Recenzja czytelnika granice.pl

Wydawnictwo: AudioBook
Data wydania: 2009-11-05
ISBN: 978-83-60313-28-2
Dodał/a recenzję: DB

"Panna z mokrą głową" to jedna z wielu powieści Kornela Makuszyńskiego, który największe uznanie i miejsce w historii literatury zdobył dzięki swym książkom skierowanym do dzieci i młodzieży. Pokolenia polskich maluchów śledziły poczynania „Koziołka Matołka”, odkrywały tajemniczy świat „Bardzo dziwnych bajek” oraz uczestniczyły w „Awanturach i wybrykach małej małpki Fiki Miki”. Dzieci starsze sięgały po inne teksty, w piękny sposób trafiające do ich wyobraźni i uczuć. Chłopcy odnajdywali siebie w „Szatanie z siódmej klasy”, „Przyjacielu wesołego diabła", natomiast dziewczęta wzruszały przy czytaniu „Awantury o Basię” brały udział w „Szaleństwach panny Ewy" czy utożsamiały się z „Panną z mokrą głową”. Tytułowa bohaterka tej właśnie książki, Irenka Borowska, to trzynastolatka, która wiedzie radosny i beztroski żywot, ugania się po okolicy z wiernym czworonożnym przyjacielem, psem Drabem. Wszędzie jej pełno, jest ciekawa wszystkiego, chce wiedzieć, co dzieje się w rodzinnym dworku i obejściu. To dziewczynka, która przyszła na świat w małym dworku i już jako dziecko dała rodzicom się we znaki – wciąż krzyczała, była psotnicą i indywidualistką. Nie przypomina słodkiej i delikatnej panienki z dworku. Ta szalona dziewczyna jeździ konno, ma nogi w sińcach, wspina się na drzewa i płata figle, jakich nie powstydziłby się największy urwis. Jednak była ulubienicą wszystkich, ponieważ potrafiła innych zarazić swoją radością życia. Irenka miała bardzo duży wpływ na innych. Kiedy rozpoczęła naukę z panem Podkówką, szybko udało się jej go przekonać, że lekcje będą ciekawsze w plenerze, gdzie wszystko, o czym mowa, można zobaczyć, dotknąć. Podobnie oddziaływała na ojca.

Młody odbiorca (słuchacz), może śledzić niezwykłe przygody dziewczynki i poznać jej wielką wrażliwość. Irenka to osoba bardzo samodzielna, odpowiedzialna, bohaterska. Uratowała dziecko z pożaru, wystraszyła złodzieja. Kiedy doszło do wypadku, w którym zginął jej ojciec i nastały trudne czasy dla rodziny, nie zawahała się, aby wyruszyć w drogę i ratować najbliższych. Spotykając ludzi pełnych dobroci i otwartości pozostaje pełna radości i optymizmu.

Makuszyński realizował w swoich książkach hasło „od serca do serca”. Jego twórczość jest pogodna, pełna optymizmu, krzepiąca, serdeczna, radosna i autentyczna. Szlachetna postawa moralna, wiara w dobroć ludzką, współczucie dla pokrzywdzonych to wartości wychowawcze książek autora. Ale „Panna z mokrą głową” nie jest również pozbawiona humoru, nie brak w niej śmiesznych, zabawnych sytuacji, choć obok nich – jak w życiu – pojawia się także dramatyzm i melancholia.

Niezaprzeczalnym walorem książki jest jej etyczne przesłanie, zakładające ostateczne zwycięstwo szlachetności i dobroci. Nic dziwnego, że powieść ta doczekała się wersji audio. Przypomina o tych wszystkich wartościach ważnych w życiu, o których w dobie współczesnej popkultury młody odbiorca często zapomina. Tekst książki czytany jest przez Anitę Sajnóg, śląską aktorkę teatralną związaną z teatrem Korez, założycielkę i wokalistkę zespołu Pilar. Jej bardzo dobra interpretacja tekstu to dodatkowy atut publikacji. Ponadto, forma dźwiękowa pozwala na kontakt z literaturą w codziennym życiu podczas rutynowych czynności (np. w drodze do szkoły, w samochodzie czy autobusie) lub też podczas odpoczynku i relaksu (plażowanie, jazda na rowerze…).

Geronimo26 plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Czytam,Mam,