Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Pan Przypadek i trzynastka

Jacek Getner

Ocena ( 8 osób )
5.0
Wydawnictwo: Poligraf
Data wydania: 2013-03-07
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7856-091-3
Liczba stron: 202
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Edyta Staniec

Detektyw przez przypadek

 

Kryminał bez trupów? Bez choćby jednych zwłok, znalezionych gdzieś w krzakach, w mieszkaniu, wodzie czy w gdziekolwiek innym miejscu? To może chociaż jakiś napad na bezbronnego, nie przeczuwającego niczego frajera? Też nie? Może w takim razie chociaż pobicie, gwałt, porwanie? Nic z tych rzeczy. Niejeden miłośnik kryminałów może poczuje rozczarowanie na wieść o tym, że w książce Jacka Getnera Pan Przypadek i trzynastka próżno szukać przestępstw ciężkiego kalibru. Bo przecież - jak to możliwe? Co to za frajda: czytać o lekkich przestępstwach czy wykroczeniach? Już odpowiadam: niebywała! Warto sięgnąć po książkę Jacka Getnera i zatopić się w lekturze lekkiej, inteligentnej, przyjemnej i dowcipnej. Zupełnie inaczej skonstruowanej niż poprzednia książka autora - Dajcie mi jednego z was. Choć to pozycja lżejszego kalibru, okazuje się jednak równie emocjonująca.

 

Pan Przypadek i trzynastka to historia detektywa z przypadku. Jacek Przypadek (nie mylić z serialowym Jackiem Przypadkiem – szefem kuchni z Lokatorów), to młody mężczyzna, kochający życie i korzystający z jego uroków. Najlepiej, jeśli uroki te czerpać może ze znajomości z uroczymi kobietami. Mógłby zapewne za T-raperami znad Wisły powiedzieć o sobie: Taki ze mnie Maxi Kaz, ale tylko jeden raz. Ma więc powodzenie u płci przeciwnej, lipną narzeczoną (dla dobra matki, opłakującej klapę wydawniczą swojego tomiku poezji), przyjaciela – najprawdziwszego Młodego Boga Seksu (niestety, jest on jedynym wyznawcą swego kultu) i próbującą usidlić go dziennikarkę śledczą na karku. Ma też starszą sąsiadkę, za której przyczyną Przypadek - przez przypadek - zostaje detektywem. A wszystko za sprawą kradzieży cennych obrazów rzeczonej damy, którą to sprawę próbował będzie rozwikłać detektyw-amator. Tak rozpoczyna się przygoda pana Przypadka z detektywistyką i pierwsze z trzech opowiadań zamieszczonych w książce. Dla czytelnika zaś rozpoczyna się przygoda z książką pełną śmiechu, dowcipnych dialogów i humoru sytuacyjnego, napisaną bardzo lekkim językiem. Uroku dodają jej bohaterowie barwni i zabawni, nadający książce wyrazistości. To cała rzesza ekscentryków i dziwaków, z komisarzem Łosiem na czele, stworzona z sympatią i przymrużeniem oka. Tworzą one atmosferę pół-żartem, pół-serio.

 

Lekkość pióra autora sprawia, że książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością, a zagadki detektywistyczne pana Przypadka rozwiązuje się ze szczerym zainteresowaniem. Trzy opowiadania i trzy różne historie dają czytelnikowi okazję do popisania się dedukcją. Różnorodne opowiadania łączy wspólny mianownik. Przypadek i trzynastka. Pechowa dla przestępców, szczęśliwa dla czytelników. Jest dużo śmiechu, trochę kombinowania przy niezbyt skomplikowanych sprawach kryminalnych i mnóstwo dobrej zabawy. A ponadto - wspomnienie kryminałów klasyków gatunku. Bo nawet tytuły poszczególnych opowiadań nawiązują do dzieł mistrzów. Do jakich klasyków nawiązuje Getner? Jakie wyzwania czekają na detektywa z przypadku? Warto się o tym przekonać podczas lektury tej książki. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ejotek plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Poznałam dwanaście spraw (jest to recenzja 4 tomów), które rozwiązywał Jacek Przypadek i cóż mogę napisać. Starałam się dotrzymywać mu kroku... No może nie podczas biegania po mieście w ramach treningu, ale umysłowo. Wraz z nim główkowałam i czuję się jak po lekturze kryminałów Agathy Christie (to komplement dla autora), bowiem rozwiązania poszczególnych zagadek, tajemnic czy spraw zwykle wywoływały u mnie zaskoczenie, niedowierzanie i pacnięcie w czoło, bo nijak nie mogłam uprzedzić faktów. Jeśli nawet udało mi się dobrze obstawić winnego to już motywy czy pobudki nim kierujące były dla mnie zbyt trudne do odgadnięcia. Wielki szacun!

Postacie są dobrze nakreślone, każdy ma inny, choć niezwykle ciekawy charakter. Autor udowodnił tym samym dobrą znajomość różnych warstw społecznych i grup zawodowych. Poprzez młodego detektywa pokazał, że w każdym problemie powinniśmy szukać drugiego dna i analizując to co znajdziemy, odkryjemy prawdę lub rozwiążemy zagadkę. Należy przy tym uważać, by jak Jacek, nie wpaść po uszy w kłopoty, bo przecież każdy może mieć w rodzinie czy wśród znajomych kogoś wysoko postawionego. A wtedy każdy nasz krok będzie uważnie śledzony, skrzywdzeni ludzie mogą pragnąć zemsty i zawsze znajdzie się ktoś, kto powoli będzie dążył do ataku na cel. Kto to będzie w naszej opowieści?

Jacek Getner pisze w bardzo przystępny sposób - luźny język nie skrępowany żadnymi normami czy wytycznymi. Używa słów potocznych jak "duperele", "zagaił", "pierdoła" czy "paplanie", ale również trudniejszych, których nie spotykamy codziennie "konstatacja" lub "cecha immamentna". Książki zostały napisane z ironią i humorem, jak do zwykłego człowieka, jak Ty czy ja. Czyta się je przyjemnie, ale czy szybko? Dla mnie nie były to zbyt szybkie lektury, ponieważ zbyt wnikliwie wczytywałam się w treść, zapamiętując szczegóły. Chciałam być panią detektyw i móc rozwiązywać zagadki a tylko dzięki tak uważnej lekturze mogłam się zmierzyć z myślą autora.

Przypadkowe przygody są mocno realistyczne, bowiem mogą się zdarzyć każdego dnia w naszym kraju. Dotyczą kradzieży pomysłów czy dzieł sztuki, narkotyków, zatrudniania na czarno, lewych rachunków, seksu z nieletnimi, homoseksualizmu, bezdomności, przepychanek ekologów, morderstw czy porwań. Nic nadzwyczajnego, prawda? Autor nie zapomniał też o uczuciach: miłości, przyjaźni, zazdrości, ale i pojawia się wątek zdrady, rozwodu czy nieszczęśliwego ulokowania uczuć.

Recenzja całościowa 4 tomów: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2015/11/jacek-getner-pan-przypadek-i-hurtowo-o.html
bambi12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-11, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

"Pan Przypadek i trzynastka" to pierwsza książka, która ukazuje przygody Jacka Przypadka detektywa-amatora. Nasz główny bohater to niespełna trzydziestoletni mężczyzna, bez jakichkolwiek planów, bez konkretnego zawodu (utrzymuje się z wynajmu mieszkań) próbujący ciągle realizować swoje marzenia (przygotowuje się do startu w maratonie) - krótko mówiąc to lekkoduch. W tym tomie prześladować go będzie w trakcie śledztw cyfra 13. Pierwsza sprawa dotyczyć będzie kradzieży cennych obrazów z mieszkania sąsiadki spod numeru 13. Później nasz bohater podejmie dochodzenie w sprawie zaginionego "skarbu" w starym domu spod numeru 13. Ostatnia sprawa będzie tyczyć się złamania praw autorskich co do sztuki zatytułowanej "Trzynaste krzesło". Czy detektywowi-amatorowi uda się rozwiązać wszystkie zagadki? O tym dowiesz się czytając tą książkę...
Jacek Przypadek nigdy wcześniej nie prowadził dochodzeń i nie zdawał sobie sprawy, że posiada nieprzeciętny dar rozwiązywania zagmatwanych zagadek. Nasz bohater bardzo szybko rozwiązuje sprawy dzięki swej bystrości, spostrzegawczości, sprytowi i niebywałej intuicji. Może wreszcie zyska w oczach swego ojca, który nie był do tej pory zadowolony z jego postawy wobec życia. Jacek okazuje się być w tropieniu przestępców nawet lepszy od nieudolnego podkomisarza Łosia, bardzo niezadowolonego z sukcesów detektywa-amatora, ponieważ staje się to przeszkodą w bardzo oczekiwanym przez niego awansie.
Oprócz Jacka poznajemy również w tych opowiadaniach wielu barwnych bohaterów drugoplanowych. Poczynając od Błażeja "Młodego Boga Seksu", najlepszego przyjaciel Jacka, prawnika, o naturze narcystycznej, poprzez Marzenę "fikcyjną" narzeczoną głównego bohatera, zaciekłego, nieporadnego, mało rozgarniętego i niezbyt inteligentnego podkomisarza Łosia, kończąc na sąsiadce Irminie Bamber.
Fabuła intryguje od samego początku. Dialogi bawią. Autor zaoszczędził nam nieciekawych opisów. Akcja nabiera coraz szybszego tempa. Natkniemy się tu również na zagadki, tajemnice i intrygi. Momentami przeszyje nas dreszcz emocji a na końcu zaskoczy nieoczekiwane zakończenie. Książka napisana z pomysłem. Wciągająca lektura. Pisarz użył prostego, przystępnego słownictwa. Im bardziej zagłębiamy się w przytaczane historie tym robi się zabawniej. Idealne antidotum na smutne chwile.
Utwór przypomina mi nieco swoim klimatem powieści Conana Doyle'a, dlatego książkę polecam fanom powieści detektywistycznych w starym stylu.

Jacek Getner (rocznik 1973) polski pisarz, scenarzysta, dramaturg, autor scenariuszy do seriali: "Daleko od noszy", "Ale się kręci", "Malanowski & Partnerzy" i dialogów do gier komputerowych (Wiedźmin 2), librett musicalowych i wierszy. Laureat wielu konkursów pisarskich. Do tej pory wydał następujące powieści: "Trzynasty Minister", "Dajcie mi jednego z was", "Pan Przypadek i trzynastka" oraz "Pan Przypadek i celebryci". Jest autorem również zbiorów opowiadań: "Brzydka miłość" i "Sextelefon". Obecnie pisze dialogi do serialu "Klan".

Anytsuj plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Głównym, tytułowym bohaterem jest Jacek Przypadek- około trzydziestoletni kawaler utrzymujący się z wynajmowania kilku mieszkań w Warszawie, od czasu do czasu wspomagany finansowo przez ojca- adwokata. Jacek- nonkonformista, czasem bezczelny, acz bez wątpienia niezwykle sympatyczny i inteligentny człowiek, znany wśród bliskich ze swej spostrzegawczości, przez splot wyjątkowych zdarzeń zostaje domorosłym detektywem. Do rozwiązania ma trzy sprawy: kradzieży obrazów, ukrytego skarbu i kradzieży sztuki teatralnej. Jak sobie z nimi poradzi uwielbiany przez płeć piękną Jacek? Przekonajcie się sami.

Muszę zacząć od tego, że Getner jest złym pisarzem. Nie, zły to niewłaściwe określenie, jest raczej fatalny- przez jego styl, nieszablonowy, przypominający nieco stare, dobre powieści kryminalne, jego książka jest tak wciągająca, że nie mogłam się powstrzymać, żeby nie przeczytać "jeszcze tylko kilku stron" rano i przez to omal nie spóźniłam się do pracy! Dawno mi się to nie zdarzyło. Podobnie jak to, żeby książkę przeczytać w ciągu jednej doby. Ale intrygi uknute w książce "Pan Przypadek i trzynastka" są tak ciekawe i frapujące, że nie pozwalają oderwać się od lektury. Dodatkowym atutem jest język, jakim posługuje się autor- Getner ma niezwykle lekkie i przyjemne pióro. Autor używa zwrotów wręcz potocznych, nie sili się na poważny, oficjalny ton- i bardzo dobrze. Dzięki temu powieść jest lekka, sympatyczna i niezwykle zabawna. Czytając tę powieść miałam wrażenie, że słucham opowieści snutej mi przez dobrego znajomego przy kawie.

Książka podzielona jest na trzy części, z których każda stanowi odrębną zagadkę. Rozdziały łączą się jednak, poprzez kontynuację wątku o prywatnym życiu głównego bohatera oraz jego bliskich. To ciekawe rozwiązanie- każde z opowiadań jest krótkie, ale za to niezwykle wciągające. Zarówno wątek kryminalny jak i obyczajowy są świetnie przemyślane, zbudowane tak, aby dozować Czytelnikowi informacje w sposób, który podsyca tylko ciekawość. Rozwiązanie zagadek zostawia sobie autor zawsze na ostatnie strony, dzięki czemu napięcie czuć do ostatnich zdań, mimo, że Czytelnik może domyśleć się prawdy zwykle nieco szybciej niż zostaje ona ujawniona przez Przypadka. Taki stopień przewidywalności nie jest jednak wadą, wręcz przeciwnie- ja w napięciu doczytywałam opowiadania do końca, by przekonać się, czy mam rację.

Nie mogę nie wspomnieć o bohaterach- każdy z nich ma wyraźnie nakreśloną sylwetkę, więc żadnej postaci nie sposób pomylić z inną. Każda ma jasno określony zbiór cech charakterystycznych, które w niektórych przypadkach są nieco irytujące (Błażej vel Młody Bóg Seksu), choć w większości bohaterowie wzbudzają ogromną sympatię (Jacek, Marzena) lub rozbawienie (podkomisarz  Łoś i Pani Łosiowa).

Perypetie domorosłego detektywa polecam wszystkim, którzy szukają w książkach przygód, zagadek, nieszablonowego humoru i bohaterów z krwi i kości. Ja już czekam na kolejną porcję przygód Jacka Przypadka i jego przyjaciół!
Sardegna plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Bardzo podobała mi się pierwsza część zapowiadanej serii. Jeżeli kolejne będą utrzymane w podobnym klimacie, a pomysły na zagadki kryminalne Autorowi się nie skończą, seria będzie fajną propozycją dla czytelników zaczytanych owego czasu w Panu Samochodziku, lubiących podążać za tokiem myślenia sympatycznego detektywa.
http://ksiazki-sardegny.blogspot.com/2013/05/pan-przypadek-i-trzynastka-jacek-getner.html
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sil Linia koment
Przeczytane:2013-06-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Posiadam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
candylove27 Linia koment
Przeczytane:2013-07-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,Mam,
zuzankawes Linia koment
Przeczytane:2013-06-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,Mam,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
monotema Linia koment
Przeczytane:2013-05-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Pan Przypadek i trzynastka Lacrima
Anna Maria Pomianowska
Okładka - Pan Przypadek i trzynastka Pomarańcza Życia
Camilyan Margaret
Okładka - Pan Przypadek i trzynastka Chińskie ABC
Redakcja: Weid Lin
Okładka - Pan Przypadek i trzynastka Wspomnienia pędzlem ozdobione
Gianolio Teresa
Okładka - Pan Przypadek i trzynastka Gdzie muzyka gra
Barbara Wrzesińska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów