Okładka książki - Zwierzaki świata

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2013-05-08
ISBN: 978-83-7596-508-7
Dodał/a recenzje: Danuta Szelejewska

Zwierzęta są największym i najbardziej zróżnicowanym gatunkowo królestwem organizmów. Istniejąc od sześciuset trzydziestu milionów lat, zamieszkują tereny wokół nas. Ich różnorodność i liczba (prawie półtora miliona współczesnych gatunków), doskonalenie metod badawczych oraz wyniki prowadzonych badań przyczyniają się do coraz bardziej szczegółowej wiedzy z dziedziny zoologii. Celem opublikowanej pod patronatem National Geographic bogato ilustrowanej książki Zwierzaki świata jest nie tylko wprowadzenie młodego czytelnika w tajemniczy świat czworonogów, ale również rozbudzenie w nim głębokiej troski o przyszłość planety, na której żyjemy.

Znana dziennikarka i niestrudzona podróżniczka Martyna Wojciechowska zwraca się bezpośrednio do dzieci. Towarzyszące jej sympatyczne zwierzaki – hipopotamowa gwiazda Jessika, Happy – szczęśliwy orangutan z leżącej w odległości dziesięć tysięcy kilometrów od Polski wyspy Borneo, dzielny słonik z Kenii Fusi, biały szczur z Indii o odstających wąsach i wdzięcznym imieniu Balgir oraz mieszkający w Wenezueli sympatyczny mrówkojad Carlito skutecznie wciągają w niesamowite przygody. A przyznać trzeba, że jest się nad czym zastanowić, bowiem młody czytelnik dzięki Zwierzakom świata ma okazję udać się tam, gdzie większość ludzi nigdy nie dotrze. Dlaczego więc nie skorzystać z okazji i nie sięgnąć po propozycję tak prestiżowego wydawnictwa?

Informacje dotyczące poszczególnych zwierząt są szczegółowe i przedstawione w sposób interesujący. Podana zostaje ich ogólna charakterystyka, systematyka, miejsca występowania, sposoby odżywiania oraz ciekawostki. Pomocne w utrwalaniu świeżo nabytej wiedzy okazują się zamieszczone na końcu każdego rozdziału Tematy do rozmowy. Książka jest prawdziwą skarbnicą wiedzy z zakresu zoologii. Zostały w niej zebrane wiadomości znacznie wykraczające poza obowiązującą podstawę programową z dziedziny przyrody. Tak więc, przewracając kolejne kartki, młody czytelnik dowie się, ile razy na minutę mrówkojad potrafi wysunąć swój długi, sześćdziesięciocentymetrowy język; w jaki sposób orangutany odstraszają inne zwierzęta i przywołują samice; w co wierzy człowiek głaszczący mieszkającego w Świątyni Szczurów białego Balgira; dlaczego słonie mogą przemieszczać się bezszelestnie, a oczy, uszy i nos hipopotamów umieszczone są w jednej linii. Na te - i na wiele jeszcze innych pytań - czytelnik odnajdzie wyczerpujące odpowiedzi w Zwierzakach świata.

Oprócz informacji typowo zoologicznych, w publikacji nie brakuje ciekawostek geograficznych (wraz z mapkami), rytuałów religijnych, faktów kulturowych oraz nowinek modowych oraz kulinarnych. Znaleźć można w niej również adresy stron internetowych, które umożliwiają adopcję zwierząt. Propozycję National Geographic z powodzeniem można nazwać przewodnikiem w wydaniu albumowym: ogromna ilość przepięknych zdjęć dodaje niepowtarzalnego uroku lekturze, dzięki której fascynujący świat zwierząt stanie się bliższy i bardziej przyjazny człowiekowi. Humorystyczny sposób przekazu sprawia, że dziecko będzie wracać do lektury wielokrotnie.

Kup książkę

Martyna Wojciechowska jest moją ulubioną autorką książek podróżniczych. Z wielką chęcią oglądam jej program w telewizji - "Kobieta na krańcu świata". Rozdziały zostały podzielone na pięć krótkich prawdziwych historii, w których narratorem jest któreś ze zwierząt. Książki Martyny napisane są językiem dla dzieci, prostym , barwnym, pozwalają przeżywać przygody poszczególnych zwierzęcych bohaterów jak swoich najlepszych przyjaciół. Polecam!
Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2013-05-30, Ocena: 5, Przeczytałem,
Od małego kochałam zwierzaki i uwielbiałam czytać o nich wszelkie książki. Mama zawsze musiała mi kupować każdą encyklopedię, którą tylko zobaczyłam. Miałam po prostu jakąś manię, ale nie uważam tego za nic złego
Avatar użytkownika - elfijka
Przeczytane:2013-06-07, Przeczytałam, Przeczytane,
Lien, lotos z zatoki Ha Long
Martyna Wojciechowska0
Okładka ksiązki - Lien, lotos z zatoki Ha Long

Wyobraźcie sobie, że mieszkacie w domu zbudowanym na tratwie. I pływacie, dokąd tylko wam się zamarzy. Kąpiecie się od rana do wieczora i bujacie w hamaku...

Przesunąć horyzont
Martyna Wojciechowska0
Okładka ksiązki - Przesunąć horyzont

Popularna dziennikarka telewizyjna wchodzi na najwyższą górę Ziemi. Czy poza medialnym szumem wynika z tego coś jeszcze? Czy ekstremalne osiągnięcia innych...