Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Paddington. Historia pewnego niedźwiadka z Peru
Kup Teraz

Paddington. Historia pewnego niedźwiadka z Peru

Bond Michael

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2009-03-26
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788324010776
Liczba stron: 32
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa, Sławomir Krempa

Obok serii książek poświęconych przygodom Paddingtona, małego niedźwiadka z Peru, które z przyjemnością czytają nieco starsze dzieci i dorośli, ukazuje się również bogato i barwnie ilustrowana seria dla najmłodszych czytelników. W każdej z książek z serii opisywana jest jedna przygoda małego niedźwiadka. „Paddington. Historia pewnego niedźwiadka z Peru” to opowieść o początkach przyjaźni małego misia z rodziną Brownów. To książeczka, która posiada wszystkie zalety głównej serii, ale w której mnogość barwnych ilustracji pozwala na lepszy odbiór jej przez najmłodszych czytelników.

 

Historia zaczyna się w Londynie na stacji kolejowej. Państwo Brown spotykają tam nieopodal Biura Rzeczy Znalezionych niewielkiego, uroczego niedźwiadka w kapeluszu. Jak potoczy się dalej ta historia? Co lubią jeść małe niedźwiadki? Skąd peruwiański niedźwiedź wziął się na stacji kolejowej oraz jakie jest pochodzenie jego imienia? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w książeczce "Paddington. Historia pewnego niedźwiadka z Peru". Michael Bond, przygotowując tę książkę do druku, starał się zachować w niej wszystkie zalety wcześniejszych swych publikacji. Historia Paddingtona opowiedziana jest więc i tu z ogromną dozą poczucia humoru. Autor skupia się przede wszystkim na żartach sytuacyjnych, humoru opartego na grze słów jest tu – z racji skromnej objętości – zdecydowanie mniej.

 

Michael Bond usiłuje opisać świat ludzi widziany oczami poznającego go dopiero małego niedźwiedzia. Świat ten jest więc zaskakujący, pełen niespodzianek, stąd też Paddington nie zawsze potrafi poradzić sobie z sytuacjami, w jakich się znajduje. Nieco nieporadny niedźwiadek prostodusznie stara się rozwiązywać kolejne kłopoty, przez co czasami wpada w niezłą kabałę. W tej książeczce Bond jednak nie ma szans na to, by w pełni dać upust swojej wyobraźni i poczuciu humoru. Skupić się musi na prezentacji poszczególnych bohaterów – opowiedzeniu historii Paddingtona, nakreśleniu ogromnej życzliwości państwa Brown i – mimo pozornej zrzędliwości – dobrego serca ich gospodyni.

 

Trochę zbyt mało tu miejsca na słowo, jednak ten stan rzeczy jest przecież uzasadniony – dla najmłodszych czytelników o wiele większą rolę niż tekst odgrywać będą barwne ilustracje. Te zaś przygotowane zostały bardzo starannie. R. W. Alley stara się zachować styl oryginalnych ilustracji Peggy Fortnum i nadać im podobny wydźwięk. Trzeba jednak pamiętać, że w pierwszych książkach z cyklu ilustracje stanowią po prostu utrzymane w odcieniach szarości szkice, tu zaś, by lepiej dotrzeć do najmłodszych czytelników, Alley wzbogaca rysunki o kolory. Ilustracje są o wiele bardziej szczegółowe i stanowią jak gdyby narrację prowadzoną równolegle do tekstu. Stanowią więc one nie tylko doskonałe uzupełnienie tekstu, ale mogą stać się podstawą opowieści snutej przez dziecko czy przez rodzica, który nie chce czytać całej książki. Wiele z rysunków ma wydźwięk humorystyczny, niektóre zajmują kolejne strony i doskonale dopełniają całości.

 

„Paddington. Historia pewnego niedźwiadka z Peru” to krótka opowiastka, którą w ciągu jednego wieczoru przeczytać można małemu dziecku. To w gruncie rzeczy dość typowa publikacja dla dzieci – tyle, że dzięki sporej dawce humoru i nawiązaniu do bardzo popularnej serii może stać się wprowadzeniem, początkiem wspaniałej przygody dziecka z książkami Michaela Bonda.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów