Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki

Peggy Guggenheim (1898-1979) to nieszablonowa postać w świecie artystycznej bohemy XX wieku. Kolekcjonerka sztuki, dziedziczka fortuny Guggenheimów, kobieta ekscentryczna, nowojorczanka, miłośniczka psów.
W jej kolekcji znajdują się prace autorstwa m.in.: Picassa, Magritte'a, Dalego czy Miró. W swoim weneckim pałacu zgromadziła największą kolekcję dzieł modernizmu, a w Londynie założyła jedną z pierwszych galerii sztuki nowoczesnej.

"Peggy miała dar bycia właściwą osobą we właściwym miejscu we właściwym czasie".
Prowadziła intensywne życie w otoczeniu sztuki i w towarzystwie sławnych artystów.

Książka Antona Gilla to doskonała, bardzo wnikliwa biografia Peggy. A podtytuł "życie uzależnione od sztuki" idealnie do niej pasuje! To historia kolekcjonerki, która chciała, aby dzieła sztuki za nią przemawiały. Jest to więc książka w równym stopniu o sztuce, jak o samej Peggy: jej licznej rodzinie, znajomościach, romansach, mężczyznach jej życia ...

Ta książka była dla mnie podróżą po wybranej sztuce XX wieku. Momentami czułam się wręcz zaproszona do świata Peggy, oszołomiona wydarzeniami, postaciami i czasami, w których przyszło jej żyć. Peggy była naprawdę intrygującą osobą a czytanie o niej zajęło mi dobrych kilka dni. Ale zdecydowanie warto się z nią zapoznać. Bardzo polecam.

Informacje dodatkowe o Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki:

Wydawnictwo: Znak