Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Pampiludki i tajemnice wiary

Asia Olejarczyk

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Dreams
Data wydania: 2016-01-22
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-93094-18-9
Liczba stron: 64
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Wydaje się, że o Bogu i wierze mówić jest łatwo. Jednak gdy dziecko zada nam szereg pozornie prostych pytań o odpowiedź jest bardzo trudno. Jak bowiem wytłumaczyć najmłodszym, czym jest wolna wola? Albo dlaczego powinniśmy nieść Bogu Chwałę? Z pomocą może przyjść wtedy książka Asi Olejarczyk Pampiludki i tajemnice wiary, która w jasny, ale też bardzo oryginalny sposób przybliża najmłodszym historie o wierze.

 

Pampiludki to mieszkańcy Pampilii. Właściwie tylko tyle się o nich z treści książki dowiadujemy. Zdecydowanie więcej o ich wyglądzie powiedzą czytelnikowi ilustracje Agnieszki Filipowskiej, na których bohaterowie do złudzenia przypominają dzieci – są tylko podobno dużo od nich mniejsi. Na kartach opowieści Asi Olejarczyk bliżej poznajemy dwa Pampiludki – Gideona i Alimemka. Pampiludki przyjaźnią się ze sobą, dużo rozmawiają, spędzają wspólnie czas i bardzo sobie pomagają. Jednak wszystko co robią – czy to świadomie, czy też nie – obraca się w kręgach wiary. Wszak całe nasze – jak i małych bohaterów – życie jest darem od Boga, zatem wszystko, co robimy, czynimy dzięki Niemu i dla Niego.

 

Rozdziałem, który szczególnie zapadnie czytelnikowi w pamięć, będzie z pewnością Gloria - autorka przybliża w nim pojęcie niesienia Bogu Chwały. Choć jest to najkrótsza ze wszystkich opublikowanych w książce opowieści, pozostaje tak pełna treści i tak błyskotliwie jest skonstruowana, że z chęcią będzie się do niej wracało. Mali czytelnicy dowiedzą się, czym jest Boża Chwała, a dorośli – czytając "między wierszami" – wezmą sobie do serca ważne prawdy, jakie przekazuje odbiorcom autorka.

 

Wiara w książce Asi Olejarczyk traktowana jest jako coś oczywistego, coś z czego powinniśmy być dumni, coś co przynosi nam każdego dnia radość, ukojenie i pomoc w trudnych chwilach. Pampiludki – niczym małe, dopiero odkrywające świat dzieci – wielu spraw (w tym kwestii wiary) nie rozumieją. Często poszukują rad u innych Pampiludków bądź tłumaczą je sobie nawzajem na prostych przykładach. Mali odbiorcy – czytając samodzielnie bądź z rodzicami – znajdą w książce wiele odpowiedzi, a niezrozumiałe dotąd zagadnienia staną się dla nich jasne.

 

Książka napisana jest prostym i bardzo przystępnym językiem. Ponieważ znajdujemy się w wymyślonej krainie – Pampilii – wiele słów i nazw również jest wymyślonych. Jest więc wioska „Wolna Wola”, góry „Ho-ho” czy jezioro „Chlup”. Pampiludki wołają do swoich zwierzaków „myny-myny” (zamiast np. „kici-kici”) i uwielbiają jeść pychopapkę. Wzbogaca to lekturę i sprawia, że czytelnicy mogą naprawdę poczuć atmosferę tego niesamowitego miejsca. Pampilia jawi się czytelnikowi jako przyjemna, pełna ciepła i serdeczności kraina. Dobro innych liczy się tu bardziej niż własna wygoda, a bezinteresowna pomoc to coś zupełnie normalnego i często spotykanego.

 

Pampiludki i tajemnice wiary to książka, która oprócz tego, że w jasny i przystępny sposób objaśnia wiele zagadnień związanych z wiarą, to dodatkowo daje także dobre i godne naśladowania wzorce zachowania i postępowania. Sprawnie skonstruowana i wciągająca opowieść nie narzuca w żadnym razie czytelnikowi jednej słusznej drogi. Pokazuje, że każdy ma wolną wolę, a umiejętne korzystanie z niej sprawi, że zarówno my, jak i najbliższe nam osoby będą szczęśliwe.

 

Książka opatrzona została pięknymi, dużymi i kolorowymi rysunkami, ilustrującymi treści kolejnych opowiadań. Rysunki ułatwią małym odbiorcom wyobrażenie sobie bohaterów czy przygód, jakie przeżywają. Przyjemność sprawi czytelnikowi także wertowanie książki i podziwianie ilustracji, które stanowią znakomite dopełnienie treści opowiadań.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
madak Linia koment
Przeczytane:2016-02-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Książki dla dzieci,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bachacz Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
MarjolkaR Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
zebon75 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów