Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Ostatni wykład

Randy Pausch, Jeff Zaslow

Ocena ( 8 osób )
5.4
Wydawnictwo: Nowa Proza
Data wydania: 2008
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7534-052-5
Liczba stron: 300
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

„Ostatnie wykłady” stały się już tradycją i głoszone są niemal zawsze przez profesorów odchodzących na emeryturę, którzy w ten właśnie sposób żegnają się z karierą, uczelnią na której pracują i studentami, którym przez lata przekazywali wiedzę. Zwykle naukowcy czynią wtedy swego rodzaju podsumowania – mówią, co było dla nich w czasie pracy naukowej najistotniejsze, jakie zyskali na przestrzeni lat umiejętności czy jakie sukcesy przyniosła im kariera naukowa. Jednak książka „Ostatni wykład” Randiego Pauscha w bardzo nikłym stopni przypomina kultywowaną przez lata profesorską tradycję głoszenia wykładów.

Autor książki, czterdziestosiedmioletni profesor informatyki w Carnegie Mellon, dowiaduje się, że cierpi na raka trzustki. Liczne operacje, radio- i chemioterapia oraz wyczerpujące leczenie nie przynoszą jednak skutku. Pausch musi pogodzić się z faktem, że – jak większości cierpiących na to schorzenie – zostało mu niewiele czasu: lekarze dają mu najwyżej pół roku. Czytelnik poznaje Randiego Pauscha w momencie, kiedy mężczyzna pogodzony jest już z czekającym go nieuchronnie losem i gdy próbuje przygotować siebie oraz swoich bliskich na czekające ich w niedalekiej przyszłości tragiczne wydarzenia. W swoim „ostatnim wykładzie” – którego fragmenty pojawiają się w książce – nie podsumowuje swoich osiągnięć ani nie chwali się przesadnie sukcesami. Opowiada raczej o swoich marzeniach, które udało mu się ziścić, a także o tym, jak przyczynił się do spełnienia marzeń innych ludzi. W książce przeplatają się ze sobą liczne anegdoty z życia Randiego Pauscha z refleksjami dotyczącymi nieuchronnego upływu czasu i związanej z tym bliskości śmierci.

„Ostatni wykład” to w ogólnym rozrachunku książka niezwykle optymistyczna. Autor, znając prawdopodobną datę swojej śmierci, chce pozostały czas zagospodarować najlepiej jak potrafi. I właśnie znajomość tej daty sprawia, że Randy Pausch jest w stanie zakończyć wszystkie obowiązki, a także we właściwy sposób pożegnać się z bliskimi, zostawiając im drobne pamiątki – zdjęcia, nagranie ostatniego wykładu i listy. Pausch zresztą sam stwierdza, że mimo wszystko ma dużo więcej szczęścia niż ci wszyscy ludzie, którzy każdego dnia giną pod kołami samochodów.

Randy Pausch w swojej publikacji udziela także wielu rad dotyczących szczęśliwego życia zwyczajnym ludziom. Autor mówi, aby niczego nie odkładać na dalszy termin, ponieważ pewnego dnia może się okazać, że jest już za późno na to, aby spełnić swoje marzenia. Stwierdza także, że należy cieszyć się każdym dniem, obojętnie, co ten ze sobą niesie – najważniejsze jest, że wciąż można cieszyć się życiem i dalej dążyć do upragnionych celów.

Chyba najbardziej dramatycznym, poruszanym wielokrotnie przez autora aspektem w książce, jest konieczność pożegnania się z rodziną – ukochaną żoną i trójką małych dzieci. Randy Pausch opowiada, że kiedy podczas ostatniego wykładu składał żonie życzenia urodzinowe, Jai przytuliła go i jedynymi słowami, jakie wtedy wypowiedziała, były: „Proszę, nie umieraj”. Randy Pausch doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jego śmierć przyniesie wiele cierpienia najbliższym, którzy bardzo go kochają i w żadnym wypadku nie chcą się z nim rozstawać. Autor z bólem serca opowiada także, jak ciężko jest mu wyobrazić sobie przyszłość swoich dzieci, jak bardzo żałuje, że nie będzie go w momencie, gdy będą wybierały uczelnie, umawiały się na randki czy po prostu wchodziły w dorosłe życie.

„Ostatni wykład” to książka wzbudzająca wielkie emocje. Trudno obojętnie przejść obok publikacji, w której autor żegna się z życiem i robi to w sposób ciepły i pełen nadziei. Książka Randiego Pauscha z pewnością wzruszy niejednego czytelnika, pokazując, jak kruchą i cenną wartością jest ludzkie życie. Życie, którego na co dzień się nie docenia, a zwraca na nie uwagę dopiero w momencie, kiedy jest zagrożone. „Ostatni wykład” to jednak także wspaniały zbiór dobrych rad, książka motywująca do działania i osiągania w życiu wytyczonych celów poprzez spełnianie marzeń swoich i innych ludzi. To także książka skłaniająca do głębokich refleksji oraz przypominająca, że życiowym mottem każdego człowieka powinno być carpe diem.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
GRZADA plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Hmmm. No nie wiem co o tej książce myśleć. Mam po jej przeczytaniu spory bałagan w głowie... Muszę ją przetrawić.
Eliszeba plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Na mojej półce,
"Ostatni wykład" to piękna i mądra książka. Randy Pausch rozstaje się życiem z godnością i optymizmem. Nie sposób nie zauważyć, że w swoich ostatnich miesiącach żyje pełniej i szczęśliwiej niż większość z nas. Nie jest to jednak takie proste, o czym opowiada nam autor w krótkich, ale jakże treściwych rozdzialikach. Zdaje nam relację ze swoich przygotowań do odejścia. Stara się jak najlepiej przygotować rodzinę na czas, kiedy zostanie sama. Najbardziej jednak dręczy go fakt, że jego małe dzieci nie zapamiętają go, że będą pozbawione ojca, jego wsparcia i moralnego autorytetu. Wygłasza więc wykład, bezpośrednio skierowany do studentów, a pośrednio do dzieci, którym za jakiś czas może pomóc w odnalezieniu, poznaniu ojca.
Autor nie epatuje swoim nieszczęściem, dzieli się z nami po prostu swoim przeżywaniem kresu, gdyż wierzy, że może w ten sposób przyczynić się do naszego rozwoju. I ma rację, bo każdy kto ma otwarty umysł i serce dostrzeże w tej książce niezwykłą siłę prostych i poruszających prawd, dzięki którym możemy lepiej, bardziej żyć. Książka jest napisana bardzo przystępnym, a jednocześnie melodyjnym językiem sprawiającym wrażenie bliskości autora. Każdy z krótkich rozdziałów niesie ze sobą jakiś morał wart przemyślenia i zaadoptowania dla siebie. Znajdziemy tu też dużo dystansu do świata i ciepłego humoru, przez co nie przytłacza nas temat przewodni. Nie współczujemy autorowi, ale podziwiamy go i kibicujemy w jego zamierzeniach.
Randy dużo mówi o sile dziecięcych marzeń i chociażby dlatego warto sięgnąć po tę pozycję. Każdemu z nas przyda się przypomnienie, że marzenia są jedną z najważniejszych rzeczy w naszym życiu. A te dziecięce w znacznym stopniu zdecydowały o tym kim jesteśmy dzisiaj. Randy pamiętał o swoich marzeniach, dlatego zachował dziecięca radość życia i pogodził się z nieuniknionym. Chciejemy się od niego uczyć.
aspazjaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 tygodnie,
Tacy ludzie jak Randy Pausch czy Joanna Sałyga budzą we mnie nieustanny podziw. Postawieni w obliczu śmierci nie poddają się, korzystają z życia w najlepszy z możliwych sposobów: nie płacząc, a działając i jeszcze mają siłę motywować innych.

"Ostatni wykład" to dowód na to, że człowiek, jeśli tylko chce, może odkryć w sobie ogromną siłę, a jeśli połączy ją z pracowitością, życzliwością i uczciwością - zawsze osiągnie sukces.

Z drugiej trony - to pewnego rodzaju testament wspaniałego człowieka. Przeczytajcie, naprawdę warto!
madak plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-12-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Biografie,
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-11-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
poruszająca, dająca do myślenia pozycja... wspaniała, polecam każdemu, bez względu na wiek, rasę, kolor oczu czy wyznanie... przepis na życie... o TAK!!!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madz Linia koment
Przeczytane:2015-09-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
faraboveclouds Linia koment
Przeczytane:2014-01-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów