Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Pierwsze koty

Ewa Nowak

Ocena ( 4 osoby )
4.8
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2015-09-23
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-281-0565-2
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Dary Dobrej Wróżki?

 

Rozrzutność wiedzie ku wyzbyciu się skromności, a oszczędność ku skąpstwu. A jednak brak skromności gorszy jest od skąpstwa – twierdził Konfucjusz, zaś o prawdziwości jego słów mogą zaświadczyć wszyscy, którzy mieli do czynienia ze skąpstwem czy wręcz z przemocą ekonomiczną. Racjonalną jest bowiem decyzja o oszczędzaniu, o rezygnacji z konsumowania części towarów w imię określonego celu. Warto dokładnie analizować swoje wydatki i stosować zasady zarządzania budżetem, dzieląc wpływy odpowiednio na kilka podstawowych grup. Przy tym podziale powinniśmy jednak pamiętać, że życie nie polega wyłącznie na oszczędzaniu, że warto przynajmniej kilkanaście złotych w miesiącu przeznaczyć na drobne przyjemności – bilet do kina, dobrą kawę czy bukiet ciętych kwiatów. To właśnie one często nadają sens naszemu życiu, motywują i przekonują, że warto się starać.

 

Jest jednak grupa ludzi, dla których słowo „oszczędzanie” stało się synonimem skąpstwa. Oszczędzają oni na wszystkim nie bacząc na to, jaką krzywdę wyrządzają otoczeniu swoją postawą. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest siedzieć w toalecie w ciemnościach, jeśli kiedykolwiek wyskrobywałeś mydło z mydelniczki, a do szkoły nosiłeś przegotowaną wodę, to doskonale wiesz, co czuje Ada, szesnastoletnia uczennica gimnazjum, bohaterka wciągającej powieści Pierwsze koty autorstwa Ewy Nowak. Opublikowana nakładem wydawnictwa Egmont książka to kolejna już pozycja z Serii Miętowej, opowiadającej o problemach współczesnych nastolatków, poruszającej zazwyczaj tematy trudne, bolesne bądź traktowane przez większość społeczeństwa (a szczególnie przez rodziców i nauczycieli) jako kwestie tabu. Tym razem dzięki autorce nastoletni czytelnicy mają możliwość nie tylko poznać sympatyczną rówieśniczkę, ale również przekonać się, że problemy nie omijają nikogo, niezależnie od tego, w jakim jest wieku.

 

Ada i jej siostra Blanka dorastają pod opieką ekonomicznego tyrana – ich ojciec oszczędza na wszystkim, a każdy niepotrzebnie wydany (według niego) grosz jest pretekstem do karczemnej awantury. Być może właśnie dlatego dziewczyny mają tak dobry kontakt z matką, całkowicie od ojca zależną, ale duszącą się w tym toksycznym związku. Siostry wymyślają rozmaite sposoby, by unikać ojca i ciągłych pretensji, muszą też wykazać się kreatywnością, kiedy chcą zdobyć własne pieniądze. Dlatego właśnie Ada podejmuje pracę jako opiekunka, zaś jej podopieczną zostaje rozpieszczona i nieznośna Hela. Początkowo dziewczyna ma niechętny stosunek do dziecka, zresztą te negatywne uczucia są w pełni odwzajemnione. Hela ma problemy z akceptacją swojej kilkumiesięcznej siostry i otwarcie manifestuje niezadowolenie z jej pobytu pod wspólnym dachem, natarczywie domagając się uwagi. Stosunek Ady do dziewczynki zmienia się jednak, kiedy zdaje sobie sprawę z tego, że tak naprawdę za tą agresywną postawą kryje się zagubione dziecko, które nagle przestało być w domu najważniejsze, którego życie zmieniło się diametralnie.

 

Popołudnia spędzane w domu Heli, problemy z podopieczną, a także fascynacja ojcem dziewczynki pozwalają bohaterce oderwać się od innych kłopotów. Te zaś spadają na nią lawinowo. Nie dość, że coraz bardziej widoczny jest rozpad jej związku z Konradem i jego lekceważący stosunek do Ady, to jeszcze w szkole atmosfera pogarsza się z dnia na dzień. Znana ze swoich zdolności plastycznych Ada została jedną z laureatek konkursu, a to nie tylko wzbudziło wśród rówieśników falę zazdrości, ale również podejrzenia co do oryginalności i autorstwa jej pracy. Na zmagającą się z trudami codzienności dziewczynę spada jeszcze jedna niespodzianka – jej matka nareszcie zdecydowała się opuścić skąpego męża…

 

I jak w takiej atmosferze można spokojnie zdać egzamin gimnazjalny? Jak można dostać się do wymarzonego liceum plastycznego, którego wcześniej – z uwagi na ojca (i niepraktyczność takiego wyboru) – Ada nie brała pod uwagę? Jak zacząć nowa znajomość z niejakim Tygrysem, zakochanym w dobrym jedzeniu wspaniałym chłopakiem, z którym spotyka się… jej siostra? Na te wszystkie pytania odpowiada Ewa Nowak w powieści Pierwsze koty. Z uwagi na ilość problemów w życiu bohaterki, skomplikowane relacje łączące ją z Konradem, a także niezdrową atmosferę w domu, powieść wciąga już od pierwszej strony, zaś reakcja na lekturę jest niezwykle emocjonalna. Ojciec Ady budzi rozdrażnienie i niechęć, matka – współczucie, siostra - podziw, zaś Konrad - wyłącznie pogardę. Na kolejnych stronach książki autorka portretuje codzienne życie - takie, jakie jest: niekiedy bolesne, niekiedy szare, niekiedy pozbawione nadziei na zmianę. Pokazuje też, jak głębokie ślady w psychice może wywołać przemoc, również ta ekonomiczna, ale równocześnie przekonuje, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Zawsze przecież można napisać bajkę i poprosić Dobrą Wróżkę o pomoc.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-16, Na półkach: Przeczytałem,

PIERWSZY KONIEC ŚWIATA


 


Książki Ewy Nowak coś w sobie mają. Świetne pomysły, ciekawy styl, ale także o to nieuchwytne coś właśnie, co mnie do nich przyciąga. Jakąś magię. I dużą dozę życiowej prawdy. I tak też jest z „Pierwszymi kotami”.


 


Ada ma szesnaście lat i uważa, że nic jej w życiu nie wychodzi, a już najbardziej bycie z chłopakiem. Ma talent do rysowania, ale nie potrafi się z tego cieszyć. Konradowi, z których chodzi, wydaje się już być obojętna, ojciec, wojskowy o naturze sknery, człowiek bardziej pragmatyczny, niż samo hasło pragmatyzm, kłócący się z byle powodu i starający zaprowadzić w domu swoistą musztrę, oraz brak kolegów, nie nastrajają jej optymistycznie do życia. Całe oparcie znajduje w siostrze i przyjaciółce, która chodzi już do liceum. Ale wszystko zmienia się pewnego dnia, kiedy z polecenia nauczycielki, Ada zostaje wynajęta do pilnowania dziecka pewnego małżeństwa. Perspektywa zarobków, i to całkiem dużych, jest niezwykle kusząca, nie mniej jednak Hela to dziecko, jakie potrafi każdego zniechęcić do posiadania potomstwa. Wkrótce wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy Ada się zakochuje …


 


Pierwszy koniec świata. Tym dla małej Heli są narodziny siostry i tym dla Ady zdaje się być każda nowa sytuacja, w którą się angażuje. Czy to konkurs, który wygrywa, choć zwycięstwo to niczym nie różni się od porażki, bo każdy uczestnik i tak dostaje identyczną nagrodę, czy cokolwiek innego, niesie ze sobą coraz więcej goryczy. Happy End? Na to być może przyjdzie czas, ale tylko być może, bo u Ewy Nowak nigdy nie można być do końca pewnym co się stanie, co się zdarzy, a każdy jej happy end i tak podbarwiony będzie choćby nutą tylko czerni. A zarazem każda tragedia będzie posiadała swoje jasne strony. I to właśnie urzekło mnie w jej twórczości i urzeka nadal. To wykrzesanie jakże wielu iskier pomysłowość ze zdawałoby się banału. To, plus fakt w jaki sposób operuje emocjami i jak wyzwala je w czytelniku, i to do tego stopnia, że mnóstwo scen pozostaje żywych w jego pamięci na bardzo długo.


 


„Pierwsze koty”, bardziej dziewczęca pozycja niż jej ostatnie dokonania, znakomicie kontynuuje to, co w książkach autorki najlepsze. Jakby skrzyżować Musierowicz z Hornbym, tylko w bardziej poważnym tonie, czerpiąc dużo z klasyki powieści młodzieżowej naszych rodzimych pisarzy, uaktualniając przy tym problemy. Efekt? Atrakcyjna dla współczesnych czytelników forma i formuła, a zarazem coś mądrego i wartościowego.


 


Przekonani by sięgnąć? Mam nadzieję, bo nie przypadkiem tak polubiłem Ewę Nowak, a nie wątpię, że młodzież (czy przy innych pozycjach pisarki – dzieci) polubią jeszcze bardziej, a kiedy za kilka lat, robiąc porządki na półce z książkami, natrafią na jakąś powieść z jej dorobku, zatrzymają się z sentymentem, sięgną i wracając do pożółkłych już wówczas stronic, powrócą jednocześnie do młodych lat i tamtejszych uczuć.


 


Polecam, a wydawnictwu Egmont składam podziękowania za udostępnienie mi pozycji do recenzji.


 

oldzix Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kozung Linia koment
Przeczytane:2016-01-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2015-10-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gosiary Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agea Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
magda690 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
sw3112 Linia koment
Przeczytane:2015-10-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,56 książek w 2015,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów