej długości, napisanych językiem zrozumiałym w odbiorze nawet dla najmłodszych czytelników. Wędrówkę po świecie baśni rozpoczynamy w towarzystwie leniwego osiołka Zenona ze Złotej Doliny, którego marzeniem było stać się sławnym muzykiem i występować z miejscowym zespołem. Niestety, Zenon zapomniał, że sam talent nie wystarczy, by stać się mistrzem - trzeba jeszcze poświęcić czas i energię na doskonalenie. Dopiero kompromitacja, jaką przeżył, usiłując wydobyć dźwięki z niemego fletu sprawiła, że zdecydował się na podjęcie nauki.

Z każdą kolejną bajką rośnie zachwyt nie tylko nad sposobem, w jaki historie te zostały przedstawione, ale również nad morałem, który wypływa z każdej opowieści. I tak Eskimos Czoli przekonuje się, że nie może nazywać się prawdziwym przyjacielem ten, kto opuszcza towarzysza w niebezpieczeństwie, zaś kózka, której naiwność wykorzystał szczwany lis, już zawsze będzie słuchała swojej właścicielki. Próżna kotka zdaje sobie natomiast sprawę z tego, że żadne błyskotki nie zapewnią jej miłości i wierności partnera – liczy się bowiem tylko to, jaka tak naprawdę jest, a nie to, jak wygląda.

O uczciwości i nagrodzie za nią opowiada bajka o drwalu, który zgubił swoją siekierę w lesie. Kiedy zwrócił się z prośbą o jej odszukanie do Myszki, ta poddała go próbie. Biedny drwal wyszedł z niej zwycięsko i oprócz swojej starej siekiery zdobył też siekierę całą ze złota. Niestety, jego nieuczciwi koledzy nie mieli tyle szczęścia – chciwość naraziła ich na straty. Był również krasnal z kolejnej historii – wszystko, co zarobił w pocie czoła, składał do kuferka, znajdując przyjemność w nieustannym przeliczaniu rosnącego majątku. Tyle tylko, że wraz z zapełnianiem się kuferka rósł też niepokój krasnala o bezpieczeństwo złota. Decyzja, którą podjął w celu ukrycia majątku, stała się dla niego bardzo bolesną lekcją, ale ostatecznie przekonał się, że pieniędzmi trzeba się dzielić - szczególnie z potrzebującymi, bowiem z samego faktu ich składania nie płyną żadne korzyści. Nauczkę otrzymali też kłamliwy tygrys oraz pastuszek Piotruś, zaś muzykanci z Bremy przekonali się, jak wspaniała może być przyjaźń i jak dobrze mieć dom, w którym można poczuć się bezpiecznie.

To tylko kilka przykładów wspaniałych opowieści zawartych w zbiorze Opowiem ci bajkę. Książka, po którą z przyjemnością sięgać będą nie tylko dzieci, ale i wracający do wspomnień dorośli, powinna znaleźć się w każdym domu, bowiem może być jedną z tych wspaniałych pamiątek, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Jeśli zaś chcemy wręczyć ten zbiór w prezencie, to warto uzupełnić dedykację, która została umieszczona na jednej z pierwszych stron – wpisując imię osoby obdarowywanej oraz swoje dane, czynimy prezent wyjątkowym i dedykowanym dla tego jednego, wyjątkowego dziecka.

Kup książkę Opowiem Ci bajkę

Zobacz opinie o książce Opowiem Ci bajkę