Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Paddington i świąteczna niespodzianka

Michael Bond

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2009-11-12
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-240-1204-6
Liczba stron: 32
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa, Sławomir Krempa

Równolegle do tradycyjnych edycji książeczek o przygodach sympatycznego niedźwiadka z Peru, z których każda zawiera po kilka opowieści, ukazują się również wydania przygotowane z myślą o najmłodszych czytelnikach. Duży format, twarda oprawa, gruby, kredowy papier oraz barwne, duże ilustracje prawie na każdej stronie – wszystko to sprawia, że dzieci z wielką chęcią spędzą sporo czasu, poznając kolejne perypetie Paddingtona. Jedną z książeczek opublikowanych w serii dla najmłodszych, jest „Paddington i świąteczna niespodzianka”.

 

Paddington, jako członek rodziny Brownów, również angażuje się w przygotowania do Świąt. Przygotowuje również dla swoich opiekunów małą niespodziankę, postanawiając zabrać ich na wyprawę do sklepu Barkridges na spotkanie ze Świętym Mikołajem i przejażdżkę po Zimowej Krainie Cudów. Miś jest wymagającym klientem, a że zrezygnował z wielu podwieczorków, by móc sobie pozwolić na tę wycieczkę, jego oczekiwania będą wysokie. I – jak łatwo się domyślić – z tego powodu wyniknie wiele kłopotów.

 

Trzeba powiedzieć otwarcie: nie jest to najbardziej zabawna czy udana z historyjek o przygodach Paddingtona. Bardzo krótka i jednowątkowa opowieść nie wymaga zbyt wiele czasu. Lecz z drugiej strony książeczka ta idealnie wpisuje się w czas i atmosferę Bożego Narodzenia. Bardzo ciepła opowieść sprawi, że nasz bohater stanie się dzieciom jeszcze bliższy – również bowiem przygotowuje się do Świąt, również czeka na spotkanie ze Świętym Mikołajem, też cieszy się Bożym Narodzeniem.

 

Trudno byłoby wprawdzie wykorzystać książkę „Paddington i świąteczna niespodzianka” jako pretekst do poważniejszej rozmowy o istocie Świąt, raczej bowiem opowiada ona o komercyjnej ich stronie, ale w końcu mamy do czynienia z opowieścią dla najmłodszych czytelników. Z książką – umówmy się – której sukces również gwarantuje przedświąteczny szał zakupowy. Ale nie przesadzajmy z krytyką. Oprócz bowiem rzeczywiście nieco mniej udanej historii otrzymujemy książkę wydaną naprawdę pięknie.

 

Piękne, barwne rysunki, bardzo szczegółowo ukazują wydarzenia rozgrywające się w książce. Oddają też wspaniale emocje głównego bohatera. Są zabawne, miejscami nawet wywołują więcej śmiechu niż tekst Michaela Bonda. Mogą także rozwijać dziecięcą wyobraźnię i umiejętność opowiadania – aż proszą się bowiem o to, by dziecko opowiadało na ich podstawie własną wersję tej historii. Jeśli sięgamy po opowieści o przygodach misia Paddingtona, choć zdarzają się wśród nich pozycje słabsze, raczej się nie zawiedziemy.

 

Książki Michaela Bonda bowiem to zawsze klasa sama dla siebie, to opowieści ciepłe, zabawne, pozbawione przemocy czy dramatycznych wydarzeń – bardzo niedzisiejsze, a jednak nadal atrakcyjne dla współczesnych małych czytelników.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów