Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Piotrek zgubił dziadka oko, a Jasiek chce dożyć spokojnej starości

Lucyna Legut

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2010-05-20
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788362199761
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Dzieciństwo to okres wypełniony po brzegi beztroską i zabawami. Nie inaczej zatem został on przedstawiony w książce Lucyny Legut „Piotrek zgubił dziadka oko, a Jasiek chce dożyć spokojnej starości”, powieści o przygodach dwóch braci, nieustannie ze sobą rywalizujących i wpadających często w ogromne tarapaty.

Piotrka poznajemy jako dwunastoletniego urwisa, który na każdym kroku stara się udowodnić swoją dorosłość i mądrość przed młodszym, dziesięciotelnim Jaśkiem. Rodzice chłopców są zawodowymi aktorami, występującymi w miejscowym teatrze. Piotrek i Jasiek, obdarzeni nadzwyczaj bujną wyobraźnią i niespożytymi pokładami energii, każdego dnia wymyślają nowe, często oryginalne, ale i niebezpieczne zabawy. Podczas psot chłopcy popisują się zarówno przed sobą, jak i przed rodzicami, próbują przy każdej nadarzającej się okazji udowodnić swoją inteligencję, bystrość czy siłę. Nie znaczy to jednak, że chłopcy nie potrafią zjednoczyć się w trudnych chwilach. Kiedy nad rodziną zawisła groźba rozwodu, Piotrek i Jasiek zmobilizowali się i wspólnymi siłami uratowali małżeństwo rodziców.

„Piotrek zgubił dziadka oko, a Jasiek chce dożyć spokojnej starości” to książka składająca się z dwóch części. W pierwszej narratorem jest starszy z braci – Piotrek, w drugiej natomiast – Jasiek. Opowieści prezentowane przez braci są do siebie bardzo podobne zarówno pod względem stylistycznym, jak i interpretacyjnym. Chłopcy, mimo nieustannych waśni, tak naprawde odbierają świat w bardzo podobny sposób – dokuczają starszej sąsiadce, czasem śmieją się z ojca czy czują respekt do tajemniczego dziadka. Z biegiem czasu, kiedy dzieci zaczynają dojrzewać, pojawiają się różniące chłopców zainteresowania. Starszy z braci zaczyna interesować się dziewczętami oraz chce pisać poezję, podczas gdy młodszy wciąż jedynie myśli o zabawie. Ta nowa sytuacja staje się źródłem kolejnych konfliktów między chłopcami – konfliktów równie zabawnych jak te, podczas których bracia sprzeczali się o zabawkę czy gumę do żucia.

Wydarzenia opisywane przez narratorów mają miejsce w okresie PRLu. Czytelnik dostrzega zatem zupełnie inne realia, w jakich przyszło żyć bohaterom książki Lucyny Legut. Piotrek i Jasiek nie mają w domu telefonu. Jeśli pod ich dom podjeżdża taksówka, to jest to zazwyczaj moskwicz. Każdy przedmiot pochodzący z Zachodu – czy to krem, czy przybory do golenia – jest na wagę złota. 

Także język zdecydowanie bardziej przypomina minione niż obecne czasy. Chłopcy i ich rodzice posługują się bowiem słowami czy zwrotami dzisiaj już bardzo rzadko lub w ogóle nieużywanymi. Należy jednak powiedzieć, że obecne w powieści humor i dowcip są równie aktualne dzisiaj, jak i czterdzieści lat temu. Nie tylko zabawy i ich prześmieszne konsekwencje, ale – przede wszystkim – błyskotliwe rozmowy chłopców sprawiają, że czytelnik nieraz wybuchnie głośnym śmiechem.

W książce Lucyny Legut obecne są także ilustracje ukazujące bohaterów lub zabawne przygody chłopców. Rysunków jednak w książce jest niewiele, są one czarno-białe i raczej niewielkich rozmiarów.

„Piotrek zgubił dziadka oko, a Jasiek chce dożyć spokojnej starości” to przezabawna i optymistyczna powieść przeznaczona raczej dla starszych dzieci. Książka, pomimo prostej i łatwej w odbiorze fabuły, przekazuje młodym czytelnikom kilka rad, które być może kiedyś przydadzą się w życiu. Należy jednak podkreślić, że publikacja obfituje w szereg opisów czasem dość niebezpiecznych zabaw, dlatego lekturę tę powinno się dawkować dzieciom w niezbyt dużych ilościach.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Shi4 plusminus Linia koment
Książka napisana z humorem przedtawiająca perypetie początków wieku dojrzewania dwóch braci, których dzieli dwuletnia różnica wieku. I chociaż powieść została napisana za czasów PRL i trąci już trochę myszką, jednak śmieszne zachowania chłopców, niby naiwne, ale i czasem sensowne, sprawiają, że czyta się ją z przyjemnością. No i niektóre tematy nigdy się nie zestarzeją.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AgnieszkaSC Linia koment
Przeczytane:2016-03-29, Na półkach: Przeczytałem,
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2014-02-08, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów