Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Ortografia na szóstkę klasa VI

Barbara Włodarczyk

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2009-03-18
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7437-387-6
Liczba stron: 80
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Ostateczna walka z bykami, na szerokiej arenie klasy szóstej


Pierwsze wrażenia - jak zwykle przy tej serii - są bardzo pozytywne: sympatyczna, dowcipna okładka; wysoki poziom edytorski przy umiarkowanej cenie; zaskakująco dobry papier; zeszyt zszyty, a nie klejony. Rzeczy może nie najważniejsze w przypadku nauki, tym bardziej ortografii, ale przyjemne dla korzystającego z książki. W środku są dobrze wyjaśnione zasady ortografii i liczne, urozmaicone ćwiczenia. Podane jasno i zrozumiale, w przejrzystym układzie. Całość jest uporządkowana, wizualnie przejrzysta i sprawia, że zeszyt wprost zachęca do nauki złożonych zasad ortografii naszego ojczystego języka.

W tym tomie jest zawarty zakres nie tylko klasy szóstej, ale całej dotychczasowej wiedzy, którą należy opanować w szkole podstawowej. Mamy zatem listę zagadnień do zrozumienia i przećwiczenia na której znajdują się:

  • Pisownia przymiotników zakończonych na -ski, -cki, -dzki
  • Pisownia rzeczowników zakończonych na -stwo, -ctwo, -dztwo
  • Pisownia połączeń kie, ke, gie, ge
  • Pisownia liczebników

Drugą część książki stanowi powtórka przed egzaminami końcowymi w szkole podstawowej w ramach której zajmujemy się następującymi problemami:

  • Pisownia wyrazów z "ó" i "u"
  • Pisownia wyrazów z "ch" i "h"
  • Pisownia "rz" i "ż"
  • Pisownia łączna i oddzielna
  • Pisownia różnych wyrazów

Każda zasada jest zilustrowana przykładami. Towarzyszą temu proste, dowcipne rysunki. Część teoretyczną uzupełniają pomysłowe ćwiczenia praktyczne, cała ich gama. Czytamy, zapamiętujemy i piszemy, najważniejsza jest bowiem praktyka, która jak skądinąd wiemy czyni mistrza. Niektóre zadania oparte są o fragmenty utworów znanych autorów np. Zbigniewa Nienackiego czy Marka Twaina. Są ćwiczenia na zapamiętanie krótkiego tekstu i odtworzenie go z pamięci, na odmianę i tworzenie form pochodnych od danego słowa. Dane zagadnienie zawsze kończy dyktando, które wymaga czyjejś pomocy, podobnie zresztą jak większość ćwiczeń tu zawartych.

Wymagania są duże, bo i taki jest zakres materiału, który powinien opanować uczeń ostatniej klasy szkoły podstawowej. Słowa używane w ćwiczeniach mogą sprawiać trudność, szczególnie dzieciom mniej oczytanym. Dobrze by było, gdyby ktoś potrafił pomóc i ewentualnie wyjaśniał znaczenie niejasnych dla dziecka słów. Wiele z ćwiczeń można z powodzeniem wykorzystać na lekcjach. Są ciekawe, pouczające i niestandardowe.

Chciałbym jeszcze raz podkreślić spore urozmaicenie zawartych tu zadań: fragmenty wierszy, prozy, teksty z różnych publikacji, dyktanda, rebusy, zagadki, ilustracje, krzyżówki, uzupełnianki. Są ćwiczenia na poprawienie pamięci, jak i na najistotniejsze dla większości z nas utrwalenie wzrokowe.

Podsumowując: pomysłowe, urozmaicone, niebanalne zestawy do ćwiczenia zagadnień ortograficznych. Ładnie wydane, w przystępnej cenie, do wykorzystania w dłuższym okresie czasu. Język polski nie jawi się tu jako rzecz łatwa do opanowania, ale z drugiej strony nieźle jest pokazane jego wielkie bogactwo. Autorka poprzez zróżnicowane teksty uświadamia nam, że można nie tylko pięknie, ale i poprawnie pisać i wyrażać się w języku ojczystym.

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów