Niechciane

Ocena: 5 (3 głosów)
opis

Gen „niechciejstwa”

 

Mówią, że w genach można przenieść bardzo wiele…dobrego, jak i złego. Cechy charakteru, atuty wyglądu, sposób postrzegania rzeczywistości lub jak w przypadku bohaterek powieści Iwony Żytkowiak – „niechciejstwo”. Powieść zatytułowana „Niechciane” dostępna w księgarniach od 22 marca 2022 roku przedstawia historię jednej rodziny, w której pierwsze skrzypce grają kobiety. Jak każda historia, lubi się powtarzać. I jak każda historia, ma swój koniec i początek. A ten nadała mu Tekla Tracz, zmuszona wysłać jedną ze swoich córek do Ameryki, gdy ta była jeszcze dziewczynką, aby nie zaznała nędzy, w jakiej przyszło jej żyć z mężem i dwójką pozostałych, starszych dzieci. Jednym z nich była Basia Tracz. Teraz Barbara Usyk.

Nie mając lekkich wspomnień z dziecięcych lat, sama stworzyła rodzinę bardziej niż bardzo odbiegającą od przykładnej. Zbyt często oddając się z mężem alkoholowym libacjom, zapomina oddawać się matczynym powinnościom, zrzucając na barki zaledwie sześcioletniej córki Walerki, opiekę nad rodzeństwem. Dziecko, które powinno bawić się nowymi zabawkami i czekać aż usłyszy głos mamy wołający je na obiad, zmieniało pieluchy młodszej siostrze, gdy mama śpiewała pijana w akompaniamencie akordeonu. Barbara dowiedziawszy się o kolejnej ciąży, odprowadza Walerię pod drzwi Domu Dziecka. Dziewczynka płacząc i błagając matkę, żeby jej nie zostawiała, marzyła jedynie o powrocie do nietrzeźwych rodziców, do awantur, krzyków i pretensji, byle nie zostać niechcianym dzieckiem. Po wielu latach wychodzi za Ludwika Lenkiewicza, a miłość, którą do niego żywi jest pełna dystansu i nieufności z powodu traumatycznego zdarzenia, jakie miało miejsce, gdy jeszcze mieszkała w Leśnej Przystani. Mimo to, powitali na świecie córkę – Monikę.

Waleria będąc skrytą i nieokazującą uczuć osobą, nie miała innej twarzy nawet dla swojej jedynej córki. Na pierwszym miejscu stawiała książki, naukę i obowiązki. Pochwały i czułości były jej obce. Tak też wychowała Monikę, na kobietę sukcesu, lecz nie kochającą, a kalkulującą, nie silną, a do bólu zimną, nie empatyczną, a nakazującą. Monika po poślubieniu Gerarda Rylskiego i urodzeniu córki – Julii – nie porzuca swojej kariery bizneswoman, przez co firma staje się dla niej ważniejsza od rodziny. Z kolei, Julia będąc już nastolatką coraz dokładniej pielęgnuje w sobie żal do matki za brak miłości, brak czułości, brak bycia matką. Gdy po jednej z kłótni Julka chce odreagować, trafia na imprezę. Dużo się dzieje, mało pamięta, a potem z drżącymi rękami patrzy na test ciążowy. Niechciana ciąża wywraca do góry nogami życie Julki, nie mniej jednak Moniki. Córka Rylskich od pierwszej chwili ma poważny dylemat, bo jak ma kochać córkę, nie czując się kiedykolwiek kochaną przez własną matkę?

Zdecydowanie należy wysunąć przed szereg problematykę, jaka została poruszona przez pisarkę. Doświadczenia starannie zebrane i ulokowane w umyśle za dziecka, chcąc nie chcąc będą rzutować na jego dorosłe życie, ponieważ wraz z nimi stawało się dorosłe. Bohaterki opisane w powieści są kobietami po przejściach, wyzute z głębszych uczuć, a jednocześnie kruche wewnątrz i wciąż rozpamiętujące swoje krzywdy. W jednej rodzinie utworzył się niechciany i nieplanowany przez nikogo łańcuszek bólu, krzywdy i żalu. Matka nie okazawszy miłości ani matczynego ciepła swojej córce, pozbawiła ją tym samym tychże odczuć i gestów w stosunku do własnego dziecka, później ono postępowało tak samo, i tak zamykał się krąg. „Niechciane” przedstawia życie i psychikę kobiet z rodziny Traczów,
które mimo licznych lat składających się na pokolenia, postępowały bardzo podobnie, nosiły w sobie te same rany i tak samo, nie umiały sobie z nimi poradzić. Tak naprawdę niektóre z nich bardzo kochały swoje dzieci, ale nie miały pojęcia, jak im to okazać. Skąd miały wiedzieć jak, skoro nikt im nie pokazał? Skoro same były niechciane.

Iwona Żytkowiak stworzyła rozdziały swojej książki opierając się głównie na retrospekcjach bohaterów, przeplatając je jednocześnie z czasem teraźniejszym. To daje możliwość wyraźniejszego dostrzeżenia zmian, jakie zaszły w konkretnej postaci, gdyż mamy przed oczyma jej przeszłość, jak i dzień dzisiejszy. Autorka opisuje historię kilku kobiet złączonych więzami krwi w niezwykle przekonujący i realistyczny sposób, przez co powieść odbiera się nadto emocjonalnie. Pozycja bezapelacyjnie godna polecenia dla każdego rodzica i każdego lubiącego oddawać się kontemplacji nad sferą emocjonalną człowieka.

Informacje dodatkowe o Niechciane:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2022-03-22
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788366989849
Liczba stron: 0
Dodał/a opinię: paulinakaluza

Tagi: obyczajowe

więcej

POLECANA RECENZJA

Zobacz opinie o książce Niechciane

Kup książkę Niechciane

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Kobiety z sąsiedztwa
Iwona Żytkowiak0
Okładka ksiązki - Kobiety z sąsiedztwa

Siedem kobiet, siedem historii, jeden wspólny adres. Sabina wraca do rodzinnego miasteczka. To ma być krótka wizyta - chce tylko sprzedać mieszkanie...

Spotkania przy lustrze
Iwona Żytkowiak0
Okładka ksiązki - Spotkania przy lustrze

Druga, po dobrze przyjętej przez czytelników i krytykę Toni, powieść Iwony Małgorzaty Żytkowiak. W Spotkaniach przy lustrze Autorka – absolwentka...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy