Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Pierwsza miłość, ostatnie posługi
Kup Teraz

Pierwsza miłość, ostatnie posługi

McEwan Ian

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2009-07-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788373599055
Liczba stron: 216
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: hawk45

Lato. Czas odpoczynku ale i rozleniwienia. Jeśli czujesz, że ogarnia Cię nuda, że upał dokucza coraz bardziej – polecam opowiadania Iana McEwana. Książeczka zgrabna, pięknie wydana przez oficynę Albatros, w dodatku nie trzeba szukać zakładki, bo ma w obwolucie „uszy". Druk duży, wyraźny, więc nawet ostre słońce i przyciemnione okulary nie dadzą mu rady. Ale za to – co za zimny prysznic przy czytaniu!

 

Osiem wczesnych opowiadań laureata wielu nagród literackich, znanego na polskim rynku księgarskim od wielu lat, autora cenionego i szanowanego przez czytelników za takie tytuły jak np. „Betonowy ogród", „Dziecko w czasie", „Niewinni" czy „Sobota". McEwan wielu osobom może być bliższy dzięki zrealizowanym na podstawie jego scenariuszy filmom („Niewinni", „Pokuta"). Wszystkich jednak - kinomanów i urlopowiczów, ale i tych, którzy łapią oddech po pracy, a lubią dobrą prozę – zachęcam do sięgnięcia po „Pierwszą miłość, ostatnie posługi". Zachęcam zwłaszcza osoby wrażliwe, dla których tematyka opowiadań, ich obyczajowość, wchodzenie w życie, w miłość, w śmierć może być niezłym szokiem.

 

Bohaterowie książki nie są pięknymi ludźmi, czasem to prawie jeszcze dzieci, czasem to młodzież tyle co dorosła, wplątana w zawiłości życia, w okrutną przeciętność losu, zagubienia, samotności – ludzie potrzebujący akceptacji, rozmowy, bliskości na pogmatwanych ścieżkach do raju, gdzie nie wszyscy mają wstęp. Pochodzą z biednych rodzin lub ich wcale nie mają, próbują zmierzyć się z życiem, z pierwotnymi instynktami, doświadczają seksualności, nie wiedząc, co dobre, a co złe. Próbują zatrzymać dzieciństwo, w śmierci widzą tylko kolejność losu, zdobywają „reputację", popełniając wszystkie grzechy dorosłości – wiele złego uchodzi im na sucho. Miłość przeplata się tu ze śmiercią.

 

Autor przewrotnie tytułowe opowiadanie zbioru umieścił na końcu, bo wszystko zawiera się w tym tytule. Narratorem jest człowiek opowiadający o swych przeżyciach, doświadczeniach. To monologi rzadko przerywane dialogiem, czasem brzmiące jak spowiedź, czasem – jak sprawozdanie. Zdania są krótkie jak migawki flesza, jak epizody zarejestrowane na taśmie – samotny chłopak, mała Jane, zły duch Raymond, opiekun społeczny, była nauczycielka...

 

Akcja wartka, pełna „smaczków” i ostrych point. Język prosty, bez ozdobników, rysuje treść surowo i pięknie. Czytając, zastanawiamy się: czy to napisał ten sam autor? Więc potrafi i tak? Często nie doceniamy opowiadań, a są one jak szyby witraża - świecą własnym, nie zawsze pogodnym światłem. Polecam więc wszystkim lekturę „Pierwszej miłości, ostatnich posług". To zadziwiające, ile tu w prostych słowach zawiera się ekspresji! Opowiadania McEwana czyta się szybko, choć pobudzają do refleksji – nagle zaczynasz się zastanawiać, czy i tobie taka np. spektometria (dział geometrii przestrzennej zajmujący się badaniami właściwości figur geometrycznych w przestrzeni) nie przydałaby się w życiu? Osiem opowiadań, osiem historii...

 

Żałuję, że to już koniec. Wielka to zasługa również doskonałego przekładu Zofii Uhrynowskiej-Hanasz, która oddała wszelkie niuanse prozy McEwana – i szczyptę humoru, i grozy, często zaskakując i bulwersując.

 

Urszula Warmuzińska

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
AMJ1986 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Jak dla mnie opowiadania na granicy życia i śmierci, które wciągają czytelnika w zupełnie inny świat i myślenie. Ciekawie było rozpocząć nowy rok od książki tego autora.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Pierwsza miłość, ostatnie posługi Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Pierwsza miłość, ostatnie posługi Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Pierwsza miłość, ostatnie posługi Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Pierwsza miłość, ostatnie posługi Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Pierwsza miłość, ostatnie posługi Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów