Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Paryż miasto sztuki i miłości w czasach belle epoque

Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Marta Orzeszyna

Ocena ( 2 osoby )
3.5
Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2012-10-17
Kategoria: Albumy
ISBN: 978-83-01-17103-2
Liczba stron: 408
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

To nie nowość, że bez pamięci kochać można nie tylko człowieka, ale także i miasto. Zwłaszcza, jeśli miastem tym jest kipiący i buzujący miłością Paryż. W publikacji, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN, Paryż ukazany jest ze swojej najpiękniejszej, a także wzbudzającej największe zainteresowanie strony. Opisany jest jego stan w momencie, gdy Paryż znajdował się w szczycie rozkwitu.

 

Paryż miasto sztuki i miłości w czasach belle epoque to nie publikacja popularnonaukowa ani leksykon z niezliczoną ilością naukowej terminologii. Książka ta to zaproszenie do podróży do jednej z najpiękniejszych zachodnich stolic, ale także - okazja do odbycia podróży w czasie. Autorki, Małgorzata Gutowska-Adamczyk i Marta Orzeszyna, zabierają bowiem czytelnika w długą drogę, pełną niezliczonych ciekawostek, anegdot i opowieści, których bohaterem jest gwarny i pełen kolorów Paryż końca XIX i początku XX wieku.


Publikacja Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk i Marty Orzeszyny to album, w którym duże, czarno-białe fotografie przeplatają się z kolorowymi ilustracjami i narracją, wprowadzającą czytelnika w atmosferę belle epoqueParyż miasto sztuki i miłości... to książka, którą z niezwykłą przyjemnością czytelnik będzie wielokrotnie przeglądał i wertował. Skłania do tego niezwykła dbałość, z jaką wydana została publikacja - kredowy papier, twarda oprawa i piękne, sporych rozmiarów reprodukcje.


Przy całym zachwycie nad książką, czytelnik zwróci jednak także uwagę na drobne mankamenty i niedociągnięcia. W kilku miejscach pojawiają się w tekście literówki, a zamieszczone ilustracje nie zawsze odpowiadają toczonej na danej stronie narracji. Wprowadza to swego rodzaju chaos, zwłaszcza u wnikliwych, pochłaniających lektury „od deski do deski” czytelników.


Książka Paryż miasto sztuki i miłości w czasach belle epoque podzielona została na kilka rozdziałów, w których autorki starają się przybliżyć wszystkie sfery życia w stolicy Francji w czasach belle epoque. Czytelnikowi Paryż zostaje ukazany jako miasto piękne i nowoczesne. Ma on także szansę poznać życie codzienne zarówno arystokracji, jak i biedoty, może odwiedzić wzbudzające zachwyt wystawy powszechne, ma szansę, by zapoznać się z modą i trendami czy poznać opinię ówczesnych na pracę i styl artystycznej bohemy. W publikacji autorki wielokrotnie nawiązują do źródeł, które z pewnością były nieocenioną pomocą podczas tworzenia książki. Czytelnik podczas wnikliwej lektury natrafi bowiem na liczne cytaty z dzieł Emila Zoli i innych francuskich pisarzy oraz na przedruki z gazet. W publikacji nie zabrakło także miejsca dla sztuki, tak przecież ważnej sfery życia w dawnym, jak i obecnym Paryżu. Oprócz ciekawej narracji, książkę wzbogacają reprodukcje dzieł sztuki, wśród których znajdują się obrazy takich artystów, jak Edgar Degas, Henri de Toulouse-Lautrec, Auguste Renoir czy Claude Monet.


Paryż miasto sztuki i miłości w czasach belle epoque to publikacja, która zaciekawi i udowodni, że nie jest rzeczą trudną zakochać się w pięknym mieście. Książka ta być może skłoni czytelników do odwiedzenia jednej z najpiękniejszych stolic w Europie i pospacerowania w miejsca, które nieznane są przeciętnemu turyście. A ciekawym świata odwiedzającym autorki uchylą rąbka tajemnic minionej belle epoque, której spuścizna pozostaje przecież wciąż widoczna. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Bookendorfina plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
"Paryż nigdy nie ma końca."

Przeniosłam się w czasie do belle époque, paryskiego klimatu miasta szaleńczej zabawy, postępu, przyspieszonego rozwoju nauki, rozkwitu kultury i życia towarzyskiego. Paryż na przełomie XIX i XX wieku przeobraził się w prawdziwą europejską metropolię, miasto świateł, światową stolicę mody, mekkę artystów. Gazety odnotowywały każdy ruch sławnych ludzi, skandale przyciągały uwagę czytelników, rozwinęła się reklama. Rodziły się nowe prądy w sztuce, panowała secesja i impresjonizm. Kabarety, bale, spektakle teatralne i gale w operze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Paryż wchłaniał, kusił, czarował atmosferą wielkomiejskiego życia. Elektryczność, telefon, automobile, pociągi, formowały drogę ku nowoczesności, zmieniały oblicze życia społecznego, otwarcie na nowe obyczaje, liberalizację prawa. Coraz większą popularność zdobywał ruch na rzecz praw kobiet. Ale był też szary odcień Paryża, ubogie dzielnice robotników, wypadki podczas pracy, żebractwo, kradzieże, bandytyzm i prostytucja. Książkę czyta się przyjemnie i z zainteresowaniem, bogato wzbogacona cytatami, zdjęciami i ilustracjami. Wiele odniesień do znanych ciekawostek, plotek i anegdot tamtych czasów. Publikację można przyjąć jako inspirację do dalszych szczegółowych poszukiwań wiedzy na temat belle époque.

bookendorfina.blogspot.com
white_swan plusminus Linia koment
Paryż - miasto-legenda, marzenie wielu, nie tylko zagorzałych podróżników. Co takiego w nim jest, że od wielu lat fascynuje i przyciąga do siebie kolejne pokolenia? Dzięki temu albumowi możemy spróbować znaleźć odpowiedź na to pytanie i podejrzeć codzienne życie w Mieście Świateł przełomu XIX i XX wieku.
Ta pozycja to takie mini kompendium wiedzy na temat stolicy Francji czasów belle époque. Podzielona została na 10 części, z których każda opowiada o innym aspekcie życia ówczesnego Paryża. Choć początkowe, bardziej historyczne części niezbyt mnie zainteresowały, to potem wciągnęłam się w opowieść o tym niezwykłym mieście. A przede wszystkim o ludziach, bo to oni tworzyli historię Paryża - artystach, odkrywcach, niezwykłych parach czy niezapomnianych kobietach. Sięgnijcie po tę książkę, jeśli interesuje was Miasto Świateł albo szukacie niezwykłych życiorysów - w żadnym wypadku nie powinniście być zawiedzeni.
Olena plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-10, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Po książkę sięgnąć warto, bo jest ona prawdziwą skarbnicą wiedzy o czasach belle epoque - czytelnik znajdzie na jej kartach zarówno smakowite anegdotki z życia ówczesnych sław jak i przystępny szkic historyczny, przełomowe daty i wydarzenia. Niestety kuleje nieco sposób narracji, wątki niekiedy wydają się urwane, całość przypomina troszkę zadanie domowe odrabiane naprędce przez leniwego ucznia. Braki w stylu rekompensują piękne zdjęcia. Dzięki tej publikacji naprawdę można poczuć klimat dawnego Paryża. Pomimo uwag jestem na tak!
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
takahe Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów