Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Pamiętniki. Wojna i rewolucja. Kontrrewolucja. Bolszewicki przewrót. Warszawski epilog

Karol Wędziagolski

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2007
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-24-40036-2
Liczba stron: 476
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Aleksander Tabor

Pamiętniki to specyficzna forma literacka, nie wystarczy bowiem w ich przypadku sprawny warsztat pisarski autora; osobowość i ciekawe życie twórcy to równie istotny element. W przypadku Karola Wędziagolskiego warunek ów został spełniony, rekomendacją niech będzie chociażby opinia Józefa Mackiewicza, który o „Pamiętnikach” zdanie miał jak najlepsze. Na stosunkach polsko-rosyjskich historia odcisnęła ogromne piętno, najpierw zabory, a potem czasy Związku Radzieckiego wytworzyły pewną barierę między słowiańskimi sąsiadami. Historię Rosji oceniamy więc w pewnym stopniu jako historię wroga, państwa, którego działania wymierzone są zawsze przeciwko Polsce. Tym bardziej warto spojrzeć na jeden z ważniejszych momentów rosyjskiej historii, czasy upadku monarchii i narodzin komunizmu z nietypowego punktu widzenia.

 

Opowieść o rewolucji snuje nam bowiem uwikłany w nią bezpośrednio Polak – Karol Wędziagolski. Jego wspomnienia rozpoczynają się w momencie przełomowym, w chwili wybuchu I wojny światowej. Od razu robi się ciekawie, Wędziagolski trafia bowiem jako oficer rosyjskiej armii na teren Polski. Kraj przodków, jego stolicę ogląda on bezpośrednio po raz pierwszy, a okoliczności tego są trzeba przyznać nietypowe. Autor „Pamiętników” poznaje więc swoją ojczyznę, jej mieszkańców, swoich jakby nie było rodaków. W czasie pobytu na polskich ziemiach daje się zauważyć jego niebywałe szczęście, które pozwoli mu uniknąć wszelkich, najgorszych wydawałoby się niebezpieczeństw.

 

Dwukrotnie na kartach książki pojawia się trup na którego miejscu miał się znaleźć nasz bohater, za każdym razem ofiarą bandyckiej napaści pada jednak ktoś inny. A potem stary świat upada, ginie carska rodzina, a jej zagłada poprzedzona jest śmiercią Rasputina, który podobno taki właśnie bieg wypadków przewidział. Wędziagolski trafia w wir najpierw rewolucji, a potem i kontrrewolucji, dostaje się do więzienia, kilkukrotnie ociera się o śmierć (podążającemu bowiem w tajemnicy zdemaskowanie grozi ogromnym niebezpieczeństwem). Wokół Wędziagolskiego dzieje się historia, „Czerwoni” ścierają się z „Białymi”, a bolszewicy z mienszewikami. W najdokładniejszym zbliżeniu widzimy korzenie współczesnej Rosji, opisane tu wydarzenia wpłynęły na dwudziestowieczną historię nie tylko jej, ale i całego świata. Związek Radziecki, który właśnie wtedy się rodził przez kilkadziesiąt lat stanowił przecież światowe mocarstwo. Autor „Pamiętników” dociera nawet do Paryża, by ostatecznie trafić znów do wolnej Polski, choć tak najbardziej ciągnie go do rodzinnego Jaworowa. W zastępie poznanych przez niego osób pojawiają się: Borys Sawinkow, Lew Trocki, Anton Denikin, Aleksander Kiereński, a potem i Józef Piłsudski oraz Roman Dmowski. W życiu Wędziagolskiego, które przypadło na przełomowe chwile w dziejach pasjonujących momentów z pewnością nie brakuje!

 

„Pamiętniki” w 1972 otrzymały nagrodę Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, w 1974 zaś nagrodę Fundacji imienia Kościelskich. Niech te wyróżnienia posłużą za zachętę do lektury owego dzieła. Czasy o których wspomina Wędziagolski przywoływane i analizowane są często, wyjątkowość jego książki polega jednak na tym, że akcent położony jest tutaj wyraźnie na tematykę rosyjską. A fakt że całość opowiedziana jest z polską „domieszką” czyni „Pamiętniki” jeszcze ciekawszymi…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Pietrosjan plusminus Linia koment
Przeczytane:2007-09-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Czyta się te wspomnienia jak doskonałą powieść historyczno-sensacyjną! Życie jest ciekawsze od fikcji, tamte czasy były wyjątkowo ciekawe, a Karol Wędziagolski był typem pozytywnego awanturnika! Był typem Polaka, jaki chyba już prawie zaginął - łączył szlacheckie poczucie godności z odwagą i fantazją rosyjskiego oficera. Szczególnie wartościowe są jego świadectwa z Rosji z lat 1914-1917 i lat wojny domowej, a zwłaszcza roku 1917, kiedy doszło do Rewolucji Lutowej i do bolszewickiego przewrotu, a także z historii pojmania i zamordowania przez bolszewików Sawinkowa. Te ostatnie wnosi dużo nowego do historii zdobycia i władzy w Rosji przez Lenina i bolszewików. Dla wszystkich miłośników zapierających dech przygód i, rzecz oczywista, dla miłośników historii!
nasturia plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach:
http://ksiazkapolapkach.blox.pl/2013/04/Milosc-szkielet-i-spaghetti-Odrobina-falszerstwa.html
Eli1605 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Vanillivi Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ania19880 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów