Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Ostatni dobry człowiek

A.J Kazinski

Ocena ( 5 osób )
4.8
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2011-11-22
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-241-4060-2
Liczba stron: 512
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Cadykim

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do ocalenia Sodomy konieczna było obecność dziesięciu sprawiedliwych. Ponieważ ich zabrakło – Sodoma musiała zostać zniszczona. Sama idea istnienia ludzi, którzy są w stanie uratować świat pojawia się również w tradycji talmudycznej. Mowa w niej o obecności trzydziestu sześciu cadykim, czyli sprawiedliwych. Są oni również nazywani Cadykim Nistarim, czyli „Sprawiedliwi Ukryci” bądź „Sprawiedliwi Utajeni”), a każdy z nich sprawuje ponoć pieczę nad dziesięcioma stopniami szerokości geograficznej.  Żyją oni w każdym pokoleniu, niosąc na swych barkach wszystkie grzechy ludzkości,. Są „dobrymi” wysłannikami Boga na ziemi i to dzięki nim mamy szansę na przetrwanie – biada zatem, jeśli zaczynają ginąć.

Duński duet Jacoba Weinreicha i Andersa Rønnowa Klarlunda stawia nas przed koniecznością oswojenia się z myślą, że Apokalipsa może nadejść w każdej chwili. W swojej porywającej powieści „Ostatni dobry człowiek”, opublikowanej nakładem wydawnictwa AMBER, zmusza nas do konfrontacji z brutalną rzeczywistością – ktoś (lub coś) pozbywa się owych dobrych ludzi, którzy są gwarantem naszego przetrwania. Ten porywający thriller filozoficzny nigdy zapewnie nie zajmie miejsca pomiędzy „Danem Brownem a Stiegem Larssonem”, jak głosi slogan na okładce, ale bez wątpienia jest lekturą interesującą i skłaniającą do pochylenia się nie tylko nad aspektem teologicznym, ale i moralnym fabuły.

Skąd wiadomo, że cadykim są systematycznie likwidowani, skoro pozostają oni w ukryciu? Rozwiązanie tej zagadki to zajęcie dla duńskiego negocjatora policyjnego, Nielsa Bentzona oraz wybitnej astrofizyczki, genialnego dziecka nauki, Hannah Lund. I chociaż mogłoby się wydawać, że cierpiący na liczne fobie (w tym awiatofobię, czyli strach przed lataniem) mężczyzna, i zmagająca się z depresją, porzucona kobieta, na dodatek z wpisem do policyjnej kartoteki, nigdy nie wpadną na trop zbrodni, to nic bardziej mylnego. Dzięki pracy weneckiego policjanta Tommasso Di Barbary, którego zaintrygowały dziwne zgony, para bohaterów dysponuje pokaźną kartoteką przypadków, dla których należy znaleźć tylko „wspólny mianownik”.

Okazuje się, że w różnych miejscach na świecie, miedzy innymi w Chinach, Indiach, Rosji, Stanach Zjednoczonych, doszło do zagadkowych morderstw. Ofiarami byli tzw. „dobrzy ludzie”, czyli te osoby, które były zaangażowane w bezinteresowną pomoc dla innych – lekarze, prawnicy, osoby niosące pomoc krajom rozwijającym się. Morderstwa łączy występowanie tajemniczego znaku na plecach ofiar, sięgającego od łopatki do łopatki, i w dół do połowy pleców. Wygląda on jak tatuaż bądź wypalony znak – kolejne liczby.

Lund odkrywa także pewną prawidłowość geograficzną zgonów. Połączone ze sobą liniami miejsca morderstw, tworzą kręgi, leżące na dwunastym, dwudziestym czwartym, trzydziestym szóstym i czterdziestym ósmym stopniu szerokości geograficznej. Co więcej, tworzą one schemat budowy pierwiastka oznaczonego w tabeli pierwiastków numerem 36 – kryptonu. Dotychczas Lund i Bentzon maja zidentyfikowanych dwadzieścia jeden ofiar, ale  znając miejsca zbrodni nie trudno będzie znaleźć kolejne, dotychczas nie zgłoszone bądź nie wyjaśnione zgony. Ważniejsze jest jednak to, że do pozbycia się wszystkich trzydziestu sześciu dobrych ludzi, wystarczą jeszcze dwa ciała – jedna śmierć nastąpić ma w Wenecji, druga zaś w Kopenhadze.

Czy bohaterom uda się odnaleźć mordercę, bądź też morderców? Czy uda im się zapobiec ostatnim zgonom i, kto wie, być może w ten sposób ocalić świat? Przekonamy się o tym podczas lektury thrillera „Ostatni dobry człowiek”. Porywające, podszyte filozoficzna nutką dialogi, bohaterowie obdarzeni bagażem doświadczeń z przeszłości i tykający zegar, przybliżający nad do dni, w których mają mieć miejsce kolejne zbrodnie – wszystko to tworzy niepowtarzalną atmosferę napięcia. To zmaganie z czasem i teologiczną zagadką to propozycja wielce interesująca i to nie tylko na nadchodzące długie zimowe wieczory. To również doskonały pomysł na wieczór z przyjaciółmi, spędzony na dyskusji o tym, co tak naprawdę znaczy określenie „dobry człowiek” oraz bodziec do autorefleksji – „Czy JA, jestem dobrym człowiekiem?”.

 

 

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
AnnaN32 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Fajna intrygująca, zaskakująca pokazuje swój gatunek w zupełnie innym stylu. Szukamy tym razem nie tych złych tylko dobrych. Co dziwne bywa to nawet trudniejsze :-)
figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-26, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Wędrując po księgarni, pomiędzy półkami od razu zwróciłam uwagę na tę książkę. Zainteresowała mnie okładka. Ciemna postać idącego mężczyzny.Nie widzimy twarzy i to już zapowiada tajemnicę fabuły.


Kupiłam , przeczytałam i pokochałam tę książkę.

Na okładce widnieję niby autor A.J. Kazinski.Nazwisko tak polsko brzmiące. Natomiast pod pseudonimem A.J.Kazinski kryją się dwaj mężczyźni, dwaj Duńczycy. Mianowicie:Anders Ronnow Klarlund oraz Jacob Weinreich.

Obaj są scenarzystami Jest to ich pierwsza wspólna powieść. Książka została opublikowana w Danii w 2010r. I stała się międzynarodowym wydarzeniem wydawniczym.Prawa do wydania zakupiło aż 16 państw.

Książka zdobyła wiele nagród m.in. nagrodę sieci Relay za najlepszy debiut 2011 r. oraz została uhonorowana przez Duńską Akademię Kryminału.

Fabuła powieści dotyczy tajemniczych, nagłych i niewytłumaczalnych śmierci kobiet i mężczyzn, w różnych częściach świata. Niby co, by miało łączyć tę sprawy skoro ci ludzie się nawet nie znali? Coś ich jednak łączy. Otóż wszystkie ofiary mają na plecach tajemniczy tatuaż wyglądający jak oparzenie.

Wyjaśnieniem sprawy zajmuje się w początkowej fazie wenecki policjant, który przeczuwający, że coś łączy te zgony wysyła listy do organów policji różnych krajów na świecie.

Wiadomość dociera również do Danii. Sprawa ta intryguje negocjatora policyjnego Nielsa Bentzona.

Niels Bentzon jest wrażliwym humanistą , który załamuje się po każdym niepowodzeniu.Niels cierpi na chroniczny lęk przed podróżami np. samolotami. Choroba powoduje, że nie mógł pojechać do RPA wraz ze swoją żoną. Być może los tak chciał? I w tym,że Niels panicznie boi się latać był ukryty sens?

Niels tak twardy i bezkompromisowy w pracy, a w życiu prywatnym jest bardzo rozchwiany emocjonalnie.

Niels zaintrygowany wiadomością weneckiego policjanta Tommasso Di Barbara,że kolejna ofiara umrze właśnie w Kopenhadze postanawia odnaleźć ludzi, których można, by nazwać dobrymi :lekarzy, filantropów działających na rzecz biednych itp. Działa sam, ponieważ jego koledzy nie traktują poważnie tej sprawy.

Niels dociera do różnych osób, ale nie odpowiadają wybranym kryteriom dobrych ludzi, a bohater jest zmuszony szukać dalej.

Podczas wizyty w domu potencjalnej ofiary poznaje astrofizyczkę Hannah Lund.I to właśnie ona swoimi zdolnościami będzie próbować pomóc Nielsowi.

Kiedy się okazuję, że istnieje 36 dobrych ludzi, którzy wprowadzają równowagę na świecie między dobrem a złem Niels czuje ,że sprawa idzie ku dobremu. Dalsze badanie pokazują ,że 34 osoby już nie żyją , więc pozostało mało czasu na ochronę dwóch niewinnych.

Hannah dzięki swoim zdolnością określa pewien schemat matematyczny łączący wszystkie zgony.

Bohaterowie prowadzą misterną grę z czasem. Wiele wyjaśnia się, gdy ginie Tommasso Di Barbara, jak się okazuje 35 dobry człowiek.

Kto więc jest ostatni? Czy naprawdę nastąpi koniec świata, gdy zabraknie sprawiedliwych? Czy Niels i Hannah zdążą? Co ich połączy? Czy dowiedzą się kto zabija i dlaczego?

Warto się przekonać.

Książka jest rewelacyjnym thrillerem filozoficznym.Jest to pasjonująca historia, w której jest wiele mistycyzmu oraz jest mądrą refleksją nad pytaniem: kto jest naprawdę dobrym człowiekiem?  Czy dobro jest zawsze dobrem?

Autorzy mieli nowatorski pomysł na fabułę. Zazwyczaj czytelnik poszukuje w treści złego człowieka, a tu trzeba wraz z parą bohaterów szukać tego dobrego.

Zaletami książki jest zawarcie elementów metafizyki i religii.Autorzy poruszają ważne kwestie, zła i dobra oraz naszej tożsamości.Książka tętni życiem. Bohaterowie są przedstawieni wraz z całym pakietem ich doznań, zmartwień i ograniczeń.

Polecić mogę wszystkim, ponieważ ta książka ma wszystkie cechy bestselleru.

Szukasz głębokiej analizy osobowości bohaterów, intrygi,religii połączonej z ezoteryzmem i nauką oraz niezwykłego warsztatu literackiego? Ta książka jest idealna dla ciebie.

W powieści nie ma ani sekundy dłużyzny.Książka zapada w pamięć i zmusza czytelnika do refleksji nad sobą i światem.

Uważam,że jest to najbardziej wystrzałowy debiut ostatnich lat. Książka jest napisana lepiej niż większość powieści kryminalnych, które goszczą na szczytach list bestsellerów.
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,
Niestety tylko oceniam jaką dobrą. A szkoda, bo nowatorski pomysł szukania dobrych ludzi, ciekawe zakończenie oraz bohaterowie Hannah i Niels dali tej książce duży potencjał. Mniejsza ocena głównie za to, że książka jest trochę przegadana (trochę za dużo niepotrzebnych rozmów filozoficzno-religijnych) oraz moim zdaniem zbędna postać Katherine, żony Nielsa
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
MonikaP Linia koment
Przeczytane:2016-09-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-10-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
DullBoy91 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Ostatni dobry człowiek Zakazana miłość
Nicole Jordan
Okładka - Ostatni dobry człowiek Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Ostatni dobry człowiek Sacrifice
Sharon Bolton
Okładka - Ostatni dobry człowiek Pochodzenie bogów
ANDREW COLLINS
Okładka - Ostatni dobry człowiek Drugie narodziny mordercy
A.J. Kazinski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów