Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Pigafetta

Felicitas Hoppe

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-89-75599-5
Liczba stron: 144
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Szczepanik

20 września 1519 roku z Portugalii wyrusza w podróż dookoła świata Ferdynand Magellan. Celem dowodzonej przez niego floty pięciu statków są Wyspy Korzenne, strategiczny punkt handlowy, do którego kapitan chce dotrzeć nigdy wcześniej nie uczęszczaną trasą. Wyprawa kończy się po trzech latach w Sewilli. Do Hiszpanii dociera tylko jeden statek, „Victoria”, z 18 osobami na pokładzie. Wśród nich jest ocalały turysta, bogacz z Włoch – Antonio Pigafetta, autor dziennika pokładowego, człowiek, który jako jedyny zrelacjonował w swej kronice śmierć Magellana poniesioną w czasie potyczki z mieszkańcami wyspy Mactan.

 

Czterysta lat później Pigafetta znów uczestniczy w podróży dookoła świata. Tym razem jako duch. Nie pisze już dziennika – to zadanie przejmuje od niego narratorka „Pigafetty” autorstwa Felicitas Hoppe. Statek, którym płynie kronikarka, nie jest całkiem zwyczajny. Chciałoby się wręcz powiedzieć, że jest niezwyczajny czy raczej – niezwykły. Pasażerowie, a nawet kapitan, pojawiają się na pokładzie, znikają z niego ot tak. Potem znów wracają albo spotyka się ich w innej części świata. Nie ma tu miejsca na jakiekolwiek zdziwienie tak jakby teleportacja czy rozpływanie się w powietrzu były najnormalniejszymi w świecie czynnościami.

 

Realizm magiczny – on dominuje w dzienniku. Choć opisywane wydarzenia wydają się być poukładane chronologiczne, nasycenie ich nie do końca racjonalnymi szczegółami wywołują u czytelnika poczucie chaosu. I właśnie to wewnętrzne irracjonalne niezorganizowanie sprawia, że „Pigafetta” Felicitas Hoppe różni się od innych książek o morskich przygodach. Chociażby tym, że iście surrealistyczne momenty zawarte w dzienniku skutecznie ograniczają możliwości stworzenia adaptacji filmowej, co nie było problemem w takich utworach jak na przykład „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” Juliusza Verne’a czy „Przypadki Robinsona Kruzoe” Daniela Defoe. Ale, z drugiej strony, to właśnie one nadają specyficznego uroku dziennikowi.

 

Czytasz „Pigafettę”, wiesz, że nie do końca jesteś w stanie poukładać wszystko tak, żeby wydarzenia stanowiły całość, a jednocześnie zagłębiasz się dalej w treść, pochłaniając niezwykle szybko tę króciutką książeczkę. „Pigafetta” nie jest pozycją, którą absolutnie trzeba przeczytać. Nie wpływa w żaden sposób na uczucia czytającego, nie niesie przesłania, nie wbija się specjalnie w pamięć. To książka do poczytania dla przyjemności. I tylko dla przyjemności. Lekka, w sam raz na wakacje przepełnione marzeniami o dalekich podróżach ubarwionych licznymi przygodami.

 

Anna Szczepanek

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Pigafetta Stryjeńska. Diabli nadali
Angelika Kuźniak
Okładka - Pigafetta Grochów
Andrzej Stasiuk
Okładka - Pigafetta Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
Swietłana Aleksijewicz
Okładka - Pigafetta Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie
Zofia Zaleska
Okładka - Pigafetta Langosz w jurcie
Varga Krzysztof
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów