Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Panna z mokrą głową. Audiobook

Kornel Makuszyński

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: AudioBook
Data wydania: 2009-11-05
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-60313-28-2
Liczba stron: 6
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: DB

"Panna z mokrą głową" to jedna z wielu powieści Kornela Makuszyńskiego, który największe uznanie i miejsce w historii literatury zdobył dzięki swym książkom skierowanym do dzieci i młodzieży. Pokolenia polskich maluchów śledziły poczynania „Koziołka Matołka”, odkrywały tajemniczy świat „Bardzo dziwnych bajek” oraz uczestniczyły w „Awanturach i wybrykach małej małpki Fiki Miki”. Dzieci starsze sięgały po inne teksty, w piękny sposób trafiające do ich wyobraźni i uczuć. Chłopcy odnajdywali siebie w „Szatanie z siódmej klasy”, „Przyjacielu wesołego diabła", natomiast dziewczęta wzruszały przy czytaniu „Awantury o Basię” brały udział w „Szaleństwach panny Ewy" czy utożsamiały się z „Panną z mokrą głową”. Tytułowa bohaterka tej właśnie książki, Irenka Borowska, to trzynastolatka, która wiedzie radosny i beztroski żywot, ugania się po okolicy z wiernym czworonożnym przyjacielem, psem Drabem. Wszędzie jej pełno, jest ciekawa wszystkiego, chce wiedzieć, co dzieje się w rodzinnym dworku i obejściu. To dziewczynka, która przyszła na świat w małym dworku i już jako dziecko dała rodzicom się we znaki – wciąż krzyczała, była psotnicą i indywidualistką. Nie przypomina słodkiej i delikatnej panienki z dworku. Ta szalona dziewczyna jeździ konno, ma nogi w sińcach, wspina się na drzewa i płata figle, jakich nie powstydziłby się największy urwis. Jednak była ulubienicą wszystkich, ponieważ potrafiła innych zarazić swoją radością życia. Irenka miała bardzo duży wpływ na innych. Kiedy rozpoczęła naukę z panem Podkówką, szybko udało się jej go przekonać, że lekcje będą ciekawsze w plenerze, gdzie wszystko, o czym mowa, można zobaczyć, dotknąć. Podobnie oddziaływała na ojca.


Młody odbiorca (słuchacz), może śledzić niezwykłe przygody dziewczynki i poznać jej wielką wrażliwość. Irenka to osoba bardzo samodzielna, odpowiedzialna, bohaterska. Uratowała dziecko z pożaru, wystraszyła złodzieja. Kiedy doszło do wypadku, w którym zginął jej ojciec i nastały trudne czasy dla rodziny, nie zawahała się, aby wyruszyć w drogę i ratować najbliższych. Spotykając ludzi pełnych dobroci i otwartości pozostaje pełna radości i optymizmu.


Makuszyński realizował w swoich książkach hasło „od serca do serca”. Jego twórczość jest pogodna, pełna optymizmu, krzepiąca, serdeczna, radosna i autentyczna. Szlachetna postawa moralna, wiara w dobroć ludzką, współczucie dla pokrzywdzonych to wartości wychowawcze książek autora. Ale „Panna z mokrą głową” nie jest również pozbawiona humoru, nie brak w niej śmiesznych, zabawnych sytuacji, choć obok nich – jak w życiu – pojawia się także dramatyzm i melancholia.


Niezaprzeczalnym walorem książki jest jej etyczne przesłanie, zakładające ostateczne zwycięstwo szlachetności i dobroci. Nic dziwnego, że powieść ta doczekała się wersji audio. Przypomina o tych wszystkich wartościach ważnych w życiu, o których w dobie współczesnej popkultury młody odbiorca często zapomina. Tekst książki czytany jest przez Anitę Sajnóg, śląską aktorkę teatralną związaną z teatrem Korez, założycielkę i wokalistkę zespołu Pilar. Jej bardzo dobra interpretacja tekstu to dodatkowy atut publikacji. Ponadto, forma dźwiękowa pozwala na kontakt z literaturą w codziennym życiu podczas rutynowych czynności (np. w drodze do szkoły, w samochodzie czy autobusie) lub też podczas odpoczynku i relaksu (plażowanie, jazda na rowerze…).

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Geronimo26 plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Czytam,Mam,
Klasyka!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów