Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Pamięć na zawołanie

Tony Buzan

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Aha!
Data wydania: 2007-01-01
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788372291608
Liczba stron: 200
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

W dzisiejszym świecie coraz częściej brakuje ludziom czasu na przeładowywanie pamięci informacjami – drobiazgów do zarejestrowania jest mnóstwo. Jednocześnie triumfy święci kreatywne uczenie się – odejście od tradycyjnych metod wkuwania na rzecz rozmaitych mnemotechnik i podpowiedzi, które sprawiają, że nauka staje się łatwa i przyjemna. Jednak zanim taka się stanie, trzeba przekonać się do sensowności i skuteczności ćwiczeń i technik pamięciowych, by w ogóle chcieć podjąć wysiłki, prowadzące do wykorzystywania możliwości umysłu.

 

W dziedzinie kreatywnego uczenia się Tony Buzan jest specjalistą najwyższej klasy: to nazwisko, z którym zetknie się każdy, kto zainteresuje się oryginalnymi sposobami na zwiększenie „chłonności” umysłu. Ale tom „Pamięć na zawołanie” tego właśnie autora powinien być kierowany do odbiorców świadomych i orientujących się w zawiłościach szybkiej nauki – przypuszczam, że nowicjuszy ów tom zniechęci, a może i zirytuje. Co uderza w tej publikacji to ogromna liczba ćwiczeń, po każdym rozdziale pojawia się mnóstwo żmudnych przecież zadań dla odbiorców – wszystko to testy na zapamiętywanie: twarzy, nazwisk, numerów telefonów, kart, przypadkowych ciągów liczb. Nie da się książki „Pamięć na zawołanie zwyczajnie przekartkować, żeby zapoznać się z „szybkimi” technikami, potrzeba więc do lektury czasu, cierpliwości i determinacji.

 

Tony Buzan zmusza czytelników do podążania za nim – w przeciwnym razie nie ma szans na robienie postępów. Trudno też wybiórczo przyswajać różne metody – taka postawa grozi niezrozumieniem trudniejszych mechanizmów. Z czasem, gdy Buzan dochodzi do technik zakładkowych, rodzi się sprzeciw: autor obiecuje bowiem sukces pod warunkiem, że… zapamięta się całe tabele liczb. Prawdopodobnie nawet mechaniczne zapamiętanie tego schematu wpłynęłoby pozytywnie na pamięć, nieprzywykłą do tego typu wyzwań – lecz Buzan przekonuje, że jego metoda ma sens.

 

Opis tej metody wydaje się bardzo skomplikowany – dlatego pisałam, że to książka dla cierpliwych – jeśli ktoś jednak bardzo chce poprawić działanie swojej pamięci, może propozycję Buzana wypróbować. Reguły marketingu nakazują, by znaleźć jak najwięcej grup odbiorców, do których produkt (książka) ma być kierowany. I Tony Buzan to właśnie czyni, wskazując różne obszary zawodów, w których dobra pamięć się przydaje – nie tylko aktorzy czy nauczyciele (i oczywiście uczniowie) potrzebują wytrenowanej pamięci, nawet ktoś, kto chciałby stać się duszą towarzystwa przez opowiadanie dowcipów, powinien korzystać z tego typu metod. Jasne, że upraszcza tu Buzan rzeczywistość – ale czyni to dość przekonująco.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów