Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Oszukać strach

Dean Koontz

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2009-08-07
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7359-934-5
Liczba stron: 438
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Mistrz thrillerów i psychologicznych powieści grozy Dean Koontz także tym razem nie zawiódł swoich czytelników. „Oszukać strach” to trzymająca w napięciu mroczna powieść, w której główny bohater próbuje znaleźć przyczyny wstrząsających, makabrycznych wydarzeń, jakich staje się świadkiem. Opracowana skrupulatnie i z wielką dbałością o szczegóły intryga, balansowanie na granicy życia i śmierci, a także na pograniczu szaleństwa i zdrowego rozsądku – to tylko część niespodzianki, jaką serwuje czytelnikowi autor.

Młody pisarz, Chris Snow cierpi na rzadkie schorzenie genetyczne objawiające się silną alergią na światło. Całe swoje życie spędza w mroku – jedynym oświetleniem, na jakie może sobie pozwolić, jest płomień świecy. Kiedy umiera jego ojciec, Christopher pragnie się z nim pożegnać. W kostnicy zauważa jednak, że ktoś podmienił ciało ojca na inne. Dwa lata wcześniej w wypadku samochodowym zginęła matka Chrisa. W niewyjaśnionych okolicznościach zostaje zamordowana także pielęgniarka, która starała się wytłumaczyć Chrisowi przyczyny tych dziwnych wydarzeń. Co tak naprawdę dzieje się w Moonlight Bay? Dlaczego ostatnie zdanie, jakie wypowiedział ojciec Chrisa, brzmiało: zabij wszelki strach? Główny bohater będzie musiał nie tylko zmierzyć się z własną chorobą i lękiem, ale również rozwikłać zagadkę przerażających eksperymentów genetycznych.

Akcja powieści „Oszukać strach” rozgrywa się w czasie jednej nocy. Rozpościerający się wszędzie mrok sprzyja poszukiwaniom Chrisa, który musi jedynie zabezpieczyć się przed światłem księżyca. Mężczyzna szuka odpowiedzi na mroczne pytania między innymi w domu zamordowanej pielęgniarki. Tam też staje się świadkiem makabrycznych scen. Przerażony, widzi w półmroku lalki, w jednej z nich rozpoznając swoją twarz oraz przesuwające się po ścianach cienie prześladowców. Autor doskonale prowadzi narrację. W dynamiczny sposób opisuje kolejne wydarzenia, nie zwalniając ani na chwilę tempa swojej opowieści. Czytelnik ma wrażenie, jakby razem z głównym bohaterem przemierzał ciemne przestrzenie, często biegnąc na oślep przed siebie.

Jednak głównym tematem, jaki podejmuje autor, są zagadnienia genetyczne. Mimo że przedstawiony w powieści problem jest jedynie fikcją literacką, to manipulacja materiałem genetycznym staje się zagadnieniem coraz szerzej omawianym nie tylko w kręgach medycznych. Nauka ta ma szansę w niedalekiej przyszłości przynieść ludzkości wiele korzyści, jednak gdy trafi w niepowołane ręce, może stać się przyczyną niewyobrażalnej katastrofy. Koontz, obracając się w swojej powieści wokół tego tematu, stara się czytelnikowi uświadomić, że nie należy igrać z naturą, że czasami lepiej jest pogodzić się z losem niż próbować go na swój ludzki, często niedoskonały sposób ulepszać.

„Oszukać strach” to powieść, którą czyta się błyskawicznie. Wartka i wciągająca akcja nie pozwala się czytelnikowi oderwać od lektury. Aż trudno uwierzyć, że książka licząca ponad czterysta stron opisuje wydarzenia rozgrywające się w ciągu jednej nocy. Dean Koontz doskonale manipuluje i zwodzi czytelnika na manowce wprowadzając nowych, niesztampowych bohaterów. Postaci ukazane są w sposób niezwykle realistyczny, dlatego wydarzenia, w których biorą udział, okazują się wiarygodne. „Oszukać strach” to książka, którą – aby zachować spokój – należy czytać przy świetle dziennym.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów