Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Opowieść o Ptaku Szczęścia

Fedor-Freybergh Peter, Veronica Leo

Ocena ( 3 osoby )
5.7
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2014-11-17
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7850-736-9
Liczba stron: 32
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Szczęście dzielone mnoży się

 

Szczęście mieszka w sercach ludzi, choć jest wolne jak ptak. Nikomu nie uda się go uwięzić ani zamknąć w klatce. Czym tak naprawdę jest to szczęście, którego wszyscy pożądają i poszukują, czasem przez całe życie bezskutecznie? Czy można je zmierzyć, zważyć, zdefiniować? Doświadczenia pokazują, że szczęście jest dla każdego czymś innym – dla jednego jego źródłem będzie nowy samochód, poczęcie dziecka, nowa praca, dla innych zaś będzie to odżywcza bryza na twarzy, zieleń twarzy czy pierwszy promień słońca.

 

A czym jest szczęście według autorów wspaniałej, mądrej opowieści (nie)tylko dla dzieci, Petera Fedora-Freybergha i Veroniki Leo? Według nich szczęście jest niczym ptak, którego nie można więzić, którego nie można zamknąć w klatce, bo wówczas umiera. Opowieść o Ptaku Szczęścia, opublikowana nakładem Oficyny IMPULS, niesie życiową prawdę, a przy okazji zmusza do zastanowienia się nad sobą i własnym sposobem postępowania. Bajka, adresowana do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, z powodzeniem może być też wykorzystywana w starszych grupach oraz służyć jako tekst biblioterapeutyczny. Stanowi bowiem zaproszenie do dyskusji i refleksji, a także bodziec do zmian.

 

Wraz z autorami przenosimy się na łąkę, skąpaną w pierwszych promieniach letniego słońca. Tam możemy obserwować grupę dzieci podczas beztroskiej zabawy z latawcami. Każde z nich chce, by jego latawiec uniósł się najwyżej, a jednak skrępowane są strachem, że uleci on zbyt wysoko i stracą swoją zabawkę na zawsze. To właśnie przydarza się najmłodszemu z grupy dzieci, Piotrusiowi, który smutny patrzy na odlatujący wysoko latawiec. Żadne słowa pocieszenia nie są w stanie ukoić jego bólu, żadne nie są w stanie otrzeć łez.

 

Nagle pomiędzy dziećmi pojawia się nieznajomy mężczyzna, starzec z długą brodą, który zaczyna opowiadać swoja historię o Ptaku Szczęścia. Ten niezwykły ptak kochał wszystkich ludzi i robił wszystko, by byli oni szczęśliwi. Był wszędzie tam, gdzie go potrzebowano, a pod jego opiekuńczymi skrzydłami ludzie żyli we wspólnocie, pomagając sobie wzajemnie. Nie znali zawiści ani zazdrości, a ich serca nie zatruwał jad nienawiści. Niestety, pewnego dnia ludzie uświadomili sobie, jak wiele robi dla nich Ptak Szczęścia i jakie byłyby konsekwencje jego utraty. Postanowili zatem zadbać, by ptak już nigdzie nie odleciał – miejscem jego uwięzienia miała być wspaniała złota klatka…

 

Tak zaczyna się wciągająca opowieść o szczęściu, którego nie można zatrzymać, zmagazynować i wykorzystać na przyszłość. O szczęściu, które trzeba przeżywać tu i teraz, o uczuciu, które jest tym wspanialsze, im częściej dzielimy je z innymi ludźmi, bo przecież szczęściem trzeba się dzielić.

 

Opowieść o Ptaku Szczęścia to piękna i wzięta z życia opowieść, uświadamiająca nam, jak często postępujemy egoistycznie, jak często rozpaczliwie próbujemy się chwytać rzeczy i ludzi w nadziei, że ich posiadanie czy obecność przyniesie nam szczęście. Tymczasem już Jean-Paul Sartre pisał, że szczęściem jednego człowieka jest drugi człowiek. Cieszmy się zatem chwilą, otaczajmy ludźmi i… wypuśćmy wszystko to, co tak kurczowo trzymamy w dłoni – niech cieszy innych. Niech przyniesie im szczęście.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
jeke5 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Dzieci zanim nabiorą doświadczenia życiowego i nauczą się radzić sobie z trudnymi sytuacjami i emocjami są bardzo zagubione. Rodzice w głównej mierze uczą ich właściwych zachowań i pokazują jak można rozwiązać problem. Niestety czasem nie pomaga rozmowa, spokojne tłumaczenie i dziecko nadal np. boi się psa, ciemności czy pająka. W takiej sytuacji przydatne są tzw. ,,Bajki terapeutyczne,, autorstwa Hanny Szagi.

Hanna Szaga to polonistka, bibliotekarka, nauczycielka pracująca od wielu lat z dziećmi w grupach socjoterapeutycznych. Prowadzi także zajęcia z bajkoterapii z najmłodszymi dziećmi.

Książka ,,Bajki terapeutyczne,, zawiera siedem bajek tematycznych. Jedną z bohaterek bajki jest Kasia, która uczęszcza do klasy Ia i po raz pierwszy ma sama wracać autobusem szkolnym ze szkoły do domu. Do tej pory zabierała ją mama, ale po miesiącu stwierdziła, że dziewczynka musi być już samodzielna. Kasia jest podekscytowana tym, że sama będzie wracać i bardzo chce pokazać rodzicom, że jest już duża i potrafi sobie sama poradzić. Po zjedzeniu obiadu na stołówce szkolnej idzie do szatni po kurtkę, ale okazuje się, że szatnia jest zamknięta. Zanim woźna otwiera szatnię autobus odjeżdża i Kasia do niego nie wsiada. Płaczącą dziewczynkę znajduje na korytarzu nauczycielka, która radzi jej, aby poszła do świetlicy i tam poczekała na kolejny autobus. Uradowana biegnie do świetlicy, ale jej drzwi też okazują się już zamknięte. Zrozpaczoną i płaczącą Kasię słyszy bibliotekarka, która zaprasza ją do biblioteki. Tam dziewczynka oglądając książki zapomina o tym, że nie dotrze do mamy, do domu. Kiedy nadchodzi pora odjazdu kolejnego autobusu bibliotekarka wysyła ją do kierowcy. Kasia wraca szczęśliwie do rodziców.Teraz już codziennie wraca sama do domu szkolnym autobusem i już wie, że może poprosić o pomoc kogoś dorosłego ze szkoły.

Bohaterami kolejnych bajeczek są nieśmiałe dzieci, bojące się ciemności, nieumiejące nawiązywać przyjaźni, bojące się pójść do szpitala na operację, samotne i stęsknione za rodzicami, którzy bardzo późno wracają z pracy oraz przeżywające śmierć ukochanego zwierzątka.

Bajki terapeutyczne doskonale przydają się w rozwiązywaniu dziecięcych lęków. Można dziecko posadzić na kolanach lub utulić kołderką przed snem i przytoczyć odpowiednią opowieść. Maluch słucha, uruchamia wyobraźnię i zauważa, że inni też mają problemy podobne do jego. Uczy się, że istnieją sposoby na jego rozwiązanie i może liczyć na pomoc innych.

Polecam ,,Bajki terapeutyczne,, gdyż dzięki nim możemy pomóc dziecku uporać się z przykrymi sytuacjami dnia codziennego, problemami i lękami.

http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/

Pawel8 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Polecam, ilustracje śliczne.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2014-12-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów