Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Ośmiornica

Piotr Wolak

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2009-07-23
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788376740027
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

As w Centralnym Biurze Śledczym

Myślisz, że Polska jest bezpiecznych krajem, a handel narkotykami jest zarezerwowany tylko dla włoskiej mafii  lub ewentualnie amerykańskich gangów? Nic bardziej mylnego. Policyjne statystyki nieubłaganie wskazują, że nasz kraj znajduje się na niechlubnym trzecim miejscu jeśli chodzi o produkcję amfetaminy, zaraz po Belgii i Holandii. Podobnie jest z ekstazy - tu znów Polska bryluje w ścisłej czołówce, tymczasem jeśli chodzi o konfiskaty narkotyków, to tracimy tytuł przodowników.


Z powiększającym się narkotykowym biznesem próbują walczyć funkcjonariusze różnych służb, a sam temat jest wyjątkowo wdzięczny pod względem popularności. Masowo powstają filmy w stylu „W 11” czy „Kryminalni”, na rynku pojawiało się też sporo książek poświęconych przestępczości zorganizowanej. Falę tę wykorzystuje również Piotr Wolak, który swoją „Ośmiornicą” znakomicie wpisuje się w mafijne trendy literackie. Ten, kto liczy na spektakularną akcje w iście amerykańskim stylu, srodze się jednak zawiedzie. W policyjną działalność wkracza bowiem proza życia, a śledztwo zmierzające do rozpracowania struktury handlarzy toczy się powoli.


Piotr Wolak wprowadza nas w sprawę Magika, nieuchwytnego bossa Organizacji, który od lat jest solą w oku „psów”. Może dlatego nigdy dotąd nie udało się go złapać, że  dochodzenia nie prowadził komisarz Adam Krępiński – as Centralnego Biura Śledczego. Funkcjonariusz ma do rozwiązania prawdziwą łamigłówkę, bowiem pojawiające się wątki wydają się pozornie ze sobą nie powiązane, a dodatkowo Krępiński ma jeszcze na głowie kradzież asortymentu z Fabryki Broni w Łuczniku no i …kobietę.


Piotr Wolak stworzył fascynującą historię, przerażającą w swym realizmie, choć adresowaną niemal wyłącznie do pasjonatów gatunku, ciekawych przebiegu policyjnych dochodzeń bądź samych funkcjonariuszy i potencjalnych (oraz obecnych) przestępców. Suchy styl, ciężkie dialogi i zbytnie przeładowanie nazwiskami powoduje, że czujemy się jak oficerowie śledczy, zapoznający się z aktami sprawy. Po kartach „Ośmiornicy” plączą się: Tyka, Ponury, Hiena, wyskakuje Pietruszka i sami już nie wiemy, kto jest dobry a kto zły.


Piotr Wolak porusza jednak trudny problem przenikania struktur przestępczych do codziennego życia, rozszerzanie się rynku odbiorców narkotyków – studentów oraz kretów w policyjnej służbie. „Ośmiornica” mnie nie zachwyciła, ale książka z pewnością zaciekawia i wbija klin w organizacje przestępcze. Osobiście czekam na kolejną historię Piotra Wolaka, tylko proszę – niech za rzutkimi funkcjonariuszami służb mundurowych nie kryją się infantylne panienki, bo po prostu nie przystoi…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów