Okładka książki - Opowieści biblijne dziadzia Józefa

Opowieści biblijne dziadzia Józefa

Wydawnictwo: Dreams
Data wydania: 2010-11-27
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978 83 930941 0 3
Liczba stron: 104
Ilustracje: Ewa Ludwikowska, Jolanta Ludwikowska
Dodał/a recenzje: Justyna Gul

Ocena: 6 (1 głosów)

Dziecięcy kod Biblii

Język Biblii bywa niezrozumiały nawet dla dorosłych, a co dopiero dla dzieci. Jego symbolika może być odczytywana dopiero w szerszym kontekście, dlatego też niezmiernie trudno jest przekazać wiedzę zawartą w Piśmie Świętym dzieciom w taki sposób, by doceniły jego mądrość i ponadczasowość.

Tę sztukę zamieniania biblijnego zapisu w cudowne opowieści posiada jednak dziadzio Józef, a my, za pośrednictwem Lidii Miś, możemy z jego gawędziarskich umiejętności skorzystać. „Opowieści biblijne dziadzia Józefa” to niezmiernie wartościowa i mądra książka, zarówno do czytania samodzielnego przez dzieci, jak i do poduszki - przez rodziców czy dziadków.

Nie sposób również nie zachwycić się jej wydaniem i kolorowymi ilustracjami Jolanty i Ewy Ludwikowskich, które z pietyzmem oddały charakter bohaterów kilkoma pociągnięciami pędzla, tworząc postacie tak realistyczne, że aż chce się wkroczyć w ich świat. Przenosimy się bowiem do najpiękniejszej domaradzkiej wsi na Poręby, gdzie w drewnianym domku, otoczonym pochylonym płotkiem, słowa płyną niczym muzyka. Mieszka tam bowiem dziadek Lidzi i jej starszej siostry Kasi, a wakacje spędzone poza miastem są okazją do poznania trzech fascynujących historii.

Niezrozumiały sen Kasi staje się kanwą opowieści o jedenastu synach Jakuba, w tym najmłodszym - Józefie, znienawidzonym przez starszych braci. Posługując się podstępem, sprzedają oni chłopca Izmaelitom, ci zaś człowiekowi o imieniu Polifar, który pełnił funkcję przywódcy straży faraona. Wiele lat musiało upłynąć, by zagadkowe sny, jakie niegdyś miał Józef, stały się prawdą, a bracia oddali znienawidzonemu niegdyś członkowi rodziny pokłon.

Cieląca się w zagrodzie krówka jest natomiast pretekstem do rozważań na temat tego, skąd się wzięło życie na Ziemi. Dziadek roztacza przed dziećmi znów swój czar, opowiadając o dziele stworzenia świata. W Biblii zapisane jest, że zanim powstał świat, było Słowo, a cokolwiek się dzieje, każdy mały i duży cud, powstaje z woli Boga. Również człowiek jest stworzony na Jego obraz i podobieństwo, posiada moc sprawczą. Dlatego też, jeśli czegoś wystarczająco silnie pragniesz, a jest to miłe Bogu, to z pewnością zostaniesz tym obdarowany. Przy blasku ognia, wsłuchując się w słowa starszego mężczyzny, dziewczynki z całej siły zastanawiają się zatem nad możliwościami spełnienia swych marzeń.

Mówiąc o akcie tworzenia, nie sposób pominąć Adama i Ewy, a pretekstem do przedstawienia ich losów było nieposłuszeństwo Lidki i późniejsze jego konsekwencje. Dziadek Józef roztacza wizję Raju (czyli Edenu), nad którym pieczę roztacza wspomniana para. Adam i Ewa mogą spożywać owoce z każdego drzewa, za wyjątkiem jednego, które rośnie pośrodku Edenu. Jest to bowiem drzewo życia wiecznego, wiedzy i poznania, a kiedy – wbrew nakazowi – Adam i Ewa, namówieni przez węża, skosztują zakazanego owocu, kończy się opieka Boga nad nimi.

Dziadek cierpliwie tłumaczy dzieciom, że drzewo to symbol naszej duszy. Dawna harmonia, miłość i zgoda zostały zakłócone, a wraz ze skosztowaniem zakazanego owocu, Adam i Ewa odkryli swoje niedoskonałości i brak wiary w siebie. Teraz o stan własnej duszy należy dbać samemu, żyjąc według przykazań Boga, a w razie potrzeby - zwracać się do Niego z prośbą o pomoc i opiekę.

Tą opieką Boga otoczony był Samson, o sile którego dziadzio Józef wspomina przy okazji sianokosów i zagadki matematycznej oraz strzyżenia włosów. Nieudane cięcie i utrata kucyków przez Lidkę była bowiem niczym w obliczu straty Samsona.

Barwne historie, opisane przez mężczyznę, nie tylko przybliżają historie biblijne, ale uczą właściwego sposobu postępowania, pokazują pozytywne wzorce i uświadamiają konieczność poniesienia konsekwencji dokonanych wyborów i podjętych decyzji. Lidia Miś, oddając w nasze ręce „Opowieści biblijne dziadzia Józefa”, daje nam narzędzie nie tylko pozwalające zabrać dziecko w podróż do biblijnej krainy, ale też we właściwy i prosty sposób nauczyć je życia w zgodzie z podstawowymi prawami, okazywania miłości i przebaczania. Dla dorosłych zaś jest to okazja do przypomnienia sobie biblijnych opowieści i, być może, wykorzystania rad w nich zawartych. One bowiem, mimo upływu wieków, nie straciły nic ze swojej aktualności.

 

Kup książkę

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Polecana recenzja

Avatar użytkownika -

Przeczytane:,
„Opowieści biblijne dziadzia Józefa” to książeczka dla najmłodszych, bajka, która ma na celu przybliżenie dzieciom biblijnych historii. Dwie dziewczynki – młodsza, niesforna Lidzia i starsza, spokojna Kasia udają się na wakacyjny wypoczynek do dziadków na wieś. W drewnianym domku otoczonym pochyłym płotem i lasem wysłuchują cudownych historii opowiadanych przez dziadzia Józefa.   „Dziadziu” Józef (dzieciom, które na swoich dziadków mówią inaczej niż „dziadziu” będzie trochę niewygodnie przestawić się na sposób opisywania sympatycznego staruszka przez Lidię Miś) potrafi bowiem z prostych skojarzeń wydobyć wspaniałe opowieści. Rzecz jasna – nie wymyśla ich sam: inspirację czerpie z Biblii. Nie tworzy apokryfów, a przytacza zanotowane w Piśmie Świętym wydarzenia. Książeczka z podtytułem „Synowie Jakuba” prezentuje życie Józefa, syna Jakuba. Józef opowiada braciom i rodzicom swoje nietypowe sny, a jego przewidywanie przyszłości sprawdza się… Dziadziu Józef przytacza tę opowieść na dowód, że sny mogą się sprawdzać: do refleksji na ten temat przywiodła go kłótnia dziewczynek.   W ten sprytny sposób Lidia Miś prezentuje dzieciom historię biblijną. Całość ma charakter przygody i przypadku. Oto w zabawę wnuczek dziadek wkracza z bajką-niebajką, piękną ...
(czytaj dalej)

Opinie

W opinii mojego dziecka (8 lat) -> "Fajne! Mamuś, a są dalsze części?" HahAha! Czyli biedne jest niedosycone ;) A ja sie martwiłam, jak będę mu wpajać Biblię. ciekawie napisane historie. Dzieci powinny być zainteresowane i chciec więcej :))
Link do opinii
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-12-21, Ocena: 5, Przeczytałem,
Warto poznać
Inne książki autora
W pewnym teatrze lalek
Lidia Miś0
Okładka ksiązki - W pewnym teatrze lalek

Do teatru lalek przybywa nowa marionetka Perełka. Jest niedoświadczona i nigdy nie występowała na scenie. Do roli aktorki pomagają jej przygotować się...

Opowieści biblijne dziadzia Józefa 2
Lidia Miś0
Okładka ksiązki - Opowieści biblijne dziadzia Józefa 2

W drugiej części Opowieści biblijnych autorka przybliża młodym czytelnikom dzieje Mojżesza, Dawida i Goliata, króla Salomona, powstanie wieży Babel...

Reklamy