Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Panna i chłopak z vis-a-vis

Weatherley Anna-Louise

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2010
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-61635-33-8
Liczba stron: 306
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Znacie bajkę o Kopciuszku? Tam biedna dziewczyna za sprawą dobrej wróżki zostaje obsypana darami, kuchenne łachy zamienia na balowe suknie, na nogach ma szklane pantofelki, a zamiast przebierać groch z popiołu, tańczy na przyjęciu z przystojnym księciem. Ta historia kończy się happy endem, niestety w życiu bardzo często los potrafi płatać okrutne figle.

O zmienności, niestałości i ułudzie bogactwa boleśnie przekonuje się Grace Foster-Bryce, nastoletnia bohaterka urokliwej opowieści „Panna i chłopak z vis – à – vis”. Autorka, Anna-Louise Weatherley, stworzyła błyskotliwą książkę, która uczy nas, co tak naprawdę powinno się w życiu liczyć i pokazuje wartości, którymi można się kierować.

Ojciec Grace, znany handlarz antykami i dziełami sztuki, zostaje aresztowany za sprzedawanie falsyfikatów i wędruje do wiezienia, a wraz z jego zamknięciem rozpływa się olbrzymi majątek, jaki zgromadził. I tak rozległą willę zwaną Błyskotką w Oxshott Village, w malowniczym osiedlu w sielskim hrabstwie Surrey, ukochanego konia Piccalilli i służbę, panna Foster-Bryce zmuszona jest zamienić na ponurą klitkę w Londynie. Nierealna staje się też szkoła dla dziewcząt Oakwood College z czesnym w wysokości pięciu tysięcy funtów za semestr. Jedyną dostępną alternatywą jest zespół szkół publicznych Kinsmead.

W nowym środowisku Grace nie czuje się najlepiej, jej erudycja, zamiłowanie do literatury i elegancja nie zostają zaakceptowane, a najbardziej zaciętym wrogiem jest niejaka Janice Brady. Tylko w osobie jednej z koleżanek, Jessicy, nasza bohaterka znajduje pocieszenie, a nawet (choć z trudem i powoli) między dziewczynami rodzi się przyjaźń. Odtąd tylko Jessica może wysłuchiwać zwierzeń Grace dotyczących rodzącej się miłości do JJ, blokersa i ulicznego grafficiarza. Matka Grace bowiem stanowczo sprzeciwia się kontaktom córki z pospólstwem, a Jay Jones z racji swojego zamieszkania w Hamlet Tower i braku wykształcenia, znajduje się na szczycie listy osób i rzeczy zakazanych.
Czy zatem miłość osób z dwóch odrębnych światów ma sens? Czy Grace jest gotowa na poświęcenie dotychczasowego życia, wygód, planów i marzeń dla egzystencji w blokowisku, nawet u boku ukochanego? Czy JJ jest gotowy na walkę o lepszą przyszłość i skorzystanie z szansy, jaką otwiera przed nim los? O tym, jak potoczy się życie Grace i Jay'a najlepiej przekonać się samemu podczas lektury powiastki Anny-Louise Weatherley.
„Panna i chłopak z vis – à – vis” to delikatna, romantyczna lektura, jaką każda nastolatka (i nie tylko) powinna mieć w swojej biblioteczce. Oprócz problemów uczuciowych, bohaterowie będą musieli zmierzyć się z problemami aklimatyzacji w nowym otoczeniu, akceptacji i odrzucenia, poznać wartość i siłę pieniądza, przekonać się, że choć podział klasowy jest barierą sztuczną, to jednak trudną do pokonania. Piękna i mądra książka Anny-Louise Weatherley pokazuje, że od nowej pary jeansów cenniejszy jest przyjacielski uścisk, szczera rozmowa i miłość - uczucie, które zawsze powinno gościć w naszych sercach.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
natalia10433 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Różnica między Grace a Jay'em jest bardzo różna, ale mimo to zakochują się w sobie. Piękna historia, gorąco polecam!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów