Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Ostatni wykład

Randy Pausch, Jeff Zaslow

Ocena ( 8 osób )
5.4
Wydawnictwo: Nowa Proza
Data wydania: 2008
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7534-052-5
Liczba stron: 300
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Książek-zwierzeń, osobistych wyznań dotyczących trudnej walki z nieuleczalną chorobą jest już na rynku literackim mnóstwo. Identyczny scenariusz z – przeważnie pesymistycznym – zakończeniem wypełniany jest powtarzalną, chociaż za każdym razem jednostkową i ważną historią, próbą utrwalenia codziennych niedogodności, ale i żarliwą chęcią ocalenia cząstki siebie dla bliskich – oraz całkiem obcych ludzi, w tym dotkniętych podobnym nieszczęściem. Ustalony jest też koloryt takich książek: powinny one mimo wszystko dodawać otuchy, nieść nadzieję, pokazywać, jak wykorzystać czas, który pozostał. Na tym tle „Ostatni wykład” Randy’ego Pauscha wyraźnie się odcina.

 

Wyrósł zresztą ten tom z zupełnie innej konwencji: nie z pamiętnikowo-diarystycznych zapisków, a ze zwyczaju praktykowanego na wyższych uczelniach na Zachodzie – tak zwanego „ostatniego wykładu”. W takim otwartym wystąpieniu ludzie nauki snują rozważania na temat życiowych mądrości, którymi chcieliby się podzielić z innymi. W efekcie „ostatnie wykłady” uzyskują niezwykle szeroką formułę, przeradzając się w filozoficzne, podbarwione subiektywizmem wywody.

 

„Ostatni wykład” Pauscha to nie tylko opowieść, jaką wykładowca przedstawił swoim studentom, ale też prezentowanie okoliczności towarzyszących ostatniemu publicznemu wyznaniu, próby przekazania czy utrwalenia przemyśleń autora, porad kierowanych do dzieci – zbyt małych, by mogły zapamiętać życiowe wskazówki ojca. To także relacja z ocalania siebie. Kiedy Randy Pausch podawał temat swojego wystąpienia wiedział już, że wszystkie terapie zawiodły i ma przed sobą kilka miesięcy życia, nie wygra z chorobą nowotworową. Nie chciał mówić o umieraniu – i choć wielu ludziom jego decyzja mogłaby się wydać infantylna – postanowił, że opowie o wadze dziecięcych marzeń. Pokazywał, w jaki sposób spełniały się jego pierwsze świadome pragnienia, ale też uczestniczył w realizowaniu pasji innych. Wszystkim działaniom autora przyświecały słowa Walta Disneya: „jeśli potrafisz o tym marzyć, to potrafisz także tego dokonać”. Pausch udowodnił głęboki sens tej dewizy. „Ostatni wykład” to nie książka o walce z rakiem. To zapis zmagań z samym sobą, przekraczania kolejnych barier, poszukiwania dróg życiowych. Byłoby autorowi blisko do popularnych poradników o samoakceptacji – gdyby nie fakt, że posiłkuje się własnymi doświadczeniami, wszystko subiektywizuje i nie próbuje za wszelką cenę przekonać odbiorców do swoich racji.

 

Randy Pausch jest tu wykładowcą-showmanem, poza samym wykładem przedstawia też towarzyszące mu okoliczności: próby zaskoczenia studentów, oprawę teatralizowaną i obliczoną na wywołanie jak największego wrażenia… Poza historią o spełnianiu dziecięcych marzeń skupia się też autor na tym, co ważne dla niego. Układa – podczas codziennych wycieczek rowerowych, swoisty duchowy testament, pokazując, jak przygotowuje siebie i rodzinę na to, co nieuchronne, ale także przywołuje to, co chciałby w przyszłości powiedzieć swoim dzieciom. Opowiadane przez niego historie spisywał Jeffrey Zaslow – on nadał ostatniemu „marzeniu” Pauscha formę książki. Informacje o pokonywaniu raka – a właściwie oswajaniu się z wiadomością o bliskiej śmierci – podaje Pausch mimochodem, gdzieś na marginesie wielkich ekscytacji, dziecięcych wzruszeń i anegdot, które mają związek tylko z życiem.

 

Pausch przedstawia czasem banalnie proste środki do osiągnięcia upragnionego celu, tym samym w rzeczywistości ucząc spełniania nawet najśmielszych marzeń. Jego opowieści wzruszają prostotą i brakiem tendencyjności. Być może historie z tej książki będą się nadawały na materiał do analiz psychologów czy socjologów. Pewne jest natomiast, że „Ostatni wykład” pochłania się z przyjemnością równą realizowaniu marzeń.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
GRZADA plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Hmmm. No nie wiem co o tej książce myśleć. Mam po jej przeczytaniu spory bałagan w głowie... Muszę ją przetrawić.
Eliszeba plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Na mojej półce,
"Ostatni wykład" to piękna i mądra książka. Randy Pausch rozstaje się życiem z godnością i optymizmem. Nie sposób nie zauważyć, że w swoich ostatnich miesiącach żyje pełniej i szczęśliwiej niż większość z nas. Nie jest to jednak takie proste, o czym opowiada nam autor w krótkich, ale jakże treściwych rozdzialikach. Zdaje nam relację ze swoich przygotowań do odejścia. Stara się jak najlepiej przygotować rodzinę na czas, kiedy zostanie sama. Najbardziej jednak dręczy go fakt, że jego małe dzieci nie zapamiętają go, że będą pozbawione ojca, jego wsparcia i moralnego autorytetu. Wygłasza więc wykład, bezpośrednio skierowany do studentów, a pośrednio do dzieci, którym za jakiś czas może pomóc w odnalezieniu, poznaniu ojca.
Autor nie epatuje swoim nieszczęściem, dzieli się z nami po prostu swoim przeżywaniem kresu, gdyż wierzy, że może w ten sposób przyczynić się do naszego rozwoju. I ma rację, bo każdy kto ma otwarty umysł i serce dostrzeże w tej książce niezwykłą siłę prostych i poruszających prawd, dzięki którym możemy lepiej, bardziej żyć. Książka jest napisana bardzo przystępnym, a jednocześnie melodyjnym językiem sprawiającym wrażenie bliskości autora. Każdy z krótkich rozdziałów niesie ze sobą jakiś morał wart przemyślenia i zaadoptowania dla siebie. Znajdziemy tu też dużo dystansu do świata i ciepłego humoru, przez co nie przytłacza nas temat przewodni. Nie współczujemy autorowi, ale podziwiamy go i kibicujemy w jego zamierzeniach.
Randy dużo mówi o sile dziecięcych marzeń i chociażby dlatego warto sięgnąć po tę pozycję. Każdemu z nas przyda się przypomnienie, że marzenia są jedną z najważniejszych rzeczy w naszym życiu. A te dziecięce w znacznym stopniu zdecydowały o tym kim jesteśmy dzisiaj. Randy pamiętał o swoich marzeniach, dlatego zachował dziecięca radość życia i pogodził się z nieuniknionym. Chciejemy się od niego uczyć.
aspazjaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 tygodnie,
Tacy ludzie jak Randy Pausch czy Joanna Sałyga budzą we mnie nieustanny podziw. Postawieni w obliczu śmierci nie poddają się, korzystają z życia w najlepszy z możliwych sposobów: nie płacząc, a działając i jeszcze mają siłę motywować innych.

"Ostatni wykład" to dowód na to, że człowiek, jeśli tylko chce, może odkryć w sobie ogromną siłę, a jeśli połączy ją z pracowitością, życzliwością i uczciwością - zawsze osiągnie sukces.

Z drugiej trony - to pewnego rodzaju testament wspaniałego człowieka. Przeczytajcie, naprawdę warto!
madak plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-12-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Biografie,
Poruszająca książka, doskonale oddająca upływ czasu i nieuchronna śmierć.
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-11-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
poruszająca, dająca do myślenia pozycja... wspaniała, polecam każdemu, bez względu na wiek, rasę, kolor oczu czy wyznanie... przepis na życie... o TAK!!!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madz Linia koment
Przeczytane:2015-09-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
faraboveclouds Linia koment
Przeczytane:2014-01-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów