Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Pejzaż w kolorze sepii

Kazuo Ishiguro

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2009
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7359-880-5
Liczba stron: 256
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Okruchy wspomnień


Wspomnienia są niczym fotografie, a poszczególne kadry utrwalają to co ważne, smutne bądź budzące radość. Niestety z biegiem lat te urywki przeszłości przybierają kolor sepii – bledną, a nowe okoliczności i doświadczenia nadają im różnorakie odcienie.


Właśnie takie w odbiorze są wspomnienia Etsuko, bohaterki książki Kazuo Ishiguro „Pejzaż w kolorze sepii”. Obecnie mieszkająca na angielskiej wsi wdowa zmaga się ze swoją tragiczną czasami przeszłością, na której również wojna odcisnęła swoje piętno. Wizyta młodszej córki Niki jest pretekstem do sięgnięcia pamięcią wstecz i analizy swoich wzlotów i upadków.


Wydaje się, że największą życiową porażką Japonki jest tragiczna, samobójcza śmierć Keiko, starszego dziecka z pierwszego małżeństwa. To, że kobieta nie miała dobrego kontaktu z córką tkwi niczym zadra w jej sercu, a świadomość, że Keiko umierała samotna w Manchesterze nie daje jej spokoju. Dziwne sny i wizje prześladujące ją od pewnego czasu są bramą do wyrywających się na światło dzienne wspomnień o Japonii.


Etsuko wraca zatem do wydarzeń sprzed lat, a teraźniejszość i przeszłość zderzają się  ze sobą tworząc niezwykły, ale i niepokojący klimat książki. I tak wraz z wdową wracamy do Nagasaki, gdzie kobieta mieszkała po zakończeniu II wojny światowej. Poznajemy ambitnego męża Etsuko i jego przeuroczego ojca, wielkiego patriotę. Sielanka codzienności jest jednak przełamana destrukcyjną i dziwną relacją z Sachiko - w pełnym tego słowa znaczeniu kobietą tyle upadłą co smutną. Stoczone w dzielnicy Nakagawa mają ze sobą częsty kontakt i mimowolnie Etsuko uczestniczy w życiu przyjaciółki. Stopniowo z okruchów rozmów i strzępów słów  dowiadujemy się, że Sachiko była w przeszłości bogatą kobietą. Patrząc teraz na nią, na pracę w jadłodajni i stosunek do córki Mariko dostrzegamy wyłącznie samozagładę. Echo minionej świetności przebrzmiewa wyłącznie podczas nielicznych chwil, kiedy Sachiko mówi po angielsku. Wydaje się,  że marzenie o Ameryce przesłoniło jej rzeczywisty obraz sytuacji, a irracjonalność zachowania jest coraz bardziej niepokojąca, co zauważa także Etsuko.


Bohaterka książki Ishiguro snuje swoje historie niezwykle obrazowo, a mrok który nas ogarnia wydaje się być także jej udziałem. Akcja nie zmierza do konkretnego celu i ten, kto oczekuje pędu wydarzeń srodze się zawiedzie. Kazuo Ishiguro jest raczej mistrzem w budowaniu specyficznej atmosfery, która otula nasze serca i umysł niczym mgła. Podejmując ryzyko zagłębienia się w „Pejzażu w kolorze sepii” chcemy przede wszystkim wstrząsu emocjonalnego. Autor gra z nami w życie oraz rzuca wyzwania i do końca nie wiadomo, kto będzie zwycięzcą, a kto przegranym. Podobnie jednak, jak zacierają się w książce granice pomiędzy jawą a snem, tak nie liczy się wynik, tylko przyjemność obcowania z twórczością Ishiguro. A ta, jest jak najbardziej realna.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki - 2014,
Etsuko, Japonka mieszkająca w Anglii, przeżyła właśnie samobójstwo starszej córki. Próbując uporać się z tym, wspomina czasy tuż po wojnie, gdy była w ciąży, i poznanie Sachiko, zubożałej kobiety samotnie wychowującej córkę. Wspomnienia zlewają się z teraźniejszością, trudno oddzielić przeszłość od dnia dzisiejszego, obrazy przeplatają się i zamieniają miejscami, tworząc niezwykłą mieszankę pamięci i wrażeń.
Piękna, nostalgiczna powieść o dawnej Japonii, napisana językiem, który chce się smakować powoli i dogłębnie.
(Ocena: 5/6)
blebelebe plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Niebawem się za nią biorę :)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anoola Linia koment
Przeczytane:2015-06-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,Mam,
madrill Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
dallea Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Pejzaż w kolorze sepii Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Pejzaż w kolorze sepii Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Pejzaż w kolorze sepii Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Pejzaż w kolorze sepii Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Pejzaż w kolorze sepii Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów