Recenzja książki: Panna Wina

Recenzuje: Justyna Gul

Nick name

Słyszałaś kiedyś o romansach z biczykiem? O seriach słodkich książeczek dla sadomasochistów z cukierkową okładką w stylu harlequina? A może nawet czytałaś taką historię, ekscytowałaś się nią bądź z pogardą odłożyłaś? Nie odpowiadaj - niech to będzie twoją słodką tajemnicą podszytą sporą dozą pikanterii.
„Panna Wina” subtelna i delikatna z pewnością nie jest. Ta ocierająca się o wulgarność i perwersję historia Witolda Horwatha to w istocie rozważania na temat winy i kary. Książka zachwyci lubiących mocne, wyraziste teksty i - śmiem twierdzić - że z chęcią sięgną po nią również mężczyźni. Tytułowa „Panna Wina” to nick znudzonej, sfrustrowanej kobiety, tymczasowej mieszkanki Szwajcarii, która poznanemu na czacie pisarzowi zwierza się ze swojego drugiego życia. W conocnych odcinkach członkini internetowej społeczności opowiada nieznaną dotąd historię Laury Margarity Santiliana, inteligentnej, choć spragnionej miłości femme fatale.
Przyszła ona na świat w Granda del Mar i wychowała na jego zachodnich przedmieściach, czyli Podzamczu, w slumsach. Ich mieszkańców nazywano los reptiles (gady). Jej rodzina znacząco różniła się od społeczności ruszającej na alkoholowy lub kokainowy żer, a wobec Laury rodzice mieli dalekosiężne plany. Romans córki z Bibim Masseną z pewnością nie był częścią ich wizji, a tym bardziej oskarżenie jej o uczestnictwo w zbrojnej grupie. Miejscowa gazeta nazwała ich bandą czworga, a Laura pełniła rolę wabika na mężczyzn. Proces toczy się przed obliczem Pana Prawo, czyli Syriusa Aznara, surowego sędziego okręgu Santa Inez. Poglądy byłego kadeta na prawo i sprawiedliwość ukształtowały się już w dzieciństwie. W San Pedro del Kańon, gdzie mieszkał, do najbliższej instytucji reprezentującej prawo Republiki, czyli Komisariatu Policji w Ciudad del Toro, było ponad 40 kilometrów. Oznacza to, że w rzeczywistości jedynym funkcjonującym prawem było prawo doraźne, stanowione i egzekwowane przez wioskowe starszyzny bądź całe wioski. Sędzia ten model postępowania próbuje wciąż stosować, czego wyrazem jest kara chłosty i areszt domowy dla Laury.

Wydawałoby się, że ta okrutna, choć biorąc pod uwagę okoliczności - perwersyjna - kara rozbudzi w dziewczynie gniew i nienawiść. Tyle tylko, że ta przyrównywania przez Syriusa do Carycy Katarzyny femme fatale zaczyna odczuwać wyrzuty sumienia i żal za grzechy, a nawet… zakochuje się w statecznym i prawym mężczyźnie.

Witold Horwath igra z czytelnikiem „Panny Wina” z właściwym sobie stylem i brawurą, wciągając nas coraz głębiej w fascynującą opowieść rodem z nibylandii. Akcja rozgrywa się bowiem gdzieś w Ameryce Środkowej, a najważniejsze w książce jest nie tło, lecz znakomicie skonstruowane postacie: wyraziste i pełne pasji. Dla tych, którym Horwath nie jest obcy, powieść zapewni znakomitą rozrywkę podszytą sporą dozą smutnej rzeczywistości. Czytelnicy, dla których „Panna Wina” będzie pierwszym spotkaniem z autorem, muszą przyzwyczaić się do dosadnych stwierdzeń i niewybrednego języka, a wówczas nie będą chcieli już odłożyć książki. Uwiedzie ich baśniowa historia o miłości, pożądaniu i winie. Może też i o marzeniach, które snujemy podobnie jak znudzona życiem internatutka?

Kup książkę Panna Wina

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Panna Wina
Książka
Panna Wina
Witold Horwath
Inne książki autora
Ptakon
Witold Horwath0
Okładka ksiązki - Ptakon

Młody prokurator odkrywa nagle mroczną tajemnicę przeszłości swojej żony. To pierwszy, jakże dramatyczny, punkt zwrotny powieści. A potem, jak w słynnej...

Seans
Witold Horwath0
Okładka ksiązki - Seans

Intrygująca lektura, techniką narracji przypominająca Alberta Camusa. Ta zabarwiona autobiograficznie historia ma cechy egzystencjalistycznej szkoły uczuć...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy