Recenzja książki: Piętno anioła

Recenzuje: Katarzyna Krzan

Bohater powieści Piętno anioła zostaje ponownie wciśnięty w ludzką powłokę i skazany na dalsze ziemskie bytowanie. Anioł nie pozwala mu na łatwiejsze wyjście (czyli śmierć). Pójdziesz ty, zejdziesz w dół, w ciało swoje wstąpisz. Życie przed tobą, nie za tobą jest - tako mu rzecze anioł i z powrotem z raju wypycha. Budzi się zatem pan Filip Krawiec, nałogowy alkoholik, uciekinier z Polski, Kandyjczyk naturyzowany i nauczyciel kanadyjski w szpitalu na detoksie. A tam wszyscy mówią do niego przestawioną składnią, jakby języka ojczystego zapomnieli (albo, przeciwnie - pamiętali jedynie jego wersję Mickiewiczowską i na Panu Tadeuszu byli chowani). Szyk przestawny udziela się więc i recenzentowi, by dodatkowo czytelnika pognębić.

 

O czym zatem opowiada kolejna powieść Edwarda Wójcika, który swego bohatera, Filipa Krawca, tak umiłował, że zechciał mu poświęcić następną opowieść (dwie poprzednie to Zupa z króla i Siwy dym)? Cóż, jest to opowieść o emigracji, o ponownym budzeniu się do trzeźwości, o szukaniu sensu w życiu czystym, bezalkoholowym, o toczeniu walki z samym sobą i z chorobą. I to nie tylko alkoholową, ale też rakiem prostaty (że niby z jej powodu tak piję i piję. I o Piętnie Anioła, prześladującym mnie w snach, których do tej pory nie mogłem zrozumieć, a teraz okazały się snami proroczymi). Filipowi Krawcowi zdaje się patronować ten sam anioł, co bohaterowi Jerzego Pilcha z Pod Mocnym Aniołem. Te same spirytusowo-spirytualne skojarzenia i ciągi - nie tylko słów…

 

Powieść mocno osadzona we współczesnych czasach - ba, można podać nawet konkretne daty. Jak zapowiada autor, który chyba już rozliczył się ze swym bohaterem (kto wie, czy nie swym alter-ego), będzie to ostatnia o nim opowieść. Zamierza wysłać go dokładnie 11 września rano na wizytę u specjalisty, który ma swój gabinet w budynku World Trade Center… Perfidne rozwiązanie, trzeba przyznać.

 

Sporą część powieści zajmują zmagania z nałogiem alkoholowym w czasie przebywania bohatera na detoksie. Jak to u alkoholików - wewnętrzne problemy egzystencjalne zyskują znamiona uniwersalistyczne. Co więcej: wszystko dzieje się "tu i teraz", na naszych oczach, w czasie teraźniejszym. Zastosowanie presens historicum tak konsekwentnie w całej narracji jest dosyć męczące - tym bardziej, że zdania są wyjątkowo rozbudowane i wielopoziomowe. Specyficzny styl autora trzeba szczerze lubić, by dobrze się z nim czuć. Każda czynność bohatera, choćby najprostsza - jak wsiadanie do samochodu, nabiera w ujęciu Wójcika znamion mitologicznej walki bogów. Przepisowych 28 dni na oddziale odwykowym staje się podróżą na miarę Odyseusza. Wierna żona i tu cierpliwie czeka na swego wybranka. Krawiec wraca do trzeźwej rzeczywistości i postanawia się wyleczyć, patrząc z nadzieją na piękne wieże WTC.

Kup książkę Piętno anioła

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Piętno anioła
Książka
Piętno anioła
Edward Wójciak
Inne książki autora
Krótka historia spodni w Tomaszowie Mazowieckim i inne opowiadania
Edward Wójciak0
Okładka ksiązki - Krótka historia spodni w Tomaszowie Mazowieckim i inne opowiadania

Edward Wójciak, na emigracji w Kanadzie od 1990 roku, stały współpracownik torontońskiej polonijnej gazety Gazeta, autor czterech powieści prezentowanych...

Wypchane bociany
Edward Wójciak0
Okładka ksiązki - Wypchane bociany

Brawurowo napisana powieść, w której fikcja miesza się z prawdą, marzenia z realnością, a zbrodnia z karą. Jej bohaterowie to nie są ani zwykli emigranci...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy